Jump to content



Βοήθεια Vdrop για EVGA 650i Ultra


Recommended Posts

Παιδιά έχει κανένας κανένα link με κανένα οδηγό για να κάνουμε το mod σε μια EVGA μου έχει σπάσει τα νεύρα χάνει πάντα 0,4 Volt σε idle σε load δεν έχω μετρήσει αλλα φαντάζομαι παραπάνω

θέλω να δω αν πάει παραπάνω ο E4300 :D

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=208080

http://img178.imageshack.us/img178/8207/96796996194396296494396ui5.jpg

έχω κάνει boot και στα 3,6GHz αλλα δεν είναι καθόλου σταθερό ενώ στα 3,5GHz με 1,41 volt και τις μνήμες στα 900Mhz λειτουργεί μια χαρά βράχος για ρίξτε ότι βοήθεια έχετε ευχαρίστηση

Link to comment
Share on other sites

όχι οχι cpuz στο πολύμετρο μου και στο speed fan βασίστηκα την τάση την μετράω στα πηνία διπλα από το socket

έχουμε καμια ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι ?

τελικά όπως βλέπω με το speedfan έχω drop σε full load και μεγάλο μάλιστα

96796996194396296494396ii4.jpg

Γενικά μέχρι εκεί που έφτασε τι λέτε πως βλέπετε να τα πηγαίνει ? γλυκάθηκα άσχημα που είδα ότι ανεβαίνει τόσο εύκολα :D κατάφερα να κάνω boot και στα 3,7 αλλα δεν ήταν καθόλου σταθερό το μηχάνημα που μέχρι και το αρχείο που έβγαζε το cpuz ήταν κατεστραμμένο:TD:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όπως θάχεις ήδη αντιληφθεί, δεν κυκλοφορεί ολόγυρα κάτι συγκεκριμένο.

Πρέπει λίγο να το ψάξεις ανάμεσα στο http://www.vr-zone.com/?i=4215&s=18

και σε κάποιο κοντινό motherboard που θα βρεις πιθανώς εδώ :

http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=16255.

Οι θέσεις για τα μονταρίσματα μοιάζουν σε motherboards ίδιων εταιρειών ακόμη και αν πρόκειται για διαφορετικά μοντέλα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παιδιά έχει κανένας κανένα link με κανένα οδηγό για να κάνουμε το mod σε μια EVGA μου έχει σπάσει τα νεύρα χάνει πάντα 0,4 Volt σε idle σε load δεν έχω μετρήσει αλλα φαντάζομαι παραπάνω

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν παίδες με την βοήθεια ενός τύπο από το XS μου είπε ότι το board μου χρησιμοποιεί το ίδιο ολοκληρωμένο με την striker και μου πρότεινε κάτι και δούλεψε και τώρα δίνω 1,45 περνώ σε idle 1,44 σε load 1,45 αυτό μην ρωτήσετε δεν μπορώ να το εξηγήσω :D εμενα πάντως μου έκατσε μια χαρά :D

το post του τύπου είναι αυτό εδώ

και τα αποτελέσματα πολύ καλά κατά την γνώμη μου αν και τώρα πάσχω από το αντίθετο του Vdrop :D δοκιμάστηκε και πάνω από ώρα για να δω αν ήταν απλά σκαμπανεβάσματα αλλα μια χαρά σταθερά είναι τα ρεύματα τώρα :D βεβαια οι μνήμες μου τώρα με κρατάνε στα 3,6 και δεν με αφήνουν να πάω παραπάνω η ο cpu δεν πάει δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει να κατεβάσω τις μνήμες μου :D

post-5167-1416073151,6038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vatos_locos [Χθες, στις 22:44]

λοιπόν παίδες με την βοήθεια ενός τύπο από το XS μου είπε ότι το board μου χρησιμοποιεί το ίδιο ολοκληρωμένο με την striker και μου πρότεινε κάτι και δούλεψε και τώρα δίνω 1,45 περνώ σε idle 1,44 σε load 1,45 αυτό μην ρωτήσετε δεν μπορώ να το εξηγήσω :D εμενα πάντως μου έκατσε μια χαρά :D

το post του τύπου είναι αυτό εδώ

και τα αποτελέσματα πολύ καλά κατά την γνώμη μου αν και τώρα πάσχω από το αντίθετο του Vdrop :D δοκιμάστηκε και πάνω από ώρα για να δω αν ήταν απλά σκαμπανεβάσματα αλλα μια χαρά σταθερά είναι τα ρεύματα τώρα :D βεβαια οι μνήμες μου τώρα με κρατάνε στα 3,6 και δεν με αφήνουν να πάω παραπάνω η ο cpu δεν πάει δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει να κατεβάσω τις μνήμες μου :D

Παρατηρείς κάποια αύξηση στις θερμοκρασίες ;

Από όσα έχω διαβάσει για τις παρενέργειες του μονταρίσματος αυτού αλλά δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω (στο δικό μου motherboard το pencil mod είναι εύκολα ελεγχόμενο και το P5W είναι ...κρύο mobo) , παρατηρείται αύξηση στις θερμοκρασίες των πυρήνων σε κατάσταση idle (core0, core1) και ανάλογα βέβαια και με φορτίο.

Που περίπου βρίσκεσαι σε σχέση με πριν από θερμοκρασίες ;

Link to comment
Share on other sites

αύξηση στην θερμοκρασία είδα 1-2 βαθμούς σε idle και σε load αλλα λογικό δεν ιάνει από την στιγμή που έδινα 1,5V στο βίος και έπαιρνα 1,42V twa που δίνω 1,5 και περνώ στην ουσία 1,5 λογικά είναι και οι 1-2 βαθμοί :D έτσι πιστεύω λογικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vatos_locos [Σήμερα, στις 09:46]

αύξηση στην θερμοκρασία είδα 1-2 βαθμούς σε idle και σε load αλλα λογικό δεν ιάνει από την στιγμή που έδινα 1,5V στο βίος και έπαιρνα 1,42V twa που δίνω 1,5 και περνώ στην ουσία 1,5 λογικά είναι και οι 1-2 βαθμοί :D έτσι πιστεύω λογικά

Έχεις απόλυτο δίκιο !

Απλώς μιλούσα (και δεν το έκανα κατανοητό) για την περίπτωση που έδινες τώρα 1.42V ώστε να πιάσεις τα MHz που πριν έπιανες με 1.50V

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι ;) πριν για να έχω σταθερά 3550Mhz ήθεα τα 1,6 που έδινε 1,45 τώρα δίνω 1,45 και περνώ αριβώς τα ίδια με βάση το speedfan και έτσι μπορώ να πάω παραπάνω αλλα μάλλον η μητρική δεν αντέι πάνω από 400Mhz fsb :( οποτε έχω λεφτά η βρω κανέναν γνωστό με καλή μητρική θα πάω τον cpu μου βόλτα να δω τι μπορεί να κάνει :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.