Jump to content



desktop ή laptop


saradis1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση: ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα καινούργιο pc-desktop (χωρίς οθόνη) ή έναν laptop. ακόμα ειμαι σε δίλημα.

Μπορώ να διαθέσω 800-850 ευρώ. έχετε να προτείνετε κάτι σε desktop και κάτι αντίστοιχο σε laptop?

Φυσικά στην περίπτωση που επιλέξω laptop ξέρω οτι ίσως να πρέπει να διαθέσω περισσότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s [Σήμερα, στις 14:09]

πια θα είναι η χρήση που θα κάνεις στο πισι?

]

αυτή η έρευνα αγοράς ειναι για τον αδελφό μου. απ'ότι βλέπω περισσότερο παιχνίδια θα θέλει να παίζει και να κάνει ΙΣΩΣ και κανένα ripping. Φοιτητής ειναι....καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s

για παιχνίδια θα σου πρότεινα dekstop! αν δεν θα παίζει απαιτικα παιχνίδια που ζητούν "δυνατό" πισι τότε να πάρε λαπτοπ!;)

τι να σου πώ. κυρώς rpg και stragety παίζει . απ'ότι ξέρω θέλει να πάρει το warhammer online που θα βγεί σε λίγους μήνες. αν πάρει laptop θα ειναι ok? έχεις να μου προτείνεις κανέναν desktop σε αυτά τα λεφτά, ή κανέναν laptop?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pan0s

θες να σου συναρμολογίσω ένα desktop ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις και μετά να σου βρώ ενα λαπτοπ?ι προτιμας έτοιμω desktop???

καλήτερα να συναρμολογήσουμε ενα desktop (γιατι στα έτοιμα υπάρχουν παγίδες) και αφού το συναρμολογήσουμε να συγκρίνουμε και ένα laptop.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. βρήκα ένα απο το e-shop, να μου πείτε την γνώμη σας

desktop pc

box:THERMALTAKE VC2000BNS MAMBO BLACK -->47,5

cpu:INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX -->260

ram:OCZ DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 GOLD GX XTC REV 2 -->179

mobo:ASUS P5N32-E SLI PLUS -->170

gpu:GAINWARD 8491 BLISS 8600GT 256MB PCI-E RETAIL-->123

psu:THERMALTAKE W0093 TR2 POWER 500W -->54,5

Σύνολο

χωρις φ.π.α:706,13

με φ.π.α:840

Αν συμφωνειτε με αυτη την συνθεση ενας αντιστοιχος laptop ποσο λετε να μου παει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LightBird

του Winters ειναι μακραν καλυτερο αλλα δεν εχει HDD...Βεβαια πλεον ο σκλρηος ρυθμιζεται με 40-60ε.Το θεμα ειναι οτι φτανει περιπου τα 910...

Αρχική απάντηση από saradis1

ενδιαφέρομαι σχετικά με desktop για:

cpu, mobo, ram, gpu. box, psu τα άλλα τα έχουμε (fdd, hdd κ.τ.λ)

;)

Link to comment
Share on other sites

ωραία η σύνθεση winders αλλά η cpu που έχω σε αυτό που βρήκα ειναι τετραπύρηνη, στο δικό σου ειναι δυπήρηνη. εντάξει, ξέρω οτι ειναι αδύνατον να καλύψω και τους 4 πυρήνες αλλά αφού παίρνω κάτι καινούργιο ειναι καλήτερο να πάρω ότι καλήτερο. για το psu, 500 με 600W ειναι μεγάλη διαφορά? για τις μνήμες έχεις δίκιο νομίζω. το κουτί δε μου πολυαρέσει. η κάρτα γραφικών φυσικά ειναι κορυφή αυτή που διάλεξες. σε απόδοση ειναι πολύ μεγαλήτερη η διαφορά με αυτή που πρότεινα? (αν θα θέλω να κάνω sli θα πρέπει να βάλω και 800W τροφοδοσία), σχετικά με τη mobo νομίζω οτι αυτή που πρότεινα έχει παραπάνω υποδοχείς. δεν είμαι όμως σίγουρος. αυτή που πρότεινες ειναι συμβατή με QUAD πυρήνα?

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τις παραπάνω δυο και κανοντάς κάποιες αλλαγές, εγω προτείνω αυτο

π.χ

box: THERMALTAKE VC2000BNS MAMBO BLACK -->47,5

cpu: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray--> 168

Cooler:Scythe Cooler Infinity --> 38

Ram: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800 --> 109

psu: Chieftec 560W ---> 65

mobo: ASUS P5N32-E SLI PLUS -->170

gpu : Twintech8800 GTS 320 MB --> 279

Συνολο 877 με φπα

Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα και τετραπύρηνο και καλή καρτα γραφικών και καλή μητρική. Πρεπέι να συμβιβαστείς κάπου διότι το budget είναι 850 αν ήταν 1000 θα μπορούσες να έχεις πεισσότερα

Βασικά πρέπει να διαλέξεις αναμεσα σε τετρατύρηνο και 8800 GTS

Aν βάλεις

Αsus 8600 GTS Silent 256MB HDCP -->199

και intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) --> 260

τότε έχουμε σύνολο 889

Οσο για το τροφοδοτικό πάρε ένα μικρό τώρα να σε καλύπτει και αργότερα θέλεις sli το αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Βλεποντας τις παραπάνω δυο και κανοντάς κάποιες αλλαγές, εγω προτείνω αυτο

π.χ

box: THERMALTAKE VC2000BNS MAMBO BLACK -->47,5

cpu: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray--> 168

Cooler:Scythe Cooler Infinity --> 38

Ram: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800 --> 109

psu: Chieftec 560W ---> 65

mobo: ASUS P5N32-E SLI PLUS -->170

gpu : Twintech8800 GTS 320 MB --> 279

Συνολο 877 με φπα

Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα και τετραπύρηνο και καλή καρτα γραφικών και καλή μητρική. Πρεπέι να συμβιβαστείς κάπου διότι το budget είναι 850 αν ήταν 1000 θα μπορούσες να έχεις πεισσότερα

Βασικά πρέπει να διαλέξεις αναμεσα σε τετρατύρηνο και 8800 GTS

Aν βάλεις

Αsus 8600 GTS Silent 256MB HDCP -->199

και intel Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) --> 260

τότε έχουμε σύνολο 889

Οσο για το τροφοδοτικό πάρε ένα μικρό τώρα να σε καλύπτει και αργότερα θέλεις sli το αλλάζεις.

Ναι, φυσικά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Παρατήρησα οτι προτείνατε όλοι διπύρηνο. Υποθέτω οτι ο τετραπύρηνος ειναι πολύ καλήτερος. Επειδή δε ξέρω απο κάρτες γραφικών, αυτή την κάρτα που πρότεινα εγώ την είδα απλα στις περισσότερες (αν όχι όλες) προσφορές στο πλαίσιο. η συγκεκριμένη κάρτα δεν ειναι οκ? αυτή που προτείνεις ειναι θηρείο. στην mobo συμφωνούμε. βασικά με όλα συμφωνώ μαζί σου απλά στον συνδιασμό cpu με gpu λίγο θέλω να συζητήσουμε. πιστεύεις οτι με την κάρτα που έβαλα εγώ δεν θα μπορεί να παίζει τα παιχνίδια που θα βγούν τώρα? δεν ειναι και τρελαμένος με τα fps που μπορεί να του βγάλει το παιχνίδι. απλα να εξασφαλίσουμε οτι θα μπορεί να ειναι οκ όσο γίνεται περισσότερο. αν ήταν δικός μου.... βουρ για την πρόταση σου. τώρα όμως τα λεφτά δεν ειναι δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω οτι ο blkik έδωσε την καλύτερη προταση

Με το gpu νομιζω ( 8800 gts)θα είσαι καλύτερα παρά να εχεις τετραπυρινο, και στο κάτω κάτω δεν θα κανεις τίποτα σοβαρό video editing οπότε ο τετραπυρινος σου είναι κομματάκι άχρηστος...καλύτερα προτίμησε 2πυρινο και 8800gts αν θέλεις ο υπολογιστής σου να εχει μεγαλυτερη διάρκεια (στα παιχνιδια). Αυτη ειναι γνωμη μου και δεν σε πιεζω να κανεις αυτο που σου λεω . ;)

Link to comment
Share on other sites

ok. παιδιά ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας. θα δώσω 2 συνθέσεις και τις γνώμες σας στον αδελφό μου (γιατί το pc ειναι για εκείνον) και ας αποφασίσει. τώρα που το σκεύτομαι νομίζω οτι έχετε δίκιο για τον διπύρηνο.

Μια τελευταία ερώτηση για να είμαι καλημένος. Αντίστοιχος laptop με την πρόταση του blkik πόσο λέτε να μου πάει? (και άν έχετε κανέναν laptop υπ'όψιν).

Σας κούρασα αλλα....καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα απο την μια είναι ο τετραπύρηνος που για να χρησιμοποιήσεις όλες του τις δυνατότητες είναι δύσκολο για ένα απλο χρήστη σαν τον αδερφό σου

Απο την άλλη είναι η πολυ καλή κάρτα γραφικών. Τα παιχνίδια στρατηγικής και τα rpg δεν έχουν τα τέλεια γραφικά ούτε είναι τόσο απαιτητικά.

οπως είπα είναι θεμα επιλογής η τετραπύρηνος ή καλύτερη καρτα γραφικών η διαφορα είναι 15 στην πρόταση που έδωσα.

Για Laptop ούτε να το σκέφτεσαι . Ακόη και 2000 να έδινες για ένα πολυ καλό Laptop δεν θα είχε και πάλι τις ίδιες επιδόσεις με το deskop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Κοίτα απο την μια είναι ο τετραπύρηνος που για να χρησιμοποιήσεις όλες του τις δυνατότητες είναι δύσκολο για ένα απλο χρήστη σαν τον αδερφό σου

Απο την άλλη είναι η πολυ καλή κάρτα γραφικών. Τα παιχνίδια στρατηγικής και τα rpg δεν έχουν τα τέλεια γραφικά ούτε είναι τόσο απαιτητικά.

οπως είπα είναι θεμα επιλογής η τετραπύρηνος ή καλύτερη καρτα γραφικών η διαφορα είναι 15 στην πρόταση που έδωσα.

Για Laptop ούτε να το σκέφτεσαι . Ακόη και 2000 να έδινες για ένα πολυ καλό Laptop δεν θα είχε και πάλι τις ίδιες επιδόσεις με το deskop

Δίκιο έχεις. οκ, λοιπόν ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.