Jump to content



Αγορά σκληρού


lord

Recommended Posts

Και να που έρχεται η στιγμή για την αγορά καινούργιου σκληρού δίσκου λοιπών παιδιά θέλω ένα δίσκο 500GB . Μετά από ένα διάβασμα του παρακάτω άρθρου

http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/seagate-barra-720010.html

πιστεύω η καλύτερη επιλογή είναι αυτή

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303781

δυστυχώς με ανησυχούν κάνα 2 πραγματάκια έχω ακούσει ότι η western digital έχει πολλά rma των τελευταίο καιρό σε όλα τα μοντέλα της και επίσης πρόκειται να μπει πάνω σε μητρική με sata 1 αυτήν εδώ

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1757

η μητρική φορεί το τελευταίο bios f6. υπάρχει τίποτα παιδιά που πρέπει να προσέξω

Link to comment
Share on other sites

Edit : ξέχασα να αναφέρω ότι λένε στην τελική ότι τα πήγαν πολύ καλά

Western Digital: the two drives from this company were the stars of this review. They have always been in the top of each diagram throughout the entire test program. Their only weak spot is copying large files, but thats not a great shortcoming considering their victories.

Link to comment
Share on other sites

;) Κατα τη γνώμη μου συμφέρει πιο πολύ να πάρεις

2 x WESTERN DIGITAL 250GB 16MB WD2500KS 7200RPM SATA2

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303825

σε Raid 0 να βλέπει δηλαδή ένα δίσκο συνολικής χωριτηκότητας 500Gb και να παίζεις

σφαίρα,+ ότι το όλο πακέτο της αγοράς 2 δίσκων σου βγαίνει πολυ οικονομικό.

Η απόφαση δική σου.......:T:

Καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

Και σκεψου οτι αν βαλεις 2 * 250gb δισκους, θα εχεις και λιγοτερο χωρο απο sata και θηκες. Ειναι καπως πιο πρακτικο το ζητημα να εχεις 1 500αρη παρα 2 ή και παραπανω δισκους (σε ελαχιστες περιπτωσεις) για τον ιδιο σκοπο. Κι εγω ειχα πολλους δισκους για μεγαλη χωρητικοτητα και τωρα παιρνω μεγαλης χρητικοτητας για να εχω λιγους δισκους. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτιμώ τους seagate λόγω εγγύησης. όλα τα άλλα είναι περιτά μιας και η διαφορές είναι μη εμφανής κι αν θες τον ταχύτερο σκληρό στα 500gb είναι ο hitachi. όσο τια τους 5 βαθμούς επιπλέον σε λειτουργία των seagate έναντι των wd δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πήρα western digital παρακάτω βάζω και μια Φώτο .Η θερμοκρασία του όμως 42ο είναι φυσιολογική ? Ο δίσκος ψύχεται από ένα φαν 12αρι

post-3848-1416073098,5651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Του έχω βάλει έξτρα ψύξη και έχει πέσει η θερμοκρασία σε 36 βαθμούς σε λειτουργία τώρα για την απόδοση δεν ξέρω εσύ έχεις και διαφορετικό μοντέλο δίσκο αλλά και σίγουρα πολύ καλύτερη μητρική εγώ είμαι με μητρική με chipset 865

Πάντως με γεια τον δίσκο πολύ καλό bandwidth έχει βγάλει

edit: η μητρική ειναι sata 1

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η μητρικη αλλα ο δισκος περισσοτερο. Η θερμοκρασια παλι ειναι θεμα τοποθετησης του δισκου στο κουτι. Μηπως εχεις τα καλωδια στο κουτι οπως να 'ναι? Μηπως ειναι ετσι καπως "στριμωγμενος"? Ρωταω γιατι εχουμε τεραστια διαφορα. Δεν ειναι 1-2 αντε 5 βαθμοι διαφορα (δεν θα εβαζα φωτογραφια αν ηταν ετσι).

edit: Εγω δεν του εχω βαλει εξτρα ψυξη. Μαλιστα νομιζω οτι ειναι αρκετα ψηλη η θερμοκρασια μου. Κι ας εξαιρεσουμε την ταχυτητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα που έκανα μόλις τώρα με καλύτερη ψύξη

Edit : το συστημα σου ειναι αυτο της υπογραφης ? σε παιδι με μητρικη asus delux με NF4 και raptop 36 ειχαμε average 55mb ο δικος σου ο raptop ποσο βγαζει average ?

post-3848-1416073098,8927_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε είναι θέμα μητρικής τότε . Κανένας λόγος για να ανησυχώ εξάλλου με τέτοια αρχαιότητα μητρική που έχω δεν περίμενα και ότι καλύτερο. Ευχαριστώ μεγάλε να σε καλά για την υπομονή σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.