Jump to content



OCZ PC8500 - Πάλι πρόβλημα!


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι...

Μετά την αλλαγή των προβληματικών τελικά όπως αποδείχτηκε CellSHOCK PC8000 πήρα τις OCZ PC8500. Ε....! αυτό ήταν. Με την επανεκίνηση....μπίιιιιπ! μπίιιιιιιιιπ! :(

H Asus Striker Extreme έμεινε όλο το βράδυ χτές εκτός ρεύματος, έξω την μπαταρία, clear CMOS αλλά τίποτα δεν συναίβει....Νέκρα... :(

Tι να κάνω; Το μόνο που μένει είναι να σταματήσω να ασχολούμε με τα PC! (Πλάκα κάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το latest 1102 bios. Και κάνει ένα συνεχές Μπίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ. Εάν κάνω επανεκκίνηση κάνει συνεχώς restart και μετά πάλι beeeeeeeeep.

Έβγαλα τις μνήμες τις δοκίμασα 1-1 αλλά τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Ti να πω μωρέ....Ανάθεμα την ώρα που το αγόρασα αυτό το board... Έτσι μου ρχεται να πάω πλαίσιο να αγοράσω όποια βρεθεί μπροστά μου!!!!

καμμιά ιδέα για board? :)

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, αρχικά σιγουρέψου ότι δεν είσαι Μητσοτάκης (δηλαδή γκαντέμης :p)

Κάνε αυτό που σου λέει ο jpavly. Οι CELLShock όπως λες, αποδείχθηκαν ότι ήταν προβληματικές. Δεν είναι απίθανο να είναι και αυτές. Ένα memtest σε άλλο μηχάνημα θα σε πείσει. Αν τελικά είναι εντάξει, τότε δες για μητρική... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εκτός απο την πτώση αεροσκάφους ύστερα απο επίσκεψή μου σε αυτό, και το γκρεμοτσάκισμα ενός ανεμοπτέρου όταν είπα "ουάου, τι ωραίο που είναι!" δεν νομίζω να είμαι γκαντέμης !!! :) :) :) :) :)

θα τσεκάρω τις μνήμες και βλέπουμε... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με 4 OCZ PC2-8500 1066Mhz. Βάζω 2 και ξεκινά κανονικά αλλά μετά κάνει βλακείες στα windows, με τις 4 δεν ξεκινά καν. Τις άλλαξα με 4 OCZ PC2-6400 800Mhz, με τις 2 ολα καλά, αλλά μόλις μπούν 4 κολάει στην αρχή.

Από ότι κατάλαβα με 4 OCZ το Striker δισλειτουργεί, αλλά επειδή φοβήθηκα γενικότερα με 4 μνήμες πήρα πιστωτικό για το κόστος των OCZ και περιμένω την Δευτέρα τις Mushkin 4GB Kit 800MHz και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από siomitos [Σήμερα, στις 16:46]

Ti να πω μωρέ....Ανάθεμα την ώρα που το αγόρασα αυτό το board... Έτσι μου ρχεται να πάω πλαίσιο να αγοράσω όποια βρεθεί μπροστά μου!!!!

καμμιά ιδέα για board? :)

GIGABYTE GIGABYTE GIGABYTE :innocent::innocent::innocent:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έγινε όλα δουλεύουν άψογα..ως δια μαγείας.

και οι μνήμες σωστά δουλεύουν, και το board επαννεκινεί κανονικότατα..τι να πώ!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από megastar [Σήμερα, στις 10:25]

Τα νεότερα !!!

Έβαλα τις Mushkin 4GB Kit 800MHz και δουλεύουν άψογα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συμπέρασμα : OCZ & Striker υπάρχει ασυμβατότητα.

ΟΧΙ. Δούλεψαν κανονικότατα. και στο forum το επίσημο της ASUS αναφέρει οτι είναι συμβατές. Τι να πεί κανείς....

To Strike? or not to Strike? :)

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ μπορεί να λέει πως είναι συμβατές, αλλά μετά από 4 κιτ των 2GB PC-8500 και 2 κιτ των 2GB PC-6500, λυπάμαι αλλά με απογοητεύσαν εντελώς. Μιλάμε πάντα για να έχω 4GB στο σύνολο. Αλλά και με δοκιμές με 2GB τα ίδια έκαναν οι PC-8500. Τέλος πάντων ας είναι καλά οι Mushkin.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από siomitos

Ευχαριστώ. Και άν κάποιος μπορεί να δώσει tip για overclock των OCZ, καλοδεχούμενος.

;):cool: :clap: :worship: :worship:

Eχω τις ίδιες και φοράνε D9GMH....δλδ

Μέχρι τα 400mhz(800) περίπου είσαι με 3-3-3-9 και ρεύμα κοντά στα 2.3-2.45

Στα 533(1066) περίπου έχεις 4-4-4-12 με 2.3-2.45

Και τα 600(1200) 5-5-5-15 με ένα 2.35-2.45 πάλι το έχεις

Έτσι πάνε στο περίπου τα τσιπάκια..

Για 24/7 θα σου έλεγα να μην τους χώσεις πάνω από 2.35 και γενικώς ψάχτες τις μνήμες με το memtest86+ και με το Windows memtest

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.