Jump to content



2x74ADFD @Raid0 @ICH9R=δεν παει αλλο


greekfragma

Recommended Posts

λοιπον εχω αρχισει και αγανακτω........:(

εστησα πριν κανα 20ημερο τα vista πανω στην Asus P5K Deluxe και εβαλα 2 raptors74GB ADFD πανω στον Intel ICH9R

περασα το .inf περασα και το intel matrix driver και ολα καλα.το raid πεταγε σε νουμερα και ολα πηγαιναν ρολοι.

μεχρι πριν 2 μερες.κατι παγωματα στο ξαφνικο και ακουμπωντας το κουτι καταλαβαινα τον ενα ραπτορα να ''κλοτσαει'' στην κεφαλη μεχρι που αρχισαν τα σκουξιματα.

κατεβασα τα wd diagnostic tool και δεν προλαβαινε καν να περασει μερικα δευτερολεπτα.....πεταγε error 11 με την επεξηγηση check cable.

αλλαζω καλωδιο ξανα τα ιδια.......αλλαζω θεση στα sata slot τα ιδια.

στην επομενη επανεκκινηση και κατα το τσεκ του raid ο ενας ραπτορακος error occured.....

τελος το λειτουργικο.

αυτο ηταν λεω......παμε ξανα απο την αρχη....επιστρεφω την επομενη μερα με καινουριο δισκο και ξεκιναω εγκατασταση ξανα vista.

ολα ρολοι και ταχυτατα.μπαινω windows και ξεκιναω windows updates.....

στο 3ο update freeze.......οχι ρε γμτ λεω.....δεν ειναι δυνατον παλι τα ιδια

(να σημειωσω οτι δεν ακουγοταν αυτη τη φορα κανενας περιεργος ηχος απο τα ραπτορια)

τραβαω reset και ξεκιναω wd diagnostic tool.

cable error ΞΑΝΑ........

στο post screen το raid δειχνει οκ και δεν εχω κοκκινη ενδειξη για καποιο δισκο.

ετρεξα και το intel matrix software για να δω κατασταση και απο εκει.ολα καθαρα

κατι τελευταιο.......

δεν βρισκω πουθενα πλεον στο bios την επιλογη για SMART των δισκων......

ελπιζω να μην περασετε γρηγορα το μεγαλο ποστ και να πεταξετε καμια ιδεα γιατι εγω ασχολουμαι 2 μερες χωρις αποτελεσμα εν μεσω εξεταστικης και δεν την παλευω λεμε:cry:

post-596-1416073142,2198_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το νεο array εδω και μερικες ωρες που το στησα δεν εχει κανει κατι εκτος απο το αποτυχημενο WD diagnostic test που μου ξαναλεει για καλωδιο.

3-4?

δεν διαβασα κατι σχετικο στο γουγλη.εσυ?

παω να δοκιμασω να τους βαλω χωριστα να δω τι θα μου πει το SMART .....ΕΑΝ εμφανιστει στο bios....:S

Update

αλλαξα ports.

εσπασα το raid το ξαναστησα και ολα δουλευουν κανονικα.....το wd diagnostic ομως αρνειται πεισματικα να μου βγαλει υγιη τη συστοιχια.:...:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λα8ος,οταν εχεις τους δισκους σε RAID το SMART δεν "λειτουργει" => δεν σου δινει ενδειξεις

για τα λοιπα τι να πω...καλο κουραγιο...και με τις p5w/b στην αρχη το RAID ηταν βασανο για πολλους,αλλα με τις νεοτερες εκδοσεις bios λυ8ηκαν τα κουλα.ελπιζω κατι τετοιο να συμβει και τον ICH9

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το χω δει......και ακρη δεν βγαινει.......ακομα χειροτερα μου φαινεται που εχω και ενα NEC DVD-RW σε Sata αλλα και εναν ακομα WD 2500KS σε sata και αυτον.....

απο οτι διαβαζω οι asus μητρικες τελευταια δεν γουσταρουν τα πολλα Sata.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.