Jump to content



Port forwarding and Netgear DG632..Τα εχω κανει ολα.


GoMaR

Recommended Posts

Παιδια καλημερα..

Δε ξερω απο που να αρχισω να πουμε με αυτο που εμπλεξα..

Να ξεκαθαρισω οτι πριν απο αυτο ειχα το 1ο μοντεμ που εδινε ο οτε (siemens xpresslink) και δεν ειχα προβλημα με πορτς κλπ.Εν τελη , ηρθε στα χερια μου αυτο.(οχι δε το αγορασα)

Ειπα να το βαλω να αρχιζω να πειραματιζομαι μιας και ειμαι ασχετος πανω στο θεμα...Ουτε nat δε ξερω τι σημαινει ουτε udp ουτε τπτ....

Ωραια.

Παμε παρακατω...

Το βαζω , τo settarw (το ειχα ξανασετταρει παλιοτερα απο εκει που το πηρα :p ) οποτε θυμαμαι και ειχα μια ιδεα για το πως γινεται..Ουτος η αλλος , κατεβασα manual και τα εκανα ολα οκ..Το προβλημα ομως δεν ειναι στο ιντερνετ , αλλα στο port forwarding..

Τι θελω να κανω; Να στελνω πχ αρχεια απο το mIRC.(υποψην ΜΟΝΟ με αυτο το προγραμμα ασχοληθηκα )

Ωραια , λεω η πρωτη δουλεια ειναι να δω τι ports χρειαζεται o client..και τελικα βλεπω ενα port range 1024 - 5000

Η επομενη δουλεια ειναι να ανοιξω αυτες τις πορτες στο ρουτερ για να μπορω να κανω αποστολη αρχειου..

εδω αρχιζει το προβλημα..Εχω διαβασει απο ολο το διαδικτυο για το πως γινεται....Ο τροπος που το κανω ειναι ο ιδιος με αυτον που λενε ολοι - κανουν ολοι..Εχω ψαξει στο adslgr.com εχω ψαξει στο portforward.com...Κατεβασα το προγραμμα να δω..Αλλαξα firmware στο ρουτερ.

Τπτ , τζιφος .

Για να μπορειτε να δειτε και σε εικονα την διαδικασια , οριστε παρτε ενα μια γευση:

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Netgear/DG632/mIRC_DCC_-_IRC_DCC.htm

Οποτε στη θεωρια..

Μπαινω , φτιαχνω ενα service με ο,τι ονομα θελω , οριζω port start - end το οριζω αν ειναι TCP or UDP or both.Το αποθηκευω και μετα στο firewall το κανω add και στο inbound και στο outbound ALLOW.

Επισης η επιλογη στο inbound Μου εχει να επιλεξω την static ip (192.168.0.2 - LAN ip).

Το κανω apply ...Παω δοκιμαζω irc , tpt..

Εκανα reboot μεσω του shell του router και παλι τπτ...Disconnect προσπαθησα , τπτ...

Δοκιμασα σε παρα πολα ατομα να στειλω κατι..(να δεχτω μπορω )

Για πειτε ρε παιδια , βοηθηστε με λιγο να πουμε....Τι γινεται λαθος ?

Επισης αλλαξα και τα Ports στο mIRC ( και τα εχωσα και στο router Προφανως ) αλλα και παλι τζιφος..

Ωραιο ειναι να πειραματιζεσαι ,αλλα να βλεπεις και ασπρο φως....Για να πηγαινεις και στο επομενο βημα.Οχι ομως αυτο που γινεται εδω , εκτος αν κανω κατι λαθος λογω ελλειψης γνωσεως.

HELP plz:)

Υποψην firewall δεν εχω , (ουτε προγραμμα , ουτε windows)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο το ελυσα...

Τι να πω..Δε ξερω..Επειδη ειμαι ψιλο ασχετος , δε ξερω τι σημασια καθε πορτ σε καθε προγραμμα...

Ρωτησα ενα παιδι μου πε να ανοιξω τις εξης πορτς....

TCP : 1024 - 5000 ( range )

UDP : 113

TCP : 6660-6669

Το κανω , τραβαω και ενα reconnect sto miRC Πειραζοντας και κατι αλλα , που δε ξερω αν παιζει ρολο ( και καλα localhost ) Kαι επαιξε..

Το επομενο ειναι το dc++ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 11:15]

Πριν απο λιγο το ελυσα...

Τι να πω..Δε ξερω..Επειδη ειμαι ψιλο ασχετος , δε ξερω τι σημασια καθε πορτ σε καθε προγραμμα...

Ρωτησα ενα παιδι μου πε να ανοιξω τις εξης πορτς....

TCP : 1024 - 5000 ( range )

UDP : 113

TCP : 6660-6669

Το κανω , τραβαω και ενα reconnect sto miRC Πειραζοντας και κατι αλλα , που δε ξερω αν παιζει ρολο ( και καλα localhost ) Kαι επαιξε..

Το επομενο ειναι το dc++ :p

Μπράβο άντε και με λιγότερα προβλήματα στο μέλλον .:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.