Jump to content



Raid1 χωρις να κανω format?


parido

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να κάνω raid1 σε εναν server με περιπου 4gb δεδομενα στον δισκο.

Το θεμα ειναι οτι θελω τα δεδομενα να περαστουν στον 2ο δισκο χωρις φορματ κατα προτιμηση και να δουλευει σωστά, αλλα απο όσο έψαχα σχεδόν σε όλα τα threads δεν βρηκα κατι τέτοιο. Πρέπει να γίνει φορματ απο οτι λενε όλοι. Έχει κανεις καμια ιδεα αν γίνεται αυτό?

Και 2η απορία, γίνεται να πάρω ένα image με ghost (του σκληρου με τα δεδομενα) να κάνω το raid και να περάσω το image, και να ειναι όλα τελεια?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάς για δίσκο που έχει μέσα και λειτουργικό.

Με αυτό το δεδομένο:

Αν ο ελεγκτής σου τρέχει σε raid mode (aka έχεις περάσει raid drivers) τώρα (με ένα δίσκο) και είναι σχετικά σύγχρονος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να το κάνεις από το utility που τον συνοδεύει (μέσα από win).

H 2η λύση γίνεται επίσης αλλά και πάλι προϋποθέτει ότι ο ελεγκτής σου τρέχει σε raid mode (aka έχεις περάσει raid drivers) τώρα (με ένα δίσκο). Αλλιώς δεν θα bootαρει μετά το pc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:10]

Υποθέτω ότι μιλάς για δίσκο που έχει μέσα και λειτουργικό.

Με αυτό το δεδομένο:

Αν ο ελεγκτής σου τρέχει σε raid mode (aka έχεις περάσει raid drivers) τώρα (με ένα δίσκο) και είναι σχετικά σύγχρονος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να το κάνεις από το utility που τον συνοδεύει (μέσα από win).

H 2η λύση γίνεται επίσης αλλά και πάλι προϋποθέτει ότι ο ελεγκτής σου τρέχει σε raid mode (aka έχεις περάσει raid drivers) τώρα (με ένα δίσκο). Αλλιώς δεν θα bootαρει μετά το pc.

ο σερβερ εχει πανω του win2003server και εναν 320gb sataII. πως βλεπω αν τρεχει σε raid mode? (δεν το εχω στησει εγω το μχνμ)

δηλαδη μου λεσ να συνδεσω τον σκληρο πανω να κανω το ραιδ και θα παιξει(χωρις φορματ χωρις τπτ)? και τα δεδομενα που ηδη υπαρχουν στον 1οδισκο θα περαστουν στον δευτερο χωρισ να κανω τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

οκ

για να δεις σε τι mode είσαι, μπες στο bios και τσέκαρε τις επιλογές του HDD CONTROLLER: IDE, ACHI, RAID. Λογικά θα δεις κάπου μία από τις 3.

Εναλλακτικά, αφου δεις τι μητρική έχεις, δοκίμασε να εγκαταστήσεις το αντίστοιχο raid driver / πρόγραμμα (intel matrix για intel, nvidia chipset drivers για nvidia) και δες εκεί τις επιλογές σου δίνει για δημιουργία raid.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι λεσ.

κα αφου το κανω αυτο βαζω το δισκο κανω το ραιντ και παιζει μετα? τι θα γινει με τα data μου? δεν πρεπει να τα περασω και στον αλλο δισκο? αν θελεις πεσ μου ολο το σκεπτικο σου

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι σε raid mode (ο controller δλδ άσχετα αν δεν έχεις κάνει το raid 1 array ακόμα) θα εγκαταστήσεις το utility / driver του controller και θα τρέξεις τον οδηγό που έχει για δημιουργία νέου array από υφιστάμενο δίσκο.

Θα διαλέξεις RAID 1 και μετά από ποιον δίσκο θα γράψεις σε ποιον (source ποιανού τα δεδομένα θα διατηρηθούν δλδ).

Προφανώς ο source πρέπει να είναι αυτός με το λειτουργικό αλλιώς μετά δεν θα μπουράρει το μηχάνημα (αν ολοκληρωθεί καν η διαδικασία).

Είναι εύκολο με τον οδηγό και δύσκολο να κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.