Jump to content


Οθόνη 350-450Ε


hurin

Recommended Posts

DELL 2007WFP απο μενα. 450 γιουρια θα σου παει. Μπορεις ομως να πας και σε καποια φτηνοτερη λυση. Προσωπικα βρισκω δελεαστικοτατες τις προτασεις τις LG, οπου η 20αρα θα σου ερθει 250 και η 22αρα 330.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να βρω την DELL 2007WFP στο σκρουτζ. Η κύρια χρήση θα είναι για παιχνίδια, για αυτό δεν ψάχνω απλά μια μεγάλης διαγωνίου. Οι lg είναι όντως πολύ φτηνές!

Link to comment
Share on other sites

Την DELL θα την βρεις μονο απο την Dell Hellas (παρε τηλεφωνο και ζητα τους να σου κανουν προσφορα για την οθονη) και απο το HACshop στην στουρναρη. Το 2ο ειναι λιγο πιο ακριβο, αλλα εχει συνηθως ετοιμοπαραδοτα κομματια, σε αντιθεση με την αντιπροσωπια που κανει παραγγελεια κατευθειαν απο το ευρωπαικο εργοστασιο της Dell.

Παντως πιστευω οτι και μια LG ειναι καλη φαση για σενα αφου λες οτι την θες κυριως για παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

lg 226wtq ή samsung 226bw . όσο για την δεύτερη διάβασε το ανάλογω thread και νομίζω οι καινούργιες παρτίδες με s panel(θα καταλάβεις απ'το άρθρο) θα έρθουν από τέλη ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για το s panel και βλέπω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να βρω.

Έχω μερικές απορίες όμως. Αρκετοί λένε οτι οι παλιές καλές crt έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αληθεύει? Η μόνη επαφή που έχω με tft είναι σε ίντερνετ καφέ, όπου δεν έχουν και τις καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin [Σήμερα, στις 15:34]

Διάβασα για το s panel και βλέπω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να βρω.

Έχω μερικές απορίες όμως. Αρκετοί λένε οτι οι παλιές καλές crt έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αληθεύει? Η μόνη επαφή που έχω με tft είναι σε ίντερνετ καφέ, όπου δεν έχουν και τις καλύτερες.

Πηγαινε σε tft αφοβα, μην αρχισουμε παλι το crt vs lcd ( btw οποιος μενει αθηνα και εχει 19αρα που σηκωνει 100hz σε 1280 και 85 σε 1600 PM me δινω μεχρι 70 ευρω )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 18:32]

Πηγαινε σε tft αφοβα, μην αρχισουμε παλι το crt vs lcd ( btw οποιος μενει αθηνα και εχει 19αρα που σηκωνει 100hz σε 1280 και 85 σε 1600 PM me δινω μεχρι 70 ευρω )

Θα πάω στο πλαίσιο, πρέπει να έχει και την samsung και την lg. Για την dell θα τρέξω σε eshop. Το πρόβλημα είναι οτι οι μεγάλης διαγωνίου οθόνες θέλουν και καλές κάρτες γραφικών για τις μεγάλες αναλύσεις. Σε 1024 και μασάει η 7900gt, που να την βάλω και σε 1600.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι και τα settings βαραινουν την καρτα οχι τοσο η ιδια η αναλυση, μια χαρα καρτα ειναι η 7900 λιγο πιο κατω απο 1900xt, κοιτα κανα guide στο φορουμ να ανεβασεις τον 3800+ σου στα 2.4-2.5 τουλαχιστον γιατι παιζει ενα μικρο bottleneck, στο 90% των games προηγουμενης και προπροηγουμενης χρονιας (prey condemned swat4 κλπ ) δεν θα εχεις κανενα προβλημα σε 1650*1080 με τα περισσοτερα settings στο high 2x AA 8x AF

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να κλοκάρω! Δεν έχω άλλο χώρο στο δωμάτιο για κατεβαστήρι και έτσι έχω τον 3800 με την υδρόψυξη σε cool'n'quiet.

Προς το παρόν κλίνω προς την lg 226wtq λόγω τιμής. Πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά από την 17άρα που είχα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin

Δυστυχώς δεν μπορώ να κλοκάρω! Δεν έχω άλλο χώρο στο δωμάτιο για κατεβαστήρι και έτσι έχω τον 3800 με την υδρόψυξη σε cool'n'quiet.

Προς το παρόν κλίνω προς την lg 226wtq λόγω τιμής. Πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά από την 17άρα που είχα :blink:

καλή επιλογή..πιστεύω οτι δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα...εγώ απο 15 άρα πήγα σε στην 20 lg...και είδα τεράστια διαφορά..τώρα την έχω συνηθήσει και λέω ότι θα έπρεπε να πάρω την 22άρα!Καλές αγορές και περιμένουμε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το πλαίσιο και είδα τις lg. Έτρεχε κάποια trailer παιχνιδιών και είχε τις κλασσικές μαύρες μπάρες. Έτσι θα τρέχουν τα παιχνίδια?

Επίσης ψάχνω κάπου να βρω σε τι απόσταση από την οθόνη προτείνεται να βρίσκεται ο χρήστης. Αν κάποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin [02-07-2007 17:34]

Διάβασα για το s panel και βλέπω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να βρω.

Έχω μερικές απορίες όμως. Αρκετοί λένε οτι οι παλιές καλές crt έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αληθεύει? Η μόνη επαφή που έχω με tft είναι σε ίντερνετ καφέ, όπου δεν έχουν και τις καλύτερες.

Χτύπα μία DELL 2007wfp από μένα και θα αφήσεις πίσω σου ότι CRT είχε ποτε και αμφιβολίες για καλύτερα χρώματα κτλ κτλ... κάπου στα 460 παίζει αλλά δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... 20άρα wide πάντα... και το κεφάλι σου ήσυχο...

Το παίρνεις, το βάζεις και αυτό είναι... άντε να κατεβάσεις λίγο την φωτεινότητα, ουτε tweaking ούτε τίποτα...

Αυτό με το S panel στην Samsung έχει κουράσει αρκετά πιστέυω... οκ μπορεί να διορθώθηκε όπως λένε στο thread αλλά πολύ ντόρος για το τίποτα... στην τελική τον Σερλοκ Χολμς γπρέπει να κάνω για ένα μόνιτορ? Έλεος....

Επειδή είχα 20αρα wide LG είναι φοβερές για την τιμή τους, γρήγορα πανελάκια... μόνο κουράζουν όταν κάθεσαι πολλές ώρες στον H/Y και βέβαια λόγω TN έχουν αυτήν την κιτρινίλα στο λευκό μου που τουλάχιστον σε εμένα μου την έδινε στα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

22αρα με 1650*1080 δεν αξιζει imo θα βλεπεις τα ιδια pixel σε αριθμο με την 20αρα απλα πιο μεγαλα, Γι αυτην εδω ακουγονται πολυ καλα λογια παντως http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MO-051-SA&tool=3

κριμα που σαν τεχνολογια δεν με καλυπτει στο gaming 90% λογω του max refresh rate ( OLED / SED where are you ? )

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είχα σχεδόν απόφασίσει για LG, μου βάλατε διλήματα πάλι. Δεν θέλω να δώσω 450Ε για 20άρα, καθώς με 260Ε παίρνω την LG.

Δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιώ την 22άρα με άνεση γιατί έχω μικρό χώρο πάνω στο γραφείο μου. Πόση περίπου πρέπει να είναι η απόσταση από τον χρήστη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διλήμματα ρε συ? Από την στιγμή που δεν θέλεις να δώσεις 450 για 20αρα, πήγαινε για LG + Samsung αν και όπως προείπα καλύτερα να αποφύγεις την Samsung... Επιπλέον, αν η χρήση είναι dedicated για games και ειδικά FPS τότε οπωσδήποτε χτύπα TN panel που είναι γρήγορα και κάποια LG που η τιμή τους είναι άπαιχτη... στα + ότι μπορείς να συννενοηθείς και με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα...

H απόσταση καλό ειναι να είναι γύρω στα 40-50 cm αλλα αυτό εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις που θα κάνεις.... οπωσδήποτε την φωτεινότητα στα LG να χαμηλώσεις εκτός αν θες να είσαι με κολύρια... ;)))

Στο θέμα με τις 22ιντσες θα συμφωνήσω με τον GruntGR... δεν κερδίζεις τίποτα παρα μόνο διαστάσεις... οχι ανάλυση...

Όσον αφορά αυτή που πρότεινε ο GruntGR (http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MO-051-SA&tool=3) αυτό που ΔΕΝ μου αρέσει είναι το glossy (γυαλιστερό) πάνελ που δημιουργεί αντανακλάσεις σε φωτεινά δωμάτια... αλλα αυτό έχει να κάνει ΚΑΙ με το προσωπικό γούστο του καθενός...

Αυτα και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnymous [Σήμερα, στις 15:39]

ρε παιδιά επειδή και εγώ ψάχνω για οθόνη η dell ειχει 16ms response time ενω η Samsung και η lg. Αρα για παιχνίδια ειναι καλύτερες οι άλλες δυο. Επίσης και στη αντίθεση γίνεται το ίδιο πράγμα.

Ωχ τώρα αυτό που λες σηκώνει πολλές σελίδες για να αναλύσουμε πως βγαίνουνε τα response time και τα υπερ και τα κατά της κάθε τεχνολογίας πάνελ που φτιάχνονται τα monitors...

Όποιος έχει κουράγιο ας διαβάσει αυτο το νήμα και πολλές απορίες που είχαμε και οι περισσότεροι θα απαντήθούν...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34472

H Dell φοράει S-IPS πάνελ ενώ οι άλλες 2 ΤΝ πάνελ... γι αυτό και η 2007wfp είναι πιο ακριβή... καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων, καλύτερες γωνίες θέασης, 16.7 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εκατομμύρια χρώματα (όχι μέσω software) κτλ κτλ....

Τα ΤΝ είναι πιο γρήγορα για αυτό και τα χαμηλά response time αλλά κάπου βέβαια και αυτά τα 2ms λίγο εικονικά είναι... κάτω από τα 10ms δεν βλέπεις ουσιαστική διαφορά...

Πάντως αμα δείς ΤΝ και SIPS δίπλα δίπλα θα καταλάβεις με την μία τις διαφορές τους... μάλλον τα μάτια σου θα καταλάβουν την διαφορά καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την 20άρα LG. Με 257Ε πιστεύω οτι είναι πολύ καλή τιμή.

Η αλήθεια είναι οτι είμαι κολλημένος με τις crt. Ειλικρινά, άν έβρισκα την 107ρ20 σε καλή τιμή, θα την ξανααγόραζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnymous [Σήμερα, στις 15:39]

ρε παιδιά επειδή και εγώ ψάχνω για οθόνη η dell ειχει 16ms response time ενω η Samsung και η lg. Αρα για παιχνίδια ειναι καλύτερες οι άλλες δυο. Επίσης και στη αντίθεση γίνεται το ίδιο πράγμα.

Tα 16ms της DELL ειναι διαφορετικα απο τα 2ms των LG και Samsung οπως μπορεις να δεις και εδω : 20' techs Ο χρονος grey-to-grey ειναι συνηθως ο μισος σε σχεση με τον χρονο rise&fall.

Να συγκρινεις Responce Times μονο οταν αφορα την ιδια τεχνολογια panel. Διαβασε λιγο αν θες το sticky θεμα για την συγκριση των διαφορων τεχνολογιων πανελ και θα καταλαβεις. Αυτο που φαινεται στο ματι δεν ειναι μονο το responce time, αλλα και το image persistence.

Εχει γινει και ενα τεστ για αυτο το θεμα, το οποιο μπορεις να δεις ΕΔΩ

Η Nec του τεστ εχει το ιδιο πανελ με την Dell (η Nec ομως εχει overdrive στα ηλεκτρονικα της)

Τωρα οσον αφορα την επιλογη οθονης. Αν τα 450 σου φαινονται πολλα για 20αρα, πηγαινε στην LG η οποια ειναι μια πολυ τιμια αγορα , ισως η καλυτερη σε θεμα value for prιce. Σε 22αρα η γνωμη μου ειναι να μην πας, οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω, εκτος και αν καθεσαι σε μεγαλη αποσταση απο την οθονη, γιατι αλλιως μπορει να βλεπεις τα pixels. Ειναι κατι αναλογο με αυτο που ισχυε μεταξυ των 17' και των 19'. Ελαχιστα ακριβοτερες, ιδια αναλυση, αρα μεγαλυτερα πιχελς. Αν εχεις δουλεψει ποτε σε 19αρα απο κοντα θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.