Jump to content



Athlon x2 3800 & Intel Core 2 Duo 4300 noise level


firegarden

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση κι εχω καταλήξει αναμεσα στους 2 επεξεργαστες του τιτλου. Επειδη ομως το συστημα θα αποτελει κυριως κατεβαστηρι για 24/7 σε υπνοδωματιο, θα ήθελα την εμπειρια σας σχετικά με τα επίπεδα θορύβου των 2 επεξεργαστων με τις εργοστασιακές ψυκτρες.

Μεχρι τωρα ειχα εναν Ρ4@1.6 με μαμισιο ανεμιστηρακι, ο οποιος ειναι εξωφρενικα ησυχος.

Οσοι λοιπον είστε κατοχοι των εν λογω επεξεργαστών, πειτε μου αν θα μπορω να κοιμαμαι ησυχος!

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν Ε4300 με passive ατσάλινη ψύκτρα (ναι, ατσάλινη, ούτε αλουμίνιο, ούτε χαλκός) και με τον 12άρη ανεμιστήρα του κουτιού να βαράει στις ~800 στροφές από δίπλα.

Τον έχω στο home theater pc, που η ησυχία ήταν η προτεραιότητά μου και μπορώ να πω ότι ακούγεται μόνο ο δίσκος όταν μεταφέρω μεγάλα ή πολλά αρχεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

amd athlon64 4200+ x2 am2

αξιοζήλευτες επιδόσεις απο την εώνια AMD με ΜΟΝΟ 88..

θα ναι μάλλων χαζός όποιος απορίψει τέτοιες ευκαιρίες

Μα καλα αλλα το θεμα ειναι ο θορηβος οχι τα bench και η τιμη.:p

Και εγω θα προτεινα ενα 4300, και δεν κανει και πολυ φασαρια με τη μαμα ψυχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται μόνο από την ψύξη που θα του βάλεις πάνω... Διάβασε λίγο στη σχετική ενότητα να δεις τι παίζει... Μια αποδοτική ψύκτρα με αθόρυβο 12άρη ανεμιστήρα θα κάνει αυτό που θες... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits [Σήμερα, στις 21:03]

amd athlon64 4200+ x2 am2

αξιοζήλευτες επιδόσεις απο την εώνια AMD με ΜΟΝΟ 88..

θα ναι μάλλων χαζός όποιος απορίψει τέτοιες ευκαιρίες

Στις επιδοσεις δε νομιζω οτι παρεχει κατι το ιδιαιτερο σε σχεση με τον 4300. Το αντιθετο θα ελεγα.

Ριξε μια ματια εδω

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=2903&p=8

οπου εχει συγκριτικα benchmarks.

Παντως μου κανει εντυπωση το ποσο ενεργοβοροι ειναι γενικα οι νεοι επεξεργαστες.

Η καταναλωση σε σχεση με τον δικο μου ειναι σχεδον η διπλασια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από michailovits

θα ναι μάλλων χαζός όποιος απορίψει τέτοιες ευκαιρίες

Εγώ είμουν μάλλον χαζός, δηλαδή;

Τι να σου πω, πάντως όταν με την ίδια παθητική ψύξη τον πάω για πλάκα στα 2.4-2.6, δεν αισθάνομαι και πολύ χαζός.

Αλήθεια, εσύ με τον ΑΜ2 αισθάνεσαι κορόιδο, ή είσαι από τους ρομαντικούς, που ελπίζεις ότι κάποια μέρα η AMD θα σε λούσει στα που της είσουν πιστός; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αλήθεια, εσύ με τον ΑΜ2 αισθάνεσαι κορόιδο, ή είσαι από τους ρομαντικούς, που ελπίζεις ότι κάποια μέρα η AMD θα σε λούσει στα που της είσουν πιστός; :hehe:

ουουουουουουουουουουουουαααααααααααααααααααααααααου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

απιστευτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firegarden [Σήμερα, στις 17:47]

Καλησπέρα. Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση κι εχω καταλήξει αναμεσα στους 2 επεξεργαστες του τιτλου. Επειδη ομως το συστημα θα αποτελει κυριως κατεβαστηρι για 24/7 σε υπνοδωματιο, θα ήθελα την εμπειρια σας σχετικά με τα επίπεδα θορύβου των 2 επεξεργαστων με τις εργοστασιακές ψυκτρες.

Μεχρι τωρα ειχα εναν Ρ4@1.6 με μαμισιο ανεμιστηρακι, ο οποιος ειναι εξωφρενικα ησυχος.

Οσοι λοιπον είστε κατοχοι των εν λογω επεξεργαστών, πειτε μου αν θα μπορω να κοιμαμαι ησυχος!

Η ψυκτρα της amd είναι πολυ καλητερη και αθορυβη απο την Intel , στις επιδοσεις υπερεχει

η Intel , αλλα αν σου στοιχειζει το συστημα της amd πιο οικονομικα προτιμησε την.

Link to comment
Share on other sites

το συστημα ψυξης της ιντελ ηταν οριακα επαρκες για τους πεντιουμ 4 5χ0 και 6χ0 μιας και ηταν πολυ ζεστοι λογο πυρηνα πρεσκοτ. οι κορ2δουο ειναι "δροσεροι" τοσο που το ανεμιστηι δουλεβει στις 700 στροφες οταν ο επεξεργαστης ειναι σε μηδενικο φορτο τη στιγμη που στους π4 δουλεβε στις 2000 και σε φορτο αν και δεν εχω θαρω πως δουλεβει στις 2000 εκει που στους π4 χτυπαγε 4500 (αυτο ειναι ΘΟΡΥΒΟΣ) αν δε κανω λαθος το ανεμιστηρακι αυτο ειναι 90 εκατοστων πραμα που συμαινει οτι στις 2000 στροφες (ανα λεπτο παντα) ειναι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 21:43]

Εγώ είμουν μάλλον χαζός, δηλαδή;

Τι να σου πω, πάντως όταν με την ίδια παθητική ψύξη τον πάω για πλάκα στα 2.4-2.6, δεν αισθάνομαι και πολύ χαζός.

Αλήθεια, εσύ με τον ΑΜ2 αισθάνεσαι κορόιδο, ή είσαι από τους ρομαντικούς, που ελπίζεις ότι κάποια μέρα η AMD θα σε λούσει στα που της είσουν πιστός; :hehe:

Να σου υπενθυμισω πως μιλας σε ενα 12χρονο battlefield2142 fanboy ? :p

Για να μην κρυβομαστε πισω απτο δαχτυλο μας και εγω αισθανομαι χαζος που εδωσα 270 ευρω για εναν οπτερον που δεν παει πανω απο 2.75 λογω ψυξης και ισως stepping ( ο αλλος που υποτιθεται ειχε τα 3ghz για την πλακα μου τον βουτηξανε 6 secs πριν ληξει η δημοπρασια για 256 ευρω :( ) ενω δεν εχω σκοτωσει ακομα τον μονοπυρηνο 3800+ για να μειωσω την ζημια ( σορρυ για το κλασιμο που εχετε φαει οσοι στειλατε pm, με το που φτιαξω το βιολογικο ρολοι μου θα παρετε απαντηση το υποσχομαι )

Αλλα νταξει ειχα και μια 1900 απο πισω που δεν θα επωφελουτανε και πολυ απτην μεταβαση σε c2d (11700 στο 3dmark 2005, να πηγαινα σε intel για αλλα 300 ? :p ), μονο σε CSS/dod source που θελουν τελικα 3.2 ghz c2d για να εχεις ΣΤΑΘΕΡΑ fps αλλα ελπιζω με την προσθηκη του multi core support τον αυγουστο(?) να διορθωθει αυτο, απλα σκοπευω να κρατησω την καρτα μαζι με τα υπολοιπα parts και να τα παω ολα καποια στιγμη απτο TJ07 σε κανα chieftec να το τιγκαρω στα delta fans και να το εχω ως secondary pc στο σαλονι :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω τον 3600Χ2 με την πάμφθηνη και καλούτσικη coolermaster hyper tx. Δεν ακούγεται καθόλου, και όταν λέω καθόλου το εννοώ (με τη μαμά την ψύκτρα ίσα που ακούγεται ένα σσσσσ). Ακούω το thermaltake tr2 470Watt, τον 12άρη στις 1300rpm αλλά όχι τη cpu! Ο core πάντως είναι πολύ πολύ καλύτερος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.