Jump to content



Αγορα φτηνου mouse για Gaming/Surfing


fusion

Recommended Posts

Λοιπον, εχουμε και λεμε...

Τα τελυταια χρονια εχω αυτο το set k/b-mouse:

Microsoft Optical Desktop 1000

Τωρα τελευταια το ποντικι μου κανει κατι τρελα, με πεταει στα windows και λεει οτι τελειωνει η μπαταρια ενω ειναι καινουρια και κατι τετοια. Το ανοιξα να δω που δεν κανει επαφη, δεν βρηκα κατι.

Τεσπα, τωρα πρoσφατα απεκτησα και ενα λαπτοπ, ετσι χρειαζομαι ενα ποντικι (non-wireless)για το "φορητο" μου gaming.

1. Microsoft Optical Basic "Τεσσερα απο αυτα εχω δει και τα 4 ολα σε πετανε πανω αριστερα γωνια καθως παιζεις, δεν χρειαζεται αποτομη στροφη, σε πετανε ετσι. Σκαρτη παρτιδα? Δεν ξερω."

2. Microsoft Optical "Εχω παιξει με το συγκεκριμενο σε internet-cafe και μου φανηκε αρκετα ελαφρυ αλλα νομιζω ειναι αρκετα τιμιο για τα λεφτα του."

3. Microsoft IntelliMouse Optical "Μου φαινεται αρκετα ομορφο, πανω κατω οτι ψαχνω, πρεπει να ειναι και λιγο πιο βαρυ απο το προηγουμενο, μονο μην εχει προβλημα με τα dpi."

Λοιπον οπως καταλαβατε δεν ψαχνω φτηνο gaming mouse αλλα φτηνο mouse για gaming:P :p ...αντε και σερφαρισμα ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΛΑΠΤΟΠ (μαλλον θα το χρησιμοποιω και στο αλλο συστημα).

Ακουω γνωμες για αυτα που εχω στη λιστα ή οτι αλλο θελετε να προτεινετε.

Επεισης να πω οτι για notebook mouse το σκεφτομαι αλλα υποθετο οτι δεν εχει το ιδιο κρατημα, για να το χειριστεις σε παιχνιδι, δεν μπορεις να το "χουφτωσεις" καλα δηλαδη.

Ας με διαφωτισει καποιος επι του θεματος...

Συγγνωμη για το long-post και ευχαριστω εκ των προτερων:daisy: :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Και μετα αναρωτιομουνα για τα stats σου στο 2142 :p βεβαια σε ιδια φαση ειμαι εγω και εχω να παιξω 1 μηνα περιπου γιατι δεν θελω να τα χαλασω μιας και δεν εχω βρει ακομα το ιδανικο mousepad :p το intelimouse optical 1.1 ειναι πολυ καλη επιλογη οπως και το explorer 3.0 (ιδανικο για χουφτωμα :p :P ) αμα μπορεις να το βρεις, βγαλε το accel και πηγαινε τα hz στα 250 χρησιμοποιωντας το guide μου http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26251 παρε και το steelpad S&S απτο e-shop/multirama και θα σαι gg :)

edit : κοιτα και αυτο το guide αν εχεις την ορεξη, εχει πολλες πληροφοριες για το πως θα πρεπει να ειναι πανω κατω σετταρισμενο το ποντικι σου http://www.yegods.net/forum/viewtopic.php?p=58675&sid=10b018659d7ff8cb66b8f5e25134045d

Link to comment
Share on other sites

αληθεια,τα δικα μου stats στο 2142 πως τα κρινεις?

παιζω με ms basic optical 1.0A mouse και mousepad απο το πανερι του ΜΑΚΡΟ με 1 ευρω:p

ελεος,σιγα μην δωσω 33 ευρω για το steelpad...

btw, το mouse μου ειναι συμβατο με τον οδηγο σου?

Link to comment
Share on other sites

@GruntGR:

Thanks man, να σε ρωτησω το intellimouse 1.1 ειναι αυτο που εχω λινκ σωστα?

Explorer 3.0 εχεις καμια ιδεα που μπορω να βρω? τιμουλα?

Για accel και 250Hz που ειπες, ειναι για το explorer ή ειναι μια καλη συνταγη οποιο και αν παρω?

@sofix:

Εσενα σου κανει αυτα τα κολληματα?

@Snips:

Εσυ τι προτεινεις φιλε?

@Pan0s:

Οπως καταλαβες και απο τα λινκ λεω για κατι μεχρι 20 βαρια ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 13:42]

’σε sofix μην ψάχνεις....Επιστήμη το καταντήσανε. Τον gamer δεν τον κάνουν τα ποντίκια και τα mousepads. Δικαιολογίες ψάχνουν...

Ωχου αρχισαμε παλι :p κοιτα το post του antigen http://www.esreality.com/?a=post&id=1230101&page=3 και ελα μετα να ξαναπεις πως ολα τα ποντικια και mousepads ειναι ισα και ομοια, Α ! και τα 2 ποντικια που προτεινα ποτε δεν ειχανε την ταμπελα gaming πανω τους οπως αλλα 89234094329832 της πλακας που βγαζουν οι εταιρειες σημερα για να ξεζουμισουν τον καθε nab, αυτο λεει κατι ;-)

Αρχική απάντηση από sofix [Σήμερα, στις 13:36]

αληθεια,τα δικα μου stats στο 2142 πως τα κρινεις?

παιζω με ms basic optical 1.0A mouse και mousepad απο το πανερι του ΜΑΚΡΟ με 1 ευρω:p

ελεος,σιγα μην δωσω 33 ευρω για το steelpad...

btw, το mouse μου ειναι συμβατο με τον οδηγο σου?

To basic optical πετα το απτο παραθυρο (αφου πρωτα κανεις το test που ειπα στον jasim στο ΜΧ revolution thread ) πηγα προσφατα σε ενα netcafe που ανοιξε η γειτονια μου (ετσι για χαβαλε ητανε και δωρεαν τις πρωτες 2 μερες :p ) και αισθανομουνα πολυ τυχερος που κουβαλησα μαζι μου το explorer αντι να κατσω να παιξω με το basic, παρατηρησα παρομοια φαινομενα με αυτα που εγραψε ο fusion, δεν εφτανε που δεν μπορουσες να βγαλεις το vsync, δεν εφτανε που δεν μπορουσες να βγαλεις το accel απτα xp ( %$()$#()#%()#$ restrictions ) , δεν εφτανε που ειχε %$%$#()%$ LCD στα 60hz που πηγαν να μου βγουν τα ματια αμα δεν ειχα το explorer θα απαιτουσα απτους ηπαλληλους να με πληρωσουν για να κατσω να παιξω :p

To S&S θεωρειται το καλυτερο πλαστικο μαζι με τα func, αν καποιος προτιμαει cloth μπορει να δωσει 10$ για ενα allsop raindrop XL και να κανει την δουλεια του, ξαναλεω ολα αυτα ειναι θεμα προτιμησης, το αν θα βελτιωθει καποιος απο ενα gaming pad / gaming mouse σε ποσοστο 1% ή 40% ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 14:14]

@GruntGR:

Thanks man, να σε ρωτησω το intellimouse 1.1 ειναι αυτο που εχω λινκ σωστα?

Explorer 3.0 εχεις καμια ιδεα που μπορω να βρω? τιμουλα?

Για accel και 250Hz που ειπες, ειναι για το explorer ή ειναι μια καλη συνταγη οποιο και αν παρω?

Ναι αυτο ειναι εχω 3 τετοια στην συλλογη μου :p το accel ειναι καθαρα θεμα προτιμησης δοκιμασε και με το τωρινο setup σου να το βγαλεις, ειμαι σιγουρος πως θα σου φανει το σημαδι πιο ευκολο μιας και δεν θα χρειαζεται να σκεφτεσαι την ταχυτητα με την οποια θα κουνησεις το ποντικι σου αλλα μονο την αποσταση, οσο για τα 250hz εξαιρουνται τα ποντικια που αναφερω στο guide, μπορεις να πας και στα 500hz αλλα πρεπει να δεις πρωτα στο mouserate αν αυτα τα 500hz ειναι τοσο σταθερα οσο τα 125 και 250 ή οχι, απο προσωπικη μου εμπειρια ΔΕΝ ειναι σταθερα, πρεπει να κουνας το ποντικι συνεχεια και σχετικα γρηγορα για να εχεις μονιμα 500hz

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι φθηνο αλλα το τσιμπησα τωρα μετα απο ενα τελειο rma με το προηγουμενο g5 διετιας.. απο το Πλαισιο φυσικα ξηγηθηκε οπως παντα...

το νεο μου g5 σε σχεδιαση crack blue chemical warfare!!

2006030308896454460_rs.jpg

2006017014639956791_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Χθες, στις 18:09]

μπορει να μην ειναι φθηνο αλλα το τσιμπησα τωρα μετα απο ενα τελειο rma με το προηγουμενο g5 διετιας.. απο το Πλαισιο φυσικα ξηγηθηκε οπως παντα...

το νεο μου g5 σε σχεδιαση crack blue chemical warfare!!

75 ευρω ποντικι, ασχετα το τι πιστευω για τα Laser και το σχημα στο flagship mouse της logi εισαι ενας πολυ τυχερος ανθρωπος :p

@ fusion : Το explorer το ειχα τσιμπησει εγω απο ebay στα 26 ευρω, αν πιστωτικη/paypal δεν παιζει δυσκολα θα το βρεις σε ελληνικο μαγαζι, το ποντικι ειχε σταματησει καποια στιγμη να βγαινει στην παραγωγη με αποτελεσμα να γινεται στο ebay Π-Α-Ν-Ι-Κ-Ο-Σ και η MS να αναγκαστει να το επανεκδοσει στα τελη του 2005, παρολαυτα ελλαδα θα βρεις μονο τα laser το καρα-αισχρο explorer 4.0 ( οχι απο αποψη σχηματος αλλα οπτικης τεχνολογιας ) το μοσχο-πουλημενο wheel και intelimouse optical Α και τα αισχρα ασυρματα της.

Ειναι διαθεσιμο απτο esl-shop στα 35 ευρω κατοπιν παραγγελιας + 10 τα μεταφορικα αλλα τοσα λεφτα για ενα ποντικι 5 χρονων παραειναι μλκια imo

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το intellimouse, πολυ καλο πραγματι, ωραια αισθηση και 0 προβληματα.

GruntGR για τα vista, τι αλλαζει στον οδηγο σου?????

Τα προγραμματακια παιζουν κανονικα?

Για mousefix googlαροντας βρηκα AYTO. Κανει δουλεια ή παλι μενει το accel??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από _daemon_ [21-07-2007 20:19]

Για gaming καλά ποντίκια είναι και τα Razer, αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να βρεις εδώ μια παρουσίαση του τελευταίου μοντέλου deathadder (60 ευρώ)

τα razer δεν ειναι καλα ποντικια για gaming.

Ειναι κοριφεα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.