Jump to content



Silverstone LC17 ή LIAN LI PC-C30A;;


fonzi

Recommended Posts

Για HTPC:

http://www.hardware.info/nl-NL/productdb/bGNkZJiamJbK/viewproduct/SilverStone_LC17B/

ή

http://www.hardwarelogic.com/news/63/ARTICLE/1358/2/2007-02-26.html

περίπου τα ίδια κοστίζουν. Το Lian Li το βρίσκω μόνο μαύρο (δυστυχώς;;).

Το silverstone είναι μόνο πρόσοψη αλουμίνιο. Το lian ολόκληρο...

Ποιό να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Σαν εσωτερικο προτιμω το silver. Oπως και σε εμφανιση. Το αλλο ομως ειναι αλουμινιο και εαν με ενδιεφερε το βαρος ισως εκλινα σε αυτο.

Συνολικα πιστευω οτι το silver εστω και ελαχιστα ειναι μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πας για γομαρο-HTPC, γιατί δεν κοιτάς και το Antec Fusion;

Αλουμινένια πρόσοψη, VFD οθονίτσα 2Χ16 χαρακτήρες και απίστευτο layout μέσα. Έχω γυρίσει και τους 2 12άρηδες που έχει μέσα στα 5V και δεν ακούγεται τίποτα!

Έρχεται και με εντελώς σιγανό τροφοδοτικό 450W ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη τροφοδοτικό περίσευμα και η οθονίτσα δεν μου αρέσει και πολύ.

Exω και έτοιμη ATX μητρική...

Τα άλλα δύο κουτιά θα μου κοστίσουν 110 μέχρι 120 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

1 sata σκληρό + 1 sata dvd-rom.

1 leadtek pvr2000 tv card

1 κάρτα γραφικών που έχω να επιλέξω μεταξύ 6600gt, 8600gt με παθητική ψύξη, ati eax1650 με παθητική ψύξη επίσης. Τις έχω και τις 3 στα χέρια μου και σκέφτομαι ποιά να βάλω. Είχα αποφασίσει την ατι αλλά συνοδεύεται μόνο από καλώδιο που βγάζει Component out ενώ εγώ θέλω s-video λόγω απλής τηλεόρασης!

cpu: e4400

Τροφοδοτικό έχω ένα 750ρι με αποσπόμενα καλώδια και ένα tagan 400ρι. Το 400ρι λέω να βάλω αλλά φοβάμαι μήπως τα 400 είναι λίγα!

Link to comment
Share on other sites

το 750άρι τροφοδοτικό είναι μακρύ?

επειδή κάθεται ακριβώς απένταντι απο τις φωλιές των σκληρών δίσκων

το ίδιο και η κάρτα

αν θες να ανεβάσω καμμά φωτό το βράδυ με το εσωτερικό του lc17 με τίγκα δίσκους 4χsata και να κρίνεις τι χωράει και τι όχι

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μην κάθεσαι και κάνεις τόση φασαρία.

Το τροφοδοτικό είναι το http://www.thermaltake.com/product/Power/ToughPower/W0116/w0116.asp

Θα επιλέξω με κριτήριο μάλλον την έμπνευση της στιγμής όπως φαίνεται. Μου αρέσουν και τα δύο ρε γαμώτο (περισσότερο το lian-li αλλά το έχουν μόνο μαύρο όπως είπα). Πάντως, στο εξωτερικό όλοι τα μαύρα χτυπάνε διότι θεωρούν ότι είναι πιό μπάνικα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=31255&highlight=lc17

και ένα hint

αυτό είναι το περιθώριο απο το καπάκι,ο χάρακας πατάει όπυ και αυτό

με την 9500 zalman οπότε είναι και η μεγαλύτερη που χωράει νομίζω

επίσης η κάρτα της υπογραφής gigabyte 6600 silent pipe αφήνει περίπου 1,5cm απο τα καλώδια των δεξιών sata γιάυτό και σε ρώτησα μήκη κάρτας και τροφοδοτικού

επειδή αντικρίζουν φωλιές η σκληρούς

ενημερωτικά να ξέρεις ότι οι πίσω 2χ8cm είναι αθόρυβοι και επαρκεις εγώ τους έβαλα στις φωλιές των δίσκων

αλλα το κουτί θέλει και εισαγωγή αέρα στα πλάγια εγώ έβαλα στο ένα πλάι αθόρυβο 8άρη που βάζει κρύο αέραακριβώς πάνω στην ψύκτρα και αριστερά έστρεψα το τροφοδοτικό ώστε να παίρνει απο έξω απευθείας και να βγάζει απο πίσω απο το κουτί ώστε να μην επιβαρύνει το "κουτί"

post-130-1416073099,3572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

14x15x8,5 το μικρό τροφοδοτικό (400ρι) που μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω.

Εντάξει, δεν θα βάλω 4 δίσκους.

1 μόνο...

Λέω για ψύκτρα να χρησιμοποιήσω μιά zalman 7000cu που μου βρίσκεται.

Exω και μιά xp-120 αλλά δεν την χωράει.

ΥΓ. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

@DarkSaga: To παρέλαβα και εγώ! Θηρίο μου φαίνεται στο μάτι!!

Απλό και δυνατό!

Θα ήθελα λίγη βοήθεια για να μην τα ξηλώνω πάλι μετά. Το μηχάνημα θα γίνει ΗΤPC καi θα περιλαμβάνει Ε4400, 2χ512 ram, 1x320 sata II, 1 dvd-rw sata, 500w modular psu και ψύκτρα μάλλον την zalman 7000. VGA με παθητική ψύκτρα. Ολα sata λοιπόν τα καλώδια.

Εχω επίσης διαθέσιμο έναν akasa 8cm και έχω παραγγείλει (μπορώ να αλλάξω την παραγγελία) και έναν silentx Ixtrema Pro 80mm 14db. Μου φαίνεται καλύτερα ο 8ρης, μήπως ο 9ρης δεν χωράει καλά;

Αρα η μια θήκη των δίσκων θα μείνει κενή.

Πως λες να το σετάρω με τους ανεμιστήρες ώστε να έχω καλή ροή; Ακριβώς όπως το έχεις εσύ; Ο μπροστινός (αν βάλω μόνο 1 εκεί) συμφέρει να πάει σε ποιά από τις 2 θέσεις; Προς το πλάι του κουτιού ή προς το μέσο;

Λες να τον κάνω 9ρη αυτόν που παρήγγειλα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.