Jump to content



Οθόνη για οικιακή χρήση


jobous

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γύρω από το θέμα οθόνη.

Ξέρω ότι έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα αλλά πραγματικά ια ήθελα μια γνώμη.

Έχω μια Eizo 17 (F520 , 7-8 χρόνων) αλλά εδώ και καιρό έχει αρχίσει να ζεσταίνεται και αρκετά αλλά και να μυρίζει ενοχλητικά, πάντα λόγω της χρήσης που έχει στην πλάτη της.

Τώρα είμαστε στην διαδικασία επιλογής οθόνης. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί έχω και το γραφείο που πρέπει να εξοπλίσω και η χρήση της θα είναι για internet, εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση ταινιών και ελάχιστα κάνα παιχνιδάκι.

Έχω καταλήξει σε κάτι 19'' widescreen της Samsung (TN Panel) και της LG.

Με βολεύει και χωροταξικά.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα TN Panel , δηλαδή αν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το εν λόγω πάνελ πάντα για τις συγκεκριμένες χρήσεις , για το αν ικανοποιητικό για τις παραπάνω χρήσεις ή αν θα πρέπει να πάω σε pva panel (δίνοντας αρκετά παραπάνω)

Οι οθόνες είναι οι :

Samsung SM 940BW

LG L194WT-SF

LG L196WTQ-SF

Υπάρχει καμιά καλύτερη σε αυτή την κατηγορία? Για την

Philips 190WV7CS 19.1" Wide τι λέτε?

Βρήκα και την καινούρια 19'' Dell Dell E198WFP .Έχει κανείς άποψη για αυτή την οθόνη?

Επαναλαμβάνω ότι δεν θα πάω σε 20'' αλλά σε 19 wide αφού και η 19 (4:3) είναι λίγο μεγάλη για να τοποθετηθεί εκεί που θέλουμε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ικανοποιημένος από τον eizo κάνε μια βόλτα σε ένα μαγαζί να τις δεις όλες μαζί κόντρα. Είναι και το ποια θα σου γυαλίσει. Κοίτα και τις eizo πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά επανεφέρω λίγο το θέμα αφού τελικά θα πάω σε 5:4 οθόνη και όχι σε 16:10.

Είμαι ανάμεσα σε 2 οθόνες της Philips και μία της Samsung, εντελώς ξεχωριστής κατηγορίας.

Αναφέρομαι στην 190C7FS (210) με Tn panel και σχετικά καλά χαρακτηριστικά (5 msec και 800:1 αντίθεση ) και σχεδιασμό.

Την Samsung 932 BF (260), πάλι με Tn panel αλλά με καλύτερα χαρακτηριστικά σε απόκριση (2 msec) και αντίθεση (3000:1, αλήθεια ισχύει???)

και τέλος στην Philips 190P7FS με PVA panel (330) και με χαρακτηριστικά (8 msec απόκριση και 800:1 αντίθεση).

Το θέμα είναι το γνωρίζω την διαφορά ανάμεσα στα PVA και TN panel, αλλά θα ήθελα μια γνώμη από αυτούς που μπορεί να έχουν τις παραπάνω οθόνες και ιδιαίτερα για την τρίτη οθόνη αφού δεν μπορώ να την βρώ πουθενά να παίζει και επίσης γιατί το μόνο που με ανησυχεί είναι τα 8 msec απόκριση που έχει (για ghosting).

Η χρήση είναι όπως αναφέρω για οικιακή χρήση με πολύ μικρή χρήση σε παιχνίδια και περισσότερο σε όλα τα άλλα(δουλειές γραφείου,Internet,παρακολούθηση ταινιών , τα γνωστά)

Μήπως τα μόνιτορ με tn panel έχουν γίνει καλύτερα σε σχέση με της προηγούμενης γενιάς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.