Jump to content


Acer Aspire και Ελληνικά Vista


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος ενός Acer Aspire 5632wlmi και έκανα μάλλον πατάτα και δέν ξέρω πώς να το διορθώσω.

Το laptop μου ήρθε με Vista Home Premium με το δισκάκι Windows Anytime Upgrade.

’νοιξα το laptop όταν το πρωτοπήρα, με ρώτησε τή γλώσσα ήθελα, διάλεξα Ελληνικά, έκανε μια εγκατάσταση μόνο του αυτόματα και όλα ok.

Παίζοντας όμως με το laptop είπα να κάνω ένα clean install με το δισκάκι που λέω πιο πάνω, αλλά τώρα δέν μου βγάζει επιλογή ώς επιλογή να κάνω εγκατάσταση τα Ελληνικά παρόλο που στο δισκάκι περιέχονται τα Ελληνικά.

Τί πρέπει να κάνω για να βάλω Ελληνικά Vista?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι πλέον δέν έχω ούτε τόσο το Norton antivirus όσο και τα utilities της Acer. Πού και πώς μπορώ να τα βρώ αυτά;

Υπάρχει κάποιος τρόπος εγώ να το επαναφέρω στην κατάσταση που το παρέλαβα; Να κάνω δηλαδή τη διαδικασία απο την αρχή;

Παρατήρησα οτι υπάρχει ένα κομμάτι σκληρού δεσμευμένο και έχει κάποια αρχεία μέσα. Είναι περίπου 10 Gb αλλά μέσα απο windows δέν μπορώ να τα δώ. Μήπως παίζει κάτι με αυτό; Είναι ένας δίσκος που λέγεται Root (X:) και ένας PQSERVICE (F:).

Ψιλοκαίγομαι να πώ την αλήθεια να το κάνω όπως ήταν γιατί το pc είναι δανεικό απο μια εταιρία που συνεργάζομαι και δέν θέλω να δώσω δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Βρήκα οτι πρέπει να πατήσω Alt+F10 με το άνοιγμα του pc ώστε να μπεί σε recovery, το κάνω αυτό αλλά κολάω στο επόμενο μου βγάζει μια σελίδα σε dos και πρέπει να πληκτρολογήσω κάτι αλλά δέν ξέρω τί.

Αυτό που μου βγάζει είναι:

Edit boot Options

Edit Windows boot options for: Microsoft Windows Vista

Path: \Windows\system32\winload.exe

Partition:3

Hard Disk: bb09839b

[ /NOEXECUTE=OPTIN

]

Και ο κέρσορας ακριβώς με το που τελειώνει το OPTIN περιμένει σά να πρέπει να γράψω εντολή. Όντως έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου που τα κατάφερες :T:

Σε τέτοιες περιπτώσεις, δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι να βοηθήσουν γιατί είναι κάπως εξειδικευμένο το πράγμα.

Το καλύτερο απ'όλα είναι ότι έγραψες την λύση του προβλήματός σου, άξιος!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό απο όλα είναι να υπάρχει ανάδραση.

Κάπως έτσι έχω βοηθηθεί άπειρες φορές οπότε δέν υπάρχει λόγος να μήν προωθήσω κάποια λύση απο τη στιγμή που την ξέρω. ’λλωστε για αυτό ανήκουμε όλοι εμείς σε αυτή την ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.