Jump to content


Υπολογισμός ροής κυκλώματος


Chessman

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι !

Μία πολύ πρόσφατη ενδιαφέρουσα εργασία, η οποία είναι σε εξέλιξη, σχετική με τον υπολογισμό της ροής ενός κυκλώματος υδρόψυξης, η οποία λαμβάνει υπόψιν της αρκετές επί μέρους παραμέτρους, βρήκα εδώ

Νομίζω θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 10:34]

ωραιο!!!, το fusion vga ρειχνει κατα παρα πολυ εν συγκριση με τα αλλα μπλοκ την ροη, γιατι τοσο?

Έχουν γίνει αρκετά test με το FuZion και για cpu και για vga block. Να ένα συγκριτικό του cpu block με το Apogee GTX εδώ

Επίσης ένα ενδιαφέρον test για το Fuzion GFX που έχει το αρχείο excel είναι εδώ

Κρίμα που δεν είναι και του eleven εκεί ! Αν μπορούσαμε να "σπάσουμε" το κατεστημένο των μεγάλων εταιρειών και με λίγο καλύτερες δημόσιες σχέσεις θα ήταν εκεί IMO !

Εάν γνωρίζαμε για τα block του eleven τις σταθερές που απαιτεί το αρχείο excel (στο componentsPQ, μία για κάθε block), θα μπορούσαμε είτε να το προσθέσουμε μόνοι μας, είτε να το στείλουμε στον Martinm210 να το περάσει !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το κατεστημένο των εταιριών, αλλά, αν είναι σωστό το γράφημα, σε εμένα με ότι σωλήνα και να βάλω, μου έχει διαφορές της τάξεως του 1%, οπότε μύθος η 1/2"...

Επίσης και με 6 γωνίες που δοκίμασα, οι διαφορές είναι αμελητέες...

Καταρρίπτει πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 11:57]

Δεν ξέρω για το κατεστημένο των εταιριών, αλλά, αν είναι σωστό το γράφημα, σε εμένα με ότι σωλήνα και να βάλω, μου έχει διαφορές της τάξεως του 1%, οπότε μύθος η 1/2"...

Επίσης και με 6 γωνίες που δοκίμασα, οι διαφορές είναι αμελητέες... Καταρρίπτει πολλά πράγματα.

Απ ότι έχω διαβάσει Wizard θεωρείται από πολλούς (ιδιαίτερα της Γερμανικής και Γαλλικής σχολής) ότι η διαφορά 1 / 2 με 3 / 8 ίντσας δεν επηρρεάζει τη συνολική απόδοση του συστήματος και υπάρχουν μελέτες γι αυτό.

Με τις γωνίες όμως είναι διαφορετικά τα πράγματα (πάντα με όσα έχω διαβάσει).

Πάντως ο ...πόλεμος Αμερικάνων - Γερμανών είναι σε εξέλιξη στην Υδρόψυξη ! με τους τελευταίους να πηγαίνουν σε μικρές διατομές, μεγάλα μήκη σωλήνων και πολλές φορές παθητικά ψυγεία (το Mora είναι γερμανικό και οι αμερικάνοι το έχουν ως ...αποδιοπομπαίο τράγο!!).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:11]

Κι εγώ παθητικό είχα. Εξαιρετικό αν θες την ησυχία σου, αλλά για o/c λίγο, ειδικά το καλοκαίρι. Το excel όμως και με 6 γωνίες μου δείχνει ελάχιστη διαφορά... :hmm:

Προφανώς η αντλία που χρησιμοποιείς (στο excel τουλάχιστον) είναι στα κάτω όριά της. Εάν δοκιμάσεις με πιο δυνατή αντλία, οπότε η ροή είναι σε περίσσεια, λογικά οι γωνίες θα κόψουν πολύ. ;)

Εάν η ροή σου δεν επηρρεάζεται άλλο από γωνίες σημαίνει ότι είσαι με τη χαμηλότερη δυνατή ροή.

Το αρχειάκι είναι πολύ χρήσιμο, γιατί μπορεί να έχει πολλές διαφορετικές ...χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Με την MCP655 είμαι, κι από ότι είδα, είναι η καλύτερη. Με όλες τις άλλες, είχα χαμηλότερη ροή. Το ίδιο και με το vga block μου (MCW60). Με τα άλλα, μου δείχνει χαμηλότερη.

Δεν ξέρω αν είναι ήδη χαμηλή, οπότε δεν παίζουν ρόλο οι γωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:31]

Με την MCP655 είμαι, κι από ότι είδα, είναι η καλύτερη. Με όλες τις άλλες, είχα χαμηλότερη ροή. Το ίδιο και με το vga block μου (MCW60). Με τα άλλα, μου δείχνει χαμηλότερη.

Δεν ξέρω αν είναι ήδη χαμηλή, οπότε δεν παίζουν ρόλο οι γωνιές.

Να προβλέψω ότι είσαι σε ροή (σύμφωνα πάντα με το excel) κάπου στο εύρος 0.97 έως 1.05 ;

Link to comment
Share on other sites

1.30 GpM

Edit:

Τελικά με λίγο ψάξιμο παραπάνω, αυτά που καθορίζουν τη ροή μου είναι τα ψυγεία (2 Stealth GTS 240)

Έχουν τη χαμηλότερη ροή από αυτά που παραθέτει και βάζοντας το "καλύτερο", όντως η διαφορά με/χωρίς γωνίες είναι σημαντική

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.