Jump to content



βοηθεια δν bootαρει


oOoOo

Recommended Posts

1)Έχω ενα 160 σατα 2 σκληρο με τα χρ αλλα οταν ξεκιναει μ λεει να διαλεξω το τροπο με τον οποιο να ξεκινηση safe mode - normaly κτλ. Οταν επιλεγω κολαει ολο το συστημα . Εκανα φορματ και μετα απο 2-3 επανεκινησεις το ιδιο(οι επανεκκινησεις εγιναν οταν εκανα εγκατασταση τους drivers).

Ευτυχως ειχα ενα δισκο 80 ιδε με τα σ-ΒΙΣΤΑ και ειμαι με αυτον τωρα.

Αναλυτικά:

λοιπον, προχτες ο υπολογιστης εσβησε απο διακοπη ρευματος 2 φορες. Όταν τον ανοιξα την δευτερη φορα μου εβγαλε: .........πως θελετε να ξεκινησει ο υπολογιστης safe mode- normal κτλ. .......... σε ολους πιστευω το εχει βγαλει καποια στιγμη αυτο ο Η/Υ. Επελεξα κανονικη λειτουργια και τοτε κολησε. περιμενα κανενα τεταρτο δν εγινε τπτ. Έκανα επανεκκινηση και επελεξα safe mode. Μου εβγαλε στην οθονη γραμματα συμβολα αριθμους να κατεβαινουν γρηγορα και κολησε παλι. Αποφασισα να κανω φορματ. Επελεξα βοοτ απο cd εκανα το σεταπ των windows εβαλλα drivers και σε καποια επανεκκινηση που ζητησε η εγκατασταση της nVidia ξανακολλησε.

2)Και ενα αλλο προβλημα , το πληκτρολογιο δν λειτουργει παντα . Μερικες φορες πρεπει να κανω επανεκκινηση για να δουλεψει (ή δουλευει οταν ανοιγω το πσ ή δν δουλευει - δν σταματα η λειτουργια του ξαφνικα)

Τα φωτα σαςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα.

Ποιούς drivers έκανες εγκατάσταση;

Τον SATA τον είχες παλιότερα και δούλευε; Πως κατάφερες και έκανες εγκατάσταση τα XP στον δίσκο αυτό;

΄

Για το δεύτερο πρόβλημά σου είναι πολύ πιθανό να φταίει το καλώδιο ή το βίσμα. Δοκίμασε και με άλλο πληκτρολόγιο.

Edit: όταν λες σ-ΒΙΣΤΑ τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορματτα χρ και μετα εβαλα τους drivers (μοβο καρτα γραφικων - τηλεωρασης κτλ)

ναι τον εχω 2 μηνες και δουλευε κανονικα.

Καταφερα εκανα βοοτ απο cd και τα εβαλα ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και οι επανεκινήσεις πότε ξεκίνησαν; Πότε άρχισε να κολάει το σύστημα;

Πες όλη την ιστορία, τι έκανες και άρχισε το πρόβλημα κλπ γιατί δεν είναι δυνατό κάποιος να βγάλει συμπέρασμα και να σε βοηθήσει από αυτά που λες.

Είχα ένα φίλο που με έπαιρνε τηλέφωνα κάτι άγριες ώρες, πανικόβλητος και μου έλεγε διάφορα προβλήματα, τα οποία του συνέβαιναν "ξαφνικά". Όταν τον ρώταγα τι έκανε πιο πριν απαντούσε πάντα "τίποτα, ξαφνικά άρχισε να μου κάνει αυτό ή εκείνο"

Πήγαινα και εγώ σπίτι του και ΄πάντα, μα πάντα, είχε κάνει κάποια εγκατάσταση, κάποια αλλαγή ή είχε βάλει κάποιο driver ή πρόγραμμα που είχε βρει. Δικαιολογία; "Ε, δεν το φανταζόμουν ότι είχε σχέση..."

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο format c: πες ακριβως οτι αλλαγες εκανες στο pc πριν σου διμιουργηθει το προβλημα.εγω πιστευω οτι το προβλημα σου διμιουργυθηκε απο καποιους drivers που περασες γιατι αυτα τα προβληματα με το πληκτρολογιο μερικες φορες προκαλουνται απο εγκατασταση καποιων driver που σου προκαλουν αυτο το προβλημα,το εχω συναντηασει και αλλου. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, προχτες ο υπολογιστης εσβησε απο διακοπη ρευματος 2 φορες. Όταν τον ανοιξα την δευτερη φορα μου εβγαλε: .........πως θελετε να ξεκινησει ο υπολογιστης safe mode- normal κτλ. .......... σε ολους πιστευω το εχει βγαλει καποια στιγμη αυτο ο Η/Υ. Επελεξα κανονικη λειτουργια και τοτε κολησε. περιμενα κανενα τεταρτο δν εγινε τπτ. Έκανα επανεκκινηση και επελεξα safe mode. Μου εβγαλε στην οθονη γραμματα συμβολα αριθμους να κατεβαινουν γρηγορα και κολησε παλι. Αποφασισα να κανω φορματ. Επελεξα βοοτ απο cd εκανα το σεταπ των windows εβαλλα drivers και σε καποια επανεκκινηση που ζητησε η εγκατασταση της nVidia ξανακολλησε.

Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα μάλιστα. Το έκρυβες καλά το μυστικό.

Είναι θέμα hardware (αν είσαι πολύ τυχερός έχει πειραχτεί η εγκατάσταση των windows και θα τη βγάλεις καθαρή με μία εγκατάσταση).

Θα πρόταινα να ξεκινήσεις ελέγχοντας τον σκληρό δίσκο για πρόβλημα. Φαίνεται να είναι πολύ ευαίσθητος στις μεταβολές του ρεύματος. Από όσα λες δεν πρέπει να έχει bad sectors και το υπόλοιπο PC δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo [Σήμερα, στις 13:22]

ειναι ο WD1600JS caviar SE

Τι σημαίνει αυτό;

Προσπαθώ να βοηθήσω. Το thread αυτό θα μπορούσε να είχε τελειώσει με 2 post.

Καλό είναι όταν έχουμε ένα πρόβλημα να επικεντρωνόμαστε σε αυτό, να το περιγράφουμε όσο πιο αναλυτικά γίνεται, να αναφέρουμε σύνθεση μηχανήματος κλπ. Δεν είναι chat, δεν αλλάζουμε post για να περνάμε την ώρα μας, σκέψου ότι αυτό το thread μεθαύριο μπορεί να το διαβάσει κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα και να βρει τη λύση σε αυτό που τον απασχολεί χωρίς να χρειαστεί να ανοίξει καινούριο θέμα.

Για να σου φτιάξω και τη διάθεση να σου πω ότι τους τελευταίους 6 μήνες μου έχουν καεί 3 ολόιδιοι με τον δικό σου δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

ωχ . με βλεπω για ΡΜΑ .

Είναι το μοντελο του σκληρου. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι??Το τελευταιο που ειπαμε ηταν για τον σκληρο.

ΟΚ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.