Jump to content



ΕΑΤΜ + alphasharpen mode ( για ΑΤΙ )


GruntGR

Recommended Posts

Το συγκεκριμενο ειδος AA χρησιμοποιειται ταυτοχρονα με το κανονικο οπως και το adaptive, το ωραιο ομως ειναι πως ακομα και σε σκηνες με μπολικα alpha textures τα fps δεν πεφτουν σχεδον καθολου, απτην αλλη με adaptive ακομα και στο perfomance mode που εφαρμοζεται multisampling και οχι supersampling στα συρματοπλεγματα στο foilage κλπ εχουμε τρελο perfomance hit ειδικα σε υψηλες αναλυσεις με το AA στο 4x και πανω

Το EATM + alphasharpen mode ειναι σχεδον perfomance free και μπορει να ενεργοποιηθει απτους χρηστες 6.12 catalysts και πανω μεσω του τελευταιου ati tray tools, περισσοτερα σε αυτο το guide http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=217673 υπαρχει ομως ενα προβλημα το οποιο μαλλον θα φυγει οταν γινει αυτη η τεχνικη επισημα υποστηριζομενη απτην ATI, αμα tickarετε το alpha sharpen bias ναι μεν θα γινουν τα alpha textures ακομα πιο καθαρα αλλα καποια αλλα textures ( πχ το μπαζουκα στο hl2 και οι μπαρες στους δρομους του highway 17 ) θα γινουν διαφανη και θα μπορειτε να δειτε μεσα απο αυτα,οποτε τικαρουμε τα υπολοιπα 4 και αυτο το αφηνουμε disabled, πειραματιστηκα χθες με ολες τις επιλογες και ειτε δεν εδειχνε το οπτικο αποτελεσμα τοσο καλο ειτε τα alpha textures γινοντουσαν αορατα (!!)

Btw μπορειτε να ενεργοποιησετε ολα τα tweaks που λεει το παιδι στο ati tray tools χωρις να φοβαστε για πτωση στην ποιοτητα εικονας, η μοναδικη μου ενσταση ειναι το καταραμμενο catalyst AI που κανει το FEAR και το bf2 να τρεχουν λιγοτερο καλα αποσο θα τρεχανε με αυτο off ( τουλαχιστον στους παλιους catalyst για τους καινουργιους δεν ξερω ) και που στους 7.4 που ειμαι εγω εμφανιζει ΠΟΛΥ σπαστικο texture shimmering στο hl2 οταν το AF ειναι on ( 6xxx/7xxx style ) αμα βαλω το AI στο HIGH το shimmering μειωνεται και κερδιζω 2-3 fps παραπανω αλλα εχω μετα κολληματακια συνεχεια, παρολο που δινει το catalyst AI ενα πολυ ωραιο fps boost ( ειδικα στο lost coast ) αναγκαστικα το εχω off

Οπως και ναχει η συγκεκριμενη τεχνικη ειναι must στο colin mcrae στο oblivion στο battlefield 2 ακομα και στο wow λογω της υπαρξης πολλων alpha textures και πραγματικα βοηθαει πολυ στο οπτικο αποτελεσμα χωρις να πεφτει η αποδοση ( σε αντιθεση με το καταρραμενο quality mode του adaptive AA )

Link to comment
Share on other sites

και το AI αλλα και το adaptive AA και Mipmap Detail Level ειναι off για μενα....πιστευω οτι κοβουν αρκετα...τουλαχιστον στο bf2

τωρα για το EATM + alphasharpen mode θα το τεσταρω και θα σου πω....αν και δεν τα βολευομαι πολυ τα ati tray tools... κατα βαθος πιστευω περνουν περισσοτερο tweaking....επισης εχω κανει disable το Fast Writes...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.