Jump to content



προβλημα με dvd-rom. Λυθηκε!!!


ennia

Recommended Posts

μετα απο format προσπαθω να ξανα περασω στο pc τα τραγουδια μου τα οποια ειναι se DVD-MP3, αλλα κανει να περασει το ενα dvd πανω απο 70 λεπτα. Τις περισσοτερες φορες ομως σταματαει την αντιγραφη και βγαζει ενα μηνυμα (εσφαλμενη λειτουργια του ms-doc)

Σημερα το μεσημερι μου εβγαλε αλλο προβλημα...........

"Δεν ηταν δυνατη η αντιγραφη του ***..........................***. Δεν ηταν δυνατη η εκτελεση της αιτησης εξαιτιας ενος σφαλματος σε συσκευη I/Ο.

Τι ειναι αυτο και πως διορθωνεται????? :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια αντιγραφης απο το dvd στον σκληρο ειναι οντως χρονοβορα οχι τοσο λογο ογκου αλλα λογο πληθους αρχειων.Τα 70' βεβαια μου ακουγοντα υπερβολικο εκτος αν το συστημα σου ειναι πολυ παλιο.

Το προβλημα που σου βγαζει μπορει να οφειλεται σε πολλους λογους (κακης ποιοτητας δισκακια,κακης ποιοτητας εγγραφη,ελατωματικη καλωδιοταινια,ελατωματικο drive...) Δοκιμασε αν υπαρχει η δυνατοτητα να αλαξεις drive και καλωδιοταινια.Δοκιμασε επισης να αντιγραψεις λιγα λιγα τα αρχεια του dvd να δεις αν αλαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

το PC ειναι.....intel P 4 στα 2.4 με 768 μνημη. Εχω ενα dvd rom και ενα dvd rw. Τα συγκεκριμενα δισκακια τα εχω ξανα περασει μεσα και το προβλημα το ειχε κανει μονο μια φορα στο ενα δισκακι. ο χρονος αντιγραφης ηταν 15 λεπτα το πολυ. εχω δοκιμασει και λιγα λιγα αλλα το προβλημα το κανει και εκει.....

Link to comment
Share on other sites

Check αυτό μία μήπως είναι θέμα PIO http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=533471#post533471

Καλό είναι να γράφεις το σύστημα σου στην υπογραφή σου ή στα threads σου για να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε :)

Link to comment
Share on other sites

το προβήμα και μαλλον η λυση ειναι στο πινακακι "ιδιοτητες: πρωτευων διαυλος IDE" ...... στο κουτακι "τρεχων τυπος μεταδοσης " γραφει δεν υπαρχει..... αλλα δεν μπορω να κανω print screen + Ctrl για να το ποσταρο να το δειτε. παταω παταω αλλα δεν κανει τιποτα υπαρχει αλλος τροπος για print screen?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Check αυτό μία μήπως είναι θέμα PIO http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=533471#post533471

Καλό είναι να γράφεις το σύστημα σου στην υπογραφή σου ή στα threads σου για να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε :)

το συστημα ειναι inte p4, 768 ram, 1dvd rom, 1dvd-rw, 250gb sata, 40gb ata......:whistling Τα dvd εχουν γυρισει σε ΡΙΟ MODE. εκανα αυτο που λενε στο θεμα που μου εστειλες αλλα δεν γυριζουν σε DMA. Τι δεν κανω σωστα?:wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

παιδια το βρηκα...................:jump: :jump: :jump:

μπηκα ασφαλη λειτουργεια, διαχειρηση συσκευων, εκανα καταργηση του δευτερευωντα διαυλου ide και επανεκινηση. τωρα το βλεπει μονο του........... ultra dma mode 2:P :p :P :p

ευχαριστω για τη βοηθεια :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Επάγγελμα ΦΟΙΤΗΤΗΣ δηλώνει το παιδί, οπότε είναι μάλλον "φίλος". ;)

Τα Windows ρίχνουν τις συσκευές σε PIO όταν υπάρξει κάποιο read error. Στα DVD συμβαίνει συχνά γιατί με κάθε προβληματικό/ταλαιπωρημένο δισκάκι είναι εύκολο να μπει σε PIO.

Link to comment
Share on other sites

φιλος ειμαι. στο ενα dvd ειναι το προβλημα. ενω πριν 2 μερες ειχα κατεβασει το μισο στο pc .......μετα κολλησε........ τωρα το ανοιγει σαν αδειο. Σαν διαμαγειας χαθηκαν ολα τα τραγουδια απο μεσα (δεν ειναι επαναγραψιμο) πως γινεται αυτο?

τι τιτλο να βαλω? προβλημα με dvd rom?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.