Jump to content


ATI s-video pal-out πως?


fonzi

Recommended Posts

Στήνω ένα HTPC με MCE2005 και s-video σε tube tv 32" loewe.

Δοκίμασα 2 καρτες γραφικών. Μία 6600gt που έπαιξε κανονικά αλλά δεν μου άρεσε η ποιότητα της εικόνας, και μία asus ati eax1650 silence με πολύ καλύτερη απόδοση στο s-video αλλά με το εξής πρόβλημα: είτε βάλω catalyst center είτε tray tools, παίζει σε φουλ οθόνη τα media center μόνο αν την αφήσω NTSC. Φυσικά η τβ ανιχνεύει αυτόματα την είσοδο και παίζει και tnsc κανονικά.

Αν όμως πάω να την ρυθμίσω την κάρτα σε PAL δεν παίζουν τα windows media center σε full mode παρά μόνο σε παράθυρο!

Παρατηρώ ότι και πριν φορτώσει windows, αν βάλω την τβ σε pal δεν παίρνω κανονικά εικόνα αλλά μόνο αν δηλώσω ntsc στην είσοδο της τβ.

Αρα "από τη μάνα της" η vga βγάζει ntsc στην s-video.

Προφανώς τα windows media center έτσι την βλέπουν κατά την εγκατάστασή τους και μετά χρησιμοποιούν ntsc out.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Θα δοκιμάσω.

Αν και δεν ξέρω μπας και συμφέρει να την αφήσω σε ntsc που νομίζω ότι δίνει περισσότερες ρυθμίσεις...

Λέω για PAL επειδή τα κανάλια παίζουν έτσι και η κάρτα τβ συλλαμβάνει PAL. Οπότε δεν ξέρω μήπως το να γράφει pal και η κάρτα γραφικών να βγάζει ntsc τα κάνει όλα ψιλοχάλια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Στην εγγραφή δεν παίζει κανένα ρόλο η κάρτα γραφικών, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.

το καταλαβαίνω αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η αναπαραγωγή σε ntsc mode, υλικού που είναι σε pal original μορφή (από την κάρτα σύλληψης) οδηγεί σε χειρότερο αποτέλεσμα από ότι pal -> pal

Link to comment
Share on other sites

Aν βλεπεις κανονικα την εικονα, τοτε προφανως παρεμβαινει καποιος software μετατροπεας απο την μια μορφη στην αλλη, πραγμα που γενικα ειναι κακο (αλλη αναλυση τα ntsc, αλλα fps) αφου μπορει να αποτραπει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.