Jump to content



Επιλογή φωτογραφικής μηχανής έως 350€


QantonisQ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, τη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή πρότεινε μέχρι 350€ ;

Canon EOS1000D 18-55mmN

Sony DSCHX1 Black

Olympus E450 14-42mm

Canon EOS1000D

Sony Alpha DSLR-A230

Olympus E-520 Body

Sony DSLR-A230 + DT 18-55mm

Olympus E-520 Kits

Nikon D3000 Kits

Sony Alpha DSLR-A330 Kit

Βρήκα μερικά μοντέλα αλλα δεν ξέρω ποια είναι καλά και ποια όχι... :030:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δύο site τα οποία πρέπει να διαβάσεις για τα reviews των μοντέλων είναι:

- - - - http://www.dpreview.com/

- - - - http://www.cameralabs.com/

Το CameraLabs έχει ένα Guide για Budget dSLR και για MidRange dSLR .

Στην θέση σου θα έπερνα είτε την 1000D είτε την 450D που είναι καλύτερη μηχανή. Τώρα για άλλες δεν ξέρω να εκφέρω γνώμη. Ο Yiankar ξέρει να σου πει για τις Nikon ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη και φθηνότερη επιλογή οι OLYMPUS E420/450 με φακό τον 14-42. Τιμή 250-270 ευρώ και ξέρω ότι οι 420 παίζουν στα τρία καταστήματα της Αθήνας και 30 ευρώ λιγότερο. Όποιος δεν ενδιαφέρεται για κόμπακτ τσέπης ή για τα τεράστια ζουμ εδώ έχει πολύ καλύτερες επιλογές. Και τις δυνατότητες της μηχανής μας τις έχει δείξει ο Paul πολύ καλά.

Δεύτερη επιλογή η OLYMPUS E520 με τον ίδιο φακό (14-42). Παίζει στα 360-380 ευρώ, αλλά μάλλον με το πακέτο μπορεί να πάρει κάποιος και μερικά πραγματάκια χωρίς να του ταχρεώσει το κατάστημα. Για πιο χαμηλή τιμή δύσκολο το βλέπω.... Επίσης εξαιρετική επιλογή κυρίως λόγω του IS (σταθεροποιητή εικόνας).

Τρίτη επιλογή η CANON 1000D με τον φακό του κιτ στα 380-400 ευρώ και η ΝΙΚΟΝ D3000 με τον φακό 18-55 VR (κι όχι τον απλό) στα ίδια χρήματα. Καλές φθηνές μηχανές με μέτρια ποιότητα κατασκευής (ειδικά η CANON) και χωρίς βίντεο. Σετάρονται άνετα και με κάποιο φθηνό τηλεφακό όπως βέβαια και οι OLYMPUS.

Αν κάποιος θέλει καλύτερο αποτέλεσμα τότε αντί να ανεβεί κατηγορία σώματος, ας πάρει καλύερο φακό και μάλιστα είτε τον SIGMA 17-70 2.8-4.0 OS ή τον SIGMA 17-70 2.8-4.5 ή τον TAMRON 17-50 2.8 (απλό ή με σταθεροποιητή και μάλλον χωρίς γιατί τα 150 ευρώ της διαφοράς είναι σημαντικό ποσό).

Αυτή που έχω βάλει με έντοντα γράμματα τι λέει ;

Το κείμενο αυτό είναι από γνωστό φόρουμ χρηστη δεν λέω για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις .....

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, σε dSLR δύο είναι οι μάρκες: Canon και Nikon. Αυτές είναι το μεγάλο όνομα. Τώρα απο κει και πέρα θελει πολύ ψάξιμο. Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα όπως η Olympus που σου γράφει έχει καλή απόδοση χρωμάτων. Ωστόσο, η τελική απόφαση είναι δική σου. Αν θα πάρεις κάτι δοκιμασμένο ή όχι.

Η Sony που γράφει ο Orion είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και εγώ μία.

Και λέω την ΝΕΧ 5.

Διάβασα και σε forums ότι είναι πολύ καλή απλά κάποια απαραίτητα πράγματα όπως π.χ το flash διατίθεται ως extra.

Βασικά θα μου την φέρει ένας φίλος μου από το εξωτερικό οπότε θα την πάρω και σε καλή τιμή.

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ εχουν περάσει 3 canon SLR απ'τα χέρια μου, οι 2 digital, απλά δεν τις αλλάζω με τιποτά.

H 350D μου ζει εδώ και 6 χρονία και δουλευεί ρολοί, η ποιοτητά αψογή,

Η 50D που εχώ τωρά είναι απλά θηρίο ολοκληρό, απλά αλλό πράμα.

Απλά δεν τις αλλάζω.

Αυτό δεν λεεί τιποτά,γιατί ολές οι φωτογραφικές μου ητάν canon, το γεγονός ομώς οτι ο yiancar πιο πάνω που μια ζωή είναι της Nikοn σου προτεινεί να πας για canon λεεί πολλά. Αν πευτείς εντος budget τοτέ εγώ λεώ canon με τα ματιά κλειστά.

Αν μιλουσαμέ για κάτι μικρό θα σου ελεγά να δεις Nikon ή Sony, αλλά σε SLR απλά Canon

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.