Jump to content



CRT DVI . 2 CRT


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Λοιπόν έχω 3 απορίες .

1) Αν συνδέσεις μια κανονική οθόνη CRT (Sony E230 Trinitron) σε DVI με τον αντάπτορα , πρόκειται να έχεις καλύτερη ποιότητα ή κάτι τέτοιο ?

2) Αν συνδέσω μια δεύτερη οθόνη (Sony 200SF ) με τον αντάπτορα σε θύρα DVI θα έχω dual desktop κτλπ που υποστηρίζει η NVidia ?

3)Αν δουλεύω με 2 οθόνες επιβαρύνεται πολύ το σύστημα ?

Αυτά . Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Λοιπόν έχω 3 απορίες .

1) Αν συνδέσεις μια κανονική οθόνη CRT (Sony E230 Trinitron) σε DVI με τον αντάπτορα , πρόκειται να έχεις καλύτερη ποιότητα ή κάτι τέτοιο ?

2) Αν συνδέσω μια δεύτερη οθόνη (Sony 200SF ) με τον αντάπτορα σε θύρα DVI θα έχω dual desktop κτλπ που υποστηρίζει η NVidia ?

3)Αν δουλεύω με 2 οθόνες επιβαρύνεται πολύ το σύστημα ?

Αυτά . Ευχαριστώ.

1) Όχι

2) Ναι

3) Όχι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν στην 1 οθονη εχει ενα word ανοιχτο και στην δευτερη παιζει ενα οποιοδηποτε παιχνιδι, τα fps θα ειναι τα ιδια, αν ειχε κ 1 οθονη ???

(Δεν το λεω ειρωνικα. απλα ρωταω :))

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο ερωτημα που κανεις περι ανταπτορα-ποιοτητας δεν ειναι σιγουρη η απαντηση (ναι ή οχι), εξαρταται απο την καρτα γραφικων.

Στις ακριβες vga συνηθως το ''μονοπατι'' εικονας του dvi ειναι πιο ποιοτικο απο αυτο του dsub. Επομενως μονο με το ματι, μπορεις να πεις, σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις παιρνεις την πιο καθαρη εικονα.

Συνδεοντας μια crt με ανταπτορα πανω στο dvi, δεν σημαινει οτι την συνδεουμε ψηφιακα. Το dvi στους Η/Υ ειναι το λεγομενο dvi-i (αυτο που αποτελειται απο 24 pins συν τα 5 σε σχημα σταυρου. Υποστηριζει ψηφιακα ΚΑΙ αναλογικα σηματα). Οταν μπαινει η crt με τον ανταπτορα τοτε το σημα περναει απο τα pins του σταυρου, που ειναι για το αναλογικο σημα (red,green,blue,hor.sync. και η επιστροφη τους).

Για παραδειγμα μια ati 9800pro, που ετυχε να περασει απο τα χερια μου στο παρελθον, εδινε ελαφρα καλυτερη εικονα απο την dvi σε ενα crt 21'' monitor της eizo. Εχει να κανει δλδ καθαρα με την καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Στο πρωτο ερωτημα που κανεις περι ανταπτορα-ποιοτητας δεν ειναι σιγουρη η απαντηση (ναι ή οχι), εξαρταται απο την καρτα γραφικων.

Στις ακριβες vga συνηθως το ''μονοπατι'' εικονας του dvi ειναι πιο ποιοτικο απο αυτο του dsub. Επομενως μονο με το ματι, μπορεις να πεις, σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις παιρνεις την πιο καθαρη εικονα.

Συνδεοντας μια crt με ανταπτορα πανω στο dvi, δεν σημαινει οτι την συνδεουμε ψηφιακα. Το dvi στους Η/Υ ειναι το λεγομενο dvi-i (αυτο που αποτελειται απο 24 pins συν τα 5 σε σχημα σταυρου. Υποστηριζει ψηφιακα ΚΑΙ αναλογικα σηματα). Οταν μπαινει η crt με τον ανταπτορα τοτε το σημα περναει απο τα pins του σταυρου, που ειναι για το αναλογικο σημα (red,green,blue,hor.sync. και η επιστροφη τους).

Για παραδειγμα μια ati 9800pro, που ετυχε να περασει απο τα χερια μου στο παρελθον, εδινε ελαφρα καλυτερη εικονα απο την dvi σε ενα crt 21'' monitor της eizo. Εχει να κανει δλδ καθαρα με την καρτα γραφικων.

Όπως τα λες. Δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών καθαυτή ή την τεχνολογία της συνδεσμολογίας αλλά με την ποιότητα των βυσμάτων.

Όπως σωστά είπες, το οτι συνδέεται μια CRT με DVI μετατροπέα δεν κάνει την εικόνα ψηφιακή. Συνεπώς, δεν καθορίζεται στην περίπτωση αυτή η ποιότητα της εικόνας από τον τύπο της συνδεσμολογίας, αλλά από ένα καθαρά θέμα τύχης που είναι η ποιότητα του βύσματος.

Μπορεί να είναι πιο καθαρή, μπορεί και να μην είναι.

Προσωπικά, δε μου έχει τύχη να δω καλύτερη εικόνα από το DVI μέσω του μετατροπέα. ’σε που θεωρώ πιο πιθανό να είναι και ελαφρώς χειρότερη η εικόνα αφού παρεμβάλλεται ο ίδιος ο μετατροπέας.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα του ανταπτορα σαφος και παιζει ενα μικρο ρολο. Και λεω μικρο, γιατι οι οποιες απωλιες, εχουν να κανουν με μια ενδεχομενη κακη επαφη μεταξυ των βυσματων ή την διαφορα αγωγιμοτητας μεταξυ των υλικων. Μεγαλες απωλιες θα μπορουσαν να προκυψουν αν υπηρχε μετατροπη σηματος, πραγμα που δεν συμβαινει. Δεν υπαρχει δλδ μεσα στον ανταπτορα καποιο τσιπ που θα λαβει ενα σημα και θα το αλλαξει σε κατι αλλο. Το μονο που κανει ο ανταπτορ ειναι να παρει απο το DVI τα R,B,G και τον οριζοντιο συγχρονισμο και να τα συνδεσει με τα αντιστοιχα pin του κλασικου καλωδιου της vga, χωρις ομως να γινει ενδιαμεσα καμια μετατροπη.

Ο βασικος παραγοντας που επηρεαζει την ποιοτητα απεικονισης ειναι το λεγομενο ramdac και ειναι ενα (ή παραπανω) τσιπ πανω στην καρτα γραφικων. Αυτο ειναι υπεθυνο για την μετατροπη του σηματος απο ψηφιακο σε αναλογικο και απο αυτο εξαρταται κατα κυριο λογο η ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.