Jump to content



Eρωτήσεις περί ρυθμίσεων Asus P5B Premium, γενικά


Fandom

Recommended Posts

Μετά απο μια βδομάδα εμπειρίας με την P5B Premium, έχω τις εξής απορίες, όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ (το σύστημα το χρησιμοποιώ χωρίς manual OC κυρίως για παιχνίδια και desktop εργασία):

1) Το ΑΗCI για τους sata δίσκους κάνει κάτι συγκεκριμένο και αξίζει να είναι enabled; Η καλύτερα 'Configure as IDE';

2) Στην premium συγκεκριμένα, η παρελκόμενη έξτρα οθόνη usb (asus screenduo) αξίζει να την ενεργοποιήσω; Μήπως θα έχει επιπτώσεις στο σύστημα απο πλευράς απόδοσης;

3) Οι θερμοκρασίες του Core2 6600 που βλέπω στο bios σε idle, με αερόψηξη stock σε καλώς αεριζόμενο κουτί είναι λογικό να παίζουν στους 45;

4) Στο bios --> Ai tuning, είναι καλύτερο να το αφήσω στο Auto ή στο AI NOS (Non-delay Overclocking System) αυτόματο OC;

5) Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω στο post την κάτω πάυλα _ που αναβοσβήνει μερικές φορές πρίν αρχίσουν load τα windows (μόνο μερικά sec κάνει αλλά άμα είσαι φρικίο στην βιδώνει..).

6) To ΤCG/TPM support αξίζει να το έχω enabled ή disabled;

Αυτά προς στιγμήν, ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Fandom !

1. Δεν θα κερδίσεις κάτι ιδιαίτερο με το AHCI. Έχω διαβάσει σχετικό άρθρο. Μείνε στο «Configure as IDE».

2. ..

3. Είναι λίγο ψηλά, αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η θερμοκρασία δωματίου και η αποτελεσματικότητα της ψύκτρας σου. Αφού δεν θα κάνεις OC μην σε ανησυχεί καθόλου.

4. επέλεξε AI Tuning : Auto (θα είσαι μόνιμα λίγο υπερχρονισμένος (περίπου 10-15%)). Σε απαιτητικές εφαρμογές κάνει την ίδια δουλειά με το AI NOS το οποίο είναι λίγο πιο ευαίσθητο και υπερχρονίζει μόνο όταν ...χρειάζεται. Μην σε ανησυχεί η θερμοκρασία του 3. Θα ...προσέχει και το AI

5. ..

6. Επέλεξε ότι εσύ προτιμάς :

TPM SUPPORT

Provide secure and protected working environment!

This motherboard supports the Trusted Platform Module (TPM), which provides you with enhanced data protection, security via high-level encryption / decryption, and ensures platform integrity. The TPM meets the Windows Vista BitLocker Drive Encryption hardware requirement for a more secure working environment.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις, αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι σε οποιοδήποτε υποερώτημα παρακαλώ μη διστάσετε :)

Μια ακόμα ερώτηση, στο bios βλέπω Vcore 1.28 κανονικά. Στο asus probe μου βγάζει warning! 1.14V. Φυσικά ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα αστάθειας με το tagan 530W, αλλά μήπως ξέρει κανείς σε τι οφείλεται αυτή η ένδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fandom [Σήμερα, στις 18:13]

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις, αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι σε οποιοδήποτε υποερώτημα παρακαλώ μη διστάσετε :)

Μια ακόμα ερώτηση, στο bios βλέπω Vcore 1.28 κανονικά. Στο asus probe μου βγάζει warning! 1.14V. Φυσικά ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα αστάθειας με το tagan 530W, αλλά μήπως ξέρει κανείς σε τι οφείλεται αυτή η ένδειξη;

Vdroop. Ρίξε μια καλή ματιά :

Post #18 http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=549005#post549005

Post #29 http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=562184#post562184

και κυρίως Post #30 http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=563074#post563074

Αν κάνεις search στο Forum θα βρεις και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fandom [Σήμερα, στις 10:07]

Κατάλαβα τι παίζει. Εγώ που είμαι χωρίς OC έχω λόγο να το πειράξω απο το bios (παίζει Vcore 1.14 load - 1.25 idle) η να το αφήσω και.. ας παίζει; :)

Να το αφήσεις όπως είναι. Το Vdroop (ή Vdrop) δεν βρέθηκε τυχαία στις μητρικές. Εξυπηρετεί κάποιο σκοπό. Στο 3ο από τα link που σου έδειξα, υπάρχει κάπου και η θεωρητική εξήγησή του (υπάρχει και στα documentation της Intel, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο μπορώ να ψάξω το βρω. Αλλά δεν έχει πρακτικό νόημα, αν δεν κάνεις oc).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.