Jump to content



Ερώτηση : από 1/2 ίντσα σε 5/8


Chessman

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι !

Προσπαθώ αυτές τις ημέρες που έχω χρόνο, να στήσω μια υδρόψυξη. Οι διατομές γενικά θάναι ½ ίντσας. Έχει νόημα στο βρόχο Ρεζερβουάρ - Αντλίας να βάλω στην έξοδο του ρεζερβουάρ διατομή 5/8 ; Νομίζω πως μόνο θετικά μπορεί να επηρρεάσει το κύκλωμα, αφού όσο απαιτητική και να γίνεται η αντλία που θα τραβάει από το ρεζερβουάρ, θάχει πάντα περίσσεια νερού.

Edit : Προσπαθώ να δω πρώτα το θέμα λίγο θεωρητικά, να σχεδιάσω την υδρόψυξη που θέλω αλλά και να καταλάβω τι ακριβώς χρειάζομαι για τον qx6700, ώστε να μην αλλάζω συνεχώς «τμήματα». Ο qx6700 βγάζει μέχρι και 300 watt ζέστης όταν τον υπερχρονίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Γεια σας φίλοι !

Προσπαθώ αυτές τις ημέρες που έχω χρόνο, να στήσω μια υδρόψυξη. Οι διατομές γενικά θάναι ½ ίντσας. Έχει νόημα στο βρόχο Ρεζερβουάρ - Αντλίας να βάλω στην έξοδο του ρεζερβουάρ διατομή 5/8 ; Νομίζω πως μόνο θετικά μπορεί να επηρρεάσει το κύκλωμα, αφού όσο απαιτητική και να γίνεται η αντλία που θα τραβάει από το ρεζερβουάρ, θάχει πάντα περίσσεια νερού.

Ναι αλλά θα έχεις πτώση "πίεσης"

Δεν ισχύει πάντα το "μεγαλύτερο είναι και καλύτερο"

Σκέψου το και απ την άλλη...τι να τον κάνεις τον 5/8 σωλήνα όταν οι τρύπες του κυκλοφορητή είναι 10μμ?

Το μόνο π θα κερδίσεις είναι περισσότερο νερό στο κύκλωμα..αυτό μπορεί να είναι θετικό μπορεί και αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

.....από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 15:42]

Ναι αλλά θα έχεις πτώση "πίεσης". Δεν ισχύει πάντα το "μεγαλύτερο είναι και καλύτερο".

Σκέψου το και απ την άλλη...τι να τον κάνεις τον 5/8 σωλήνα όταν οι τρύπες του κυκλοφορητή είναι 10μμ? Το μόνο π θα κερδίσεις είναι περισσότερο νερό στο κύκλωμα..αυτό μπορεί να είναι θετικό μπορεί και αρνητικό.

Γεια χαρά ΑΝ7 OverClocker.

Σκέφτομαι ότι η πτώση πίεσης, αφού θάναι πριν την αντλία, δεν αποτελεί πρόβλημα. Από την άλλη, το πολύ λίγο παραπάνω νερό που θα κυκλοφορεί (ο όγκος του θα εξαρτάται κυρίως από το μήκος του σωλήνα μεταξύ εξόδου ρεζερβουάρ και εισόδου αντλίας, το οποίο θάναι το πολύ 50 cm, δηλαδή μιλάμε για τον όγκο ενός κυκλικού δακτυλίου, μήκους 50 cm και πλάτους περίπου 0.032 cm ) νομίζω πως δεν θα επηρρεάζει το κύκλωμα ούτε αρνητικά, ούτε θετικά.

Γιατί οι «τρύπες του κυκλοφορητή» θάναι 10 mm ; Δεν θα είναι ½ της ίντσας, δηλαδή 12.7 mm. ; Όμως ακόμη και 12.7 mm να είναι, σε αυτό μάλλον έχεις δίκιο. Εάν και η είσοδος του κυκλοφορητή δεν είναι 5/8 αλλά ½ ίντσα, τότε το κέρδος (εάν υπάρχει) δεν θα μπορεί να εξαργυρωθεί, οπότε .καλύτερα να μείνει στη ½ ίντσα, απλώς ίσως να «στροβυλίζεται» λίγο παραπάνω το υγρό στο ρεζερβουάρ, κάθε φορά που η αντλία θα .απαιτεί υγρό.

Να ρωτήσω κάτι ακόμη από την εμπειρία σας, θε με βοηθήσει στην ψύξη του ψυγείου αλλά και στην επιλογή του. Η διαφορά του νερού πριν και μετά το ψυγείο, είναι μεγαλύτερη συνήθως από 1 - 1.5 οC ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο QX6700 αποκλείεται να βγάζει 300Watt όσο και αν υπερχρονίζεις. Η διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά το ψυγείο πρέπει να είναι μεγάλη αλλιώς θες καλύτερο ψυγείο. Αυτό που κατά τη γνώμη μου κάνει τη διαφορά είναι το block, πρέπει να έχεις ένα καλό block για να έχεις καλές θερμοκρασίες. Όσον αφορά τη διατομή πιστεύω να μείνεις παντού στο 1/2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 16:51]

Καταρχήν ο QX6700 αποκλείεται να βγάζει 300Watt όσο και αν υπερχρονίζεις. Η διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά το ψυγείο πρέπει να είναι μεγάλη αλλιώς θες καλύτερο ψυγείο. Αυτό που κατά τη γνώμη μου κάνει τη διαφορά είναι το block, πρέπει να έχεις ένα καλό block για να έχεις καλές θερμοκρασίες. Όσον αφορά τη διατομή πιστεύω να μείνεις παντού στο 1/2

Γειά χαρά effect.

Όταν έγραψα για 300 watt ζέστης με τον qx6700, εννοώ αυτήν που δημιουργείται στο σύστημα (ίσως δεν το διατύπωσα καλά, αλλά αυτή ενδιαφέρει συνολικά), επομένως αυτήν που πρέπει να .αντιμετωπίσει το σύστημα ψύξης.

Έχω ήδη υπολογίσει την κατανάλωση ενός qx6700 με βάση το FSB και το Vcore εδώ. Αν και ο πίνακας είναι προσεγγιστικός, αποτελεί καλή προσέγγιση.

Ρίξε μια ματιά για τον qx6700 και στο site όπου έφτασαν τα 269 watt ζέστης μετρημένα (υπάρχει και το συγκριτικό διάγραμμα) με stock FSB (αλλά και stock ψύκτρα). Σκέψου μόλις ο qx ανέβει σε FSB και Vcore, πόσο θα πάει η παραγόμενη ζέστη (σύγκρινε και με τον πίνακα που έχω), η οποία αυξάνει ανάλογα του FSB αλλά και του τετραγώνου του Vcore. Τα πολλά watt που απαιτεί ο qx6700 αποτελούν και το μεγάλο εμπόδιο για τη χρήση peltier (226W) στην ψύξη του.

Σχετικά με αυτό που γράφεις, ότι «η διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά το ψυγείο πρέπει να είναι μεγάλη αλλιώς θες καλύτερο ψυγείο» είναι αυτό ακριβώς που ψάχνω. Γι αυτό θέλω και την εμπειρία σας στο θέμα αυτό. Προφανώς ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά το ερώτημά μου ήταν πόσο παραπάνω από 1 1.5 oC είναι οι διαφορές αυτές σε πραγματικές συνθήκες. Έχεις μετρήσει ποτέ το υγρό πριν και μετά το ψυγείο ; Πόση ήταν η διαφορά ;

Τέλος, όπως και συ προτείνεις, μάλλον δεν έχει νόημα να μεταβάλλω τη διατομή στο βρόχο ρεζερβουάρ αντλίας. Το ίδιο πρότεινε και ο ΑΝ7 OverClocker .

Τέλος παρέλειψα να αναφερθώ, σε αυτό που γράφεις για το cpu block και τη σημασία του στην υδρόψυξη. Ειλικρινά αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα, γιατί πίστευα ότι το κύριο βάρος πέφτει (με τη σειρά που τα γράφω) στα :

  • ψυγείο και επιλογή ψύξης του με ανεμιστήρες
  • cpu block
  • αντλία

Αλλά οι επιλογές δεν είναι πάρα πολλές για block. Μόλις 3-4 τύποι είναι όλα κι όλα που κυκλοφορούν εδώ γενικά. Και έχω ήδη πάρει την απόφασή μου να χρησιμοποιήσω του Eleven!

Link to comment
Share on other sites

Το Αυστραλέζικο site μιλάει για την ισχύ που τραβάει το σύστημα (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών σκληροί) από το τροφοδοτικό, ενώ το άλλο link αναφέρεται στον τύπο Oc TDP(Ζέστη overclocked cpu)=(Oc speed/Stock speed)* (Oc Vcore/Stock Vcore)*(Oc Vcore/Stock Vcore)*TDP(130 στην περιπτωσή σου). Δηλαδή ένας QX6700 στα 4.5Ghz με 1,6 ρεύμα βγάζει 1,692*1,515*130=333Watt. Αδύνατον.

Αν φτιάξεις ένα dummy load και βάλεις 250Watt στο block σου σε λίγο το νερό θα βράζει. Δεν βγάζουν τόσα Watt οι επεξεργαστές όσα νομίζουμε. Το block του eleven σε cpu δεν το έχω δοκιμάσει αλλά στην κάρτα γραφικών δουλεύει καλά. Αυτό που είχα διαβάσει ότι έκανε κάποιος και είχε θετικά αποτελέσματα (με βάση τα λεγόμενά του), έβαλε στο ψυγείο μεγαλύτερα ρακόρ για να ρήξει την πίεση εκεί ώστε το νερό να μένει περισσότερη ώρα στο ψυγείο.

Αν και πιστεύω με ένα διπλό extreme ψυγείο, ανεμιστήρες λογικής απόδοσης και μια αντλία τουλάχιστον 700l/h και block eleven είσαι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

..... από effect [Σήμερα, στις 18:26]

....Αν και πιστεύω με ένα διπλό extreme ψυγείο, ανεμιστήρες λογικής απόδοσης και μια αντλία τουλάχιστον 700l/h και block eleven είσαι τέλεια.

effect,

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λίγο ακόμη στο θέμα της υδρόψυξης...

Όταν λες «Αν και πιστεύω με ένα διπλό extreme ψυγείο, ανεμιστήρες λογικής απόδοσης και μια αντλία τουλάχιστον 700l/h και block eleven είσαι τέλεια», που περίπου εμπειρικά το προσδιορίζεις αυτό το «τέλεια» θερμοκρασιακά με πχ Ambient : 30 oC, Vcore : 1.40 V ότι θάμαι σε idle για τα 4 core ;

Link to comment
Share on other sites

To VCore από μόνο του δεν λέει τίποτα χωρίς τα GHz. Αν εννοείς σε εργοστασιακή ταχύτητα πιστεύω σε ιdle +8 από θερμοκρασία δωματίου και load +20. Αν και αυτά δεν μπορεί να στα δώσει ακριβώς γιατί παίζει ρόλο και το κομμάτι. Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία του νερού στην έξοδο του ψυγείου να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε θερμοκρασία δωματίου δηλαδή εννοώ κάτω από 3 βαθμούς διαφορά. Δε μπορώ να σου πω και πολλά για τις θερμοκρασίες γιατί εγώ στον επεξεργαστή δεν χρησιμοποιώ νερό αλλά phase.

Link to comment
Share on other sites

@Chessman

Τα ρακόρ μπορεί να είναι διατομής 1/2 εσωτερικής(ID) αλλά δεν σημαίνει ότι οι τρύπες που έχει η αντλία για να πάρει η να σπρώξει το νερό είναι της ίδια διατομής.Τσέκαρε το ;)

Να θυμήσω μιλάμε για κυκλοφορητή και όχι αντλία με την καθ'άυτού έννοια και πώς μιλάμε για κλειστό κύκλωμα.Οπότε ότι αλλαγές κάνεις πρίν την αντλία ή μετά την αντλία ή οτιδήποτε αλλαγή κάνεις στο σύστημα αμέσως έχει επίπτωση στην αντλία με ότι αυτό συνεπάγεται ;)

Link to comment
Share on other sites

@ effect :

...πιστεύω σε ιdle +8 από θερμοκρασία δωματίου και load +20. Αν και αυτά δεν μπορεί να στα δώσει ακριβώς γιατί παίζει ρόλο και το κομμάτι. Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία του νερού στην έξοδο του ψυγείου να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε θερμοκρασία δωματίου δηλαδή εννοώ κάτω από 3 βαθμούς διαφορά. Δε μπορώ να σου πω και πολλά για τις θερμοκρασίες γιατί εγώ στον επεξεργαστή δεν χρησιμοποιώ νερό αλλά phase.

το +8 idle και +20 load (στο περίπου) μου φαίνονται λογικά. Κρατώ όλα τα στοιχεία που μου έδωσες. Η εμπειρία με το phase θάναι πολύτιμη ! Λόγω αυτού δικαιολογείται και η "ευαισθησία" που δείχνεις στα παραγόμενα watt. Πραγματι λογικά στο παράδειγμα του προηγούμενου post τα 333 watt "φαίνονται" πολλά. Ευχαριστώ πολύ !

@ ΑΝ7 OverClocker:

Τα ρακόρ μπορεί να είναι διατομής 1/2 εσωτερικής(ID) αλλά δεν σημαίνει ότι οι τρύπες που έχει η αντλία για να πάρει η να σπρώξει το νερό είναι της ίδια διατομής.

θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ που μου το παρατήρησες.

ότι αλλαγές κάνεις πρίν την αντλία ή μετά την αντλία ή οτιδήποτε αλλαγή κάνεις στο σύστημα αμέσως έχει επίπτωση στην αντλία με ότι αυτό συνεπάγεται.

...άρα και στην ψύξη! Νάσαι καλά, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

...από DarkSaga [Σήμερα, στις 19:55]

βρόχος ρεζερβουάρ-αντλίας ή κλάδος?

πως θα έχεις παραπάνω νερό εκεί ,αν δεν έχει μετά απο εκεί να πάει κάπου?

το χειρότερο στοιχείο σου καθορίζει όλο το κύκλωμα πιστεύω....

Γεια χαρά DarkSaga .

Δυστυχώς δεν κατάλαβα το "βρόχος ρεζερβουάρ-αντλίας ή κλάδος? πως θα έχεις παραπάνω νερό εκεί ,αν δεν έχει μετά απο εκεί να πάει κάπου?".

Το ότι "το χειρότερο στοιχείο σου καθορίζει όλο το κύκλωμα πιστεύω...." νομίζω και 'γω πως είναι απόλυτα σωστό και σε ευχαριστώ που μου το παρατηρείς. Νομίζω πως αναφορικά με τη ροή, το ψυγείο ...αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.