Jump to content



Προβλημα με εγκαταστασεις προγραμματων σε Vista...


hayabusa

Recommended Posts

Προσπαθωντας να κανω εγκατασταση καποιο προγραμμα στο εν λογω λογισμικο μου πεταξε ξαφνικα το επομενο μηνυμα λαθους: 'Η εγκατασταση του......απετυχε και ο κωδικος του σφαλματοσ ειναι 1601. '

Αλλες φορες παλι βγαζει ενα μυνημα που λεει οτι ο κωδικος σφαλματος ειναι ο ιδιος και επιπλεον οτι :Τhe windows installer service could not be accessed.Please contact your service personnel to verify that the windows installer is properly registered.

Please βοηθηστε λιγακι γιατι θα τρελαθω:help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

1. Διάβασε στο 1ο link πως ανανεργοποιείς το UAC. Είναι εξαιρετικό feature αλλά προς το παρόν δεν το "σέβεται" καμμία εφαρμογή και δε δουλεύει σωστά.

2. Κοίτα στο 2ο, που αναφέρονται κάποιες εφαρμογές, όπως πχ το Adobe Reader 8.0, που έχουν βίτσια στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα:αυτο το compatibility mode υπαρχει στα home premium και αν υπαρχει πως γινεται; btw κανενα προγραμμα στο στυλ του partition magic για να φτιαξω ενα partition με ΧΡ υπάρχει; γιατι το partition magic δεν θελει να μας τιμησει με την παρουσια του....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δε βοηθάς... Ποιά Vista έχεις? Ποιό πρόγραμμα πας να βάλεις? Τι εκδόσεις χρησιμοποιεηίς? Αν για παράδειγμα έχεις παλιό Partition Magic, δεν πρόκειται να μπει με τίποτα...

εχω τα home premium,και προσπαθησα να βαλω το partition magic 8. Αλλα προγραμματα που πηγα να βαλω αλλα δεν μπηκαν τελικα ηταν το skype(η τελευταια εκδοση, οχι η beta),windows live messenger,photoshop cs2,age of empires 3....

PS:Το partition magic ελεγε οτι δεν μπαινει λογω ασυμβατοτητας και λογω προβληματος του windows installer.Eπισης προγραμματα που δεν φανηκε να χρησιμοποιουν τον windows installer δεν ειχαν κανενα προγραμμα στην εγκατασταση(πχ:Kaspersy Antivirus,DVD Shrink κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Ta Skype, Live MSN, Photoshop CS2, CS3 παίζουν άριστα. Για το CS2, διάβασε τις οδηγίες στο 2ο link το γράφει αναλυτικά.

Το PM 8.0, σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της Symantec, δεν είναι για Vista.

Κάποιο πρόβλημα ίσως έχεις με τον win installer...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κάποιο πρόβλημα ίσως έχεις με τον win installer...

Το ξερω, αυτο δεν λεμε τοσες ωρες; Το θεμα ειναι τι να κανω για να το φτιαξω...Και δεν μου ειπες τελικα τι γινεται με αυτο το compatibility mode..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Παίζει και το compatibility στα Vista. Με δεξί click πάνω στην εφαρμογή ή στο shortcut.

Για να ειμαι ειλκρινης το εκανα αλλα δεν ειδα oυτε καν υπονοια του compatibility mode.

Αρχική απάντηση από Wizard!.

Δοκίμασε να κατεβάσεις τον WinInstaller από τη M$ και να τον ρίξεις από πάνω.

Σου ειναι ευκολο να δωσεις ενα λινκ γιατι εγω εψαχνα χτες μεχρι τη μιαμιση το βραδυ και δεν καταφερα να το βρω...

:TD:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρηκα και τον κατεβασα(τα καμωματα της νυχτας βλεπει η μερα και γελα LOL), ομως οταν παω να τον εγκαταστησω λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος....ενω εγω εχω 119GB ελευθερα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Αυτός που κατέβασες είναι για Vista? Γιατί αυτά τα errors (no disk space) τα βγάζουν 32bit εφαρμογές για ΧΡ όταν τις τρέχεις σε Vista και ειδικά σε 64bit

ωχ,πρεπει να εχεις δικιο...οποτε αν μπορεις κανε ενα κοπο και δωσε ενα λινκ

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να κατεβάσεις αυτό: http://support.microsoft.com/kb/290301

Διορθώνει βλακείες που έχουν κάνει εφαρμογές και μπορεί να χάλασαν τον WInst.

O WinInstaller 4.0 που είναι για Vista από όσο βλέπω δεν είναι διαθέσιμος μόνος του...

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα και οταν παω να το εγκαταστησω μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η προσβαση στην υπηρεσιαwindows installer και οτι αυτο μπορει να συμβει αν ο windows installer δεν εχει εγκατασταθει σωστα:rofl: :rofl: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.