Jump to content



ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ?


achilleas

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΤΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ FORTHNET Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ MODEM USR 9112 ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ PC ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ETHERNET ΘΥΡΑΣ (ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ...). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ LAPTOP ME TO ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΤΥΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑ ROUTER? H USB ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ MODEM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΟ PC? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΣΥΝΕΔΕΣΑΝ ΜΕ ΕΤΗΕΡΝΕΤ ΚΑΛΩΔΙΟ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΥΓ:ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ 3 PC ΧΩΡΙΣ ROUTER?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μη γράφεις κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις ;)

Δεύτερον, μπορείς να συνδέσεις το modem στο ένα PC με την Ethernet και στο άλλο με την USB. Για την σύνδεση με USB θα χρειαστείς να περάσεις drivers από το CD του US Robotics.

Εναλλακτικά, και καλύτερα κατά την άποψή μου, παίρνεις ένα switch 5θυρο και το βάζεις μαζί με το modem και μπορείς να δώσεις μέχρι και σε 4 PC μετά :)

Η λογική είναι:

Το Internet στο modem με το καλώδιο τηλεφώνου κανονικά.

Το Ethernet του modem στο switch.

Το switch από τα άλλα 4 ethernet μπορεί να δώσει με καλώδιο ethernet σε άλλα 4 PC.

Κόστος γύρω στα 20€ το switch και 2-3 € τα καλώδια ;)

Edit: switch είναι αυτό που προτείνει ο tasos από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ολα τα pc εχουν ethernet θυρα, μπορεις να συνδεσεις το πρωτο με την ethrnet, το δευτερο με την usb και το τριτο θα παιρνει απο το δευτερο μεσω ethernet. Δεν ξερω κατα ποσο μπλεκεσαι αλλα δεν χρησιμοποιεις ξεχωριστη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο. ψάχνοντας για καλώδια βρήκα ένα modem wireless της linksys με 4 υποδοχές για ethernet. το usr όμως είναι ADSL2 ενώ της Linksys ADSL1. γίνεται να κάνω της Linksys σαν switch ή είναι χαζό αυτό που ρωτάω; δεν είμαι πολύ σχετικός με όλα αυτά... και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεσαι για νέο modem όμως θα πληρώσεις παραπάνω από τα 20 του switch.

Ενδεικτικά, ένα Linksys WAG200G (modem ADSL2+, switch, access point) που τα κάνει όλα μαζί έχει περίπου 75€.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από achilleas

εννοώ βρηκα ενα παλιό modem που ειχα και είναι αυτο που λέω παραπάνω. το έχω στην κατοχή μου. γίνεται;

Γίνεται, βάζεις στο παλιό σου modem σε μια ethernet το usr και το μοιράζεις από τις άλλες 3.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον συνδεσα το 2ο pc με usb στο modem και δουλευει καλα. το προβλημα εμφανιζεται οταν παω να δωσω static ip adress οποτε δεν μπαινει στο ιντερνετ και επισης δεν μπορω να συνδεσω το 3ο pc στο 2ο με ethernet και να κανω δικτυο. καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα τετοιο Link

Ναι μεν ειναι κατα 25 ευρω πιο ακριβο απο το αλλο που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω ....

Αλλα νομιζω πως η διοαφορα που θα δεις σε ταχυτητες (σε μεταφορα αρχειων) τα αξιζει ;)

Για να σου δοσω να καταλαβεις ...

4.5 Gb αρχειο εκανα μεταφορα απο ενα PC στο αλλο χωρις το switch και εκανε 1 ωρα και 40 λεπτα ...

Εννω με switch το ιδιο αρχειο εκανε μολις 3 λεπτα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα τετοιο Link

Ναι μεν ειναι κατα 25 ευρω πιο ακριβο απο το αλλο που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω ....

Αλλα νομιζω πως η διοαφορα που θα δεις σε ταχυτητες (σε μεταφορα αρχειων) τα αξιζει ;)

Για να σου δοσω να καταλαβεις ...

4.5 Gb αρχειο εκανα μεταφορα απο ενα PC στο αλλο χωρις το switch και εκανε 1 ωρα και 40 λεπτα ...

Εννω με switch το ιδιο αρχειο εκανε μολις 3 λεπτα :D

Καλά εσύ το πήγες αλλού για αλλού βρε :p

1ον ο άνθρωπος θέλει να μοιράσει Internet.

2ον 4.5GB 1:40;;; Μάλλον σε 10Mbit μου κάνει αυτό, σε 100 θέλει κανά δεκάλεπτο αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα δωσει λεφτα καλυτερα ειναι να τα δωσει μια και καλη (αποψη μου)

Γιατι σε μερικους μηνες μπορει να θελει να μεταφερει και αρχεια .....

Και το switch ειναι 1000αρι και οχι 100αρι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω από πάνω Θωμά, είναι ότι 4.5GB σε 1:40 είναι πάρα πολλά. Αυτή η ώρα είναι για 10Mbit. Σε 100Mbit, θα έπαιρνε κανά 10λεπτο.

Μια χαρά είναι το 100άρι αν δεν μεταφέρεις ολόκληρο δίσκο κάθε μέρα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από achilleas

λοιπον συνδεσα το 2ο pc με usb στο modem και δουλευει καλα. το προβλημα εμφανιζεται οταν παω να δωσω static ip adress οποτε δεν μπαινει στο ιντερνετ και επισης δεν μπορω να συνδεσω το 3ο pc στο 2ο με ethernet και να κανω δικτυο. καμια ιδέα;

ολη μερα χθες ταλαιπωρουμαι με αυτο. οταν παω να δωσω static ip δεν μπαινει στο ιντερνετ και επισης δεν μπορω να συνδεσω το 3ο pc στο 2ο με ethernet και να κανω δικτυο. κουραστηκα..

η πλακα ειναι οτι εχω ξανακανει δικτυο με crossover καλωδιο και δεν ειχα προβλημα.

να τα πω πιο αναλυτικα:

desktop-ethernet-modem

laptop-usb-modem

desktop2-ethernet-laptop

πού χανομαι; δεν παιρνει με τιποτα static ip το laptop και το desktop2 δε συνδεεται με το laptop.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.