Jump to content



Αγορά Ηχείων


AGRIMI

Recommended Posts

Επειδή θα δώσω τα ηχεία μου στην κοπελιά μου(5.1 creative 6100) από τα οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος (το λέω για να καταλάβετε ότι δεν έχω και το τρελό μουσικό αφτή και την τρέλα του ποιοτικού ήχου) και πρέπει να αγοράσω άλλα έχω καταλήξει στα εξής:

1) INNOVATOR 7.1 HOME THEATRE SYSTEM

2) logitech x-540 5.1

3) logitech z-2300 2.1

ξέρω πως δεν είναι στην ίδια κατηγορία αλλά:

για τα πρώτα με άρεσε οτί είναι από ξύλο, έχουν τηλεχειριστήριο και έχουν αρκετή ισχύ

για τα δεύτερα έχω να πω ότι έχω διαβάσει ότι είναι λίγο καλύτερα απ' αυτά που έχω

και για τα τρίτα έχω να πω ότι έχω πάθει πλάκα. τα άκουσα σε έναν φίλο μου και ξετρελάθηκα.

όσο για το ενδιαφέρον μου μιας και κάποιοι θα ρωτήσουν είναι πολύ μουσική και games.

Για να σας δώσω να καταλάβετε δεν με ενοχλεί αν ένα τραγούδι είναι στα 128kbs.

Βασικά είμαι πιο πολύ ανάμεσα στο 1 και στο 3. οποιαδήποτε άλλη προτίμηση μέχρι 150 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη. και όποιος έχει ακούσει τα πρώτα ας πει τις ενυπώσεις του.

κι αν ξέρει αν τα πρώτα είναι 250 watt rms ή 250 watt (δεν θυμάμαι την μονάδα peak....)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως τα innovator δεν αξίζουν καθόλου, μιας και όλη η επένδυση είναι φαινομενικά ξύλινη και δεν αποδίδουν καλά σε πολύ υψηλές συχνότητες, περιπτώσεις αλλοίωσεις ήχου σε μεγάλη ένταση.

Τώρα αν και δεν με ικανοποιούν τα logitech που διαλεξες, τα 2.1 μου φαίνονται αρκετά καλύτερα.

Για μένα καλύτερα είναι να πάρεις στερεοφωνικό, που θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε σετ ηχείων, και θα αποδίδει περισσότερα και πιο ποιοτηκά.

Link to comment
Share on other sites

αν δε σε ενδιαφέρει το πολυκάναλο πάρε τα z-230 να γλυτώσεις και χώρο

Να έχεις κατα νου οτι ίσες ποσότητες χρήματος αγοράζουν κατα κανόνα ίση ποσότητα ποιότητας...

τραγικές διαφορές σε ισάξια ηχεία δε θα βρεις.

Δεδομένου τώρα οτι τα mp3 128kbs δε σε χαλάνε όλα θα σε καλύψουν

Αρχική απάντηση από junior-21-

z-2300 all the way by me! Δεν τα έχω ακούσει,αλλά επειδή έχω τα Ζ-5500, φαντάζομαι ότι θα είναι αντίστοιχης ποιότητας αλλά σε 2.1

τα φαντάσματα ασχολίαστα..... μας έπεισες με την μέθοδο της απλής αναλογίας

των (3) ήταν νομίζω ε;:hehe:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που δεν βρισκόμουν εδώ λόγω ότι έδινα 2 μαθήματα σαν φοιτητής κόπηκα και ήρθα εδώ στο όμορφο thelab να ξεχαστώ και να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. θα ήθελα να πω στον webhunter ότι προορίζονται για το δωμάτιό μου γι' αυτό και οι απαιτήσεις μου είναι λογικού επιπέδου μιας και μένω με τους γονείς μου κι από τον Σεπτέμβρη θα δουλεύω και ο χρόνος που μπορώ να βαράω τα ηχεία είναι πολύ μικρός. όσο για το σαλόνι στο οποίο και θα βλέπω τις ταινίες μου θα μπουν αξιοπρεπεί ηχεία αλλά στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το αναφέρατε για ηχεία στο σαλόνι αξίζει να πάρεις τα Ζ-5500 ή κανά bose 3πλάσιας χρηματικής αξίας στην ίδια ισχύ ή μεγαλύτερη. Παίζει διαφορά σε επιδόσεις ή απλά θέμα αντοχής. έχω π.χ. ένα σύστημα kenwood 10 χρόνια και δουλεύει μια χαρά απλά ο ήχος του δεν μου αρέσει. αλλά προβλήματα δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 17:54]

τα φαντάσματα ασχολίαστα..... μας έπεισες με την μέθοδο της απλής αναλογίας

των (3) ήταν νομίζω ε;:hehe:

Αξιότιμε Dark Saga, αυτό το είπα γιατί είναι ίδια σειρά (σειρά Ζ). Στα ηχεία, όταν έχεις να κάνεις με ίδια σειρά, η ποιότητα είναι η ίδια,απλά όσο αυξάνονται οι δορυφόροι, έχεις μεγαλύτερη ένταση, άντε και λίγο μεγαλύτερη διαύγεια. Επετρεψέ μου να έχω άποψη, έχοντας αγοράσει σχεδόν οτιδήποτε υπάρχει σε ηχεία για υπολογιστή από creative και logitech. Με όλο τον σεβασμό...

Link to comment
Share on other sites

Για το σαλόνι είναι πολύ καλύτερα να πάρεις κάτι αρκετά καλό. Κατα προτίμηση bose (έχω και εγώ άλλά στο δωμάτιο). Βέβαια προυποθέτει πως έχει και ένα ενισχυτή 200-300 watt rms με υποδοχή για τουλάχιστον 2 ηχεία. Προσοχή, το κάθε ηχείο να έχει τουλάχιστον 2πλάσια αντοχή σε watt από οτι μπορεί να δώσει ο ενισχυτής για τη δεδομένη γραμμή. Μην τα κάψεις με τη μια.

Link to comment
Share on other sites

και το kawasaki Ζ είναι κι αυτό καλό?

το να συγκρίνεις το κορυφαίο μιας σειράς με ένα μικρότερο

και να συμπεραίνεις οτι είναι εξίσου κορυφαίο αφού ανήκει στην ίδια σειρά είναι απλά άστοχο

προφανώς δεν είσαι ο μόνος που έχεις κάνει διάφορες αγορές

γι'αυτό και το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.