Jump to content



Sparkle 8600GT - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ!!


loverman210

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Πριν μια βδομάδα αγορασα απο το πλαισιο μια sparkle 8600gt και απο τοτε νομιζω οτι αντιμετωπιζω ενα μικρο πρόβλημα...

-Εξηγούμαι:

1) Όταν αναβω το pc το ανεμιστηρι της κάρτας δουλευει στο full!! - αφου ομως μπω στα windows οι στροφες πεφτουν παραπανω κι απ'΄το μισο (γινεται σχεδον αθόρυβη η κάρτα!) και ετσι απολαμβάνω το pc μου....κάνω καλα? ή αυτο είναι πρόβλημα και το ανεμιστηρι της κάρτας πρεπει να δουλεύει συνεχώς στο full??

2) Το χειρότερο όμως είναι αυτο που αντιμετωπίζω όταν τρέχω κάποιο παιχνίδι! - Ενω το ανεμιστήρι πάει κανονικα, όταν η οθόνη γεμίζει με "μπόλικο" πράγμα (χαρακτήρες κλπ), παρατήρησα μια μικρη στιγμιαία μείωση στη ταχύτητα του ανεμιστήρα - σα να ζοριζότανε η κάρτα δηλαδη και μαζι της και ο ανεμιστήρας!!

-Έτρεξα κι άλλα παιχνίδια και παντού το ίδιο: Όταν έπεφτε πολύ βάρος στη κάρτα και τα καρε περιπου κατω απο 30, το ανεμιστήρι εριχνε στροφες, και γενικα φαινόταν να γονάτιζε - ενώ όταν το πλάνο άλλαζε και π.χ κοιτούσα τον ουρανό , δώστου πάλι στροφες στο full και τα καρε στα ύψη!

Υ.Γ Σημειώστε οτι η αυξομείωση στις στροφες κατα τη διαρκεια των παιχνιδιων και μεταξυ των windows δεν ειναι τεραστια αλλα ειναι noticeacle!!

2)Χρησιμοποιώ C2D 6850 με P5K και Sparkle 8600GT οδηγούς forceware 162.18

Όποιος γνωρίζει κάτι...plz heeeelp!!!

Link to comment
Share on other sites

το 1 εινια φυσιολογικοτατο και ετσι λειτουργουν ολες οι καρτες.

το 2 μπορει να ειναι throttling της καρτας λογω στιγμιαιας υπερθερμανσης.

εξηγω εκτενεστερα.........οταν εισαι σε σημειο με ''μπολικο'' πραγμα η καρτα παροτι δουλευει σε φουλ στροφες στην ψυξη της δεν ψυχεται οσο γρηγορα χρειαζεται.....ετσι χαμηλωνει τη συχνοτητα λειτουργιας του πυρηνα για να τον προστατεψει απο υπερθερμανση και γι αυτο παρατηρεις στιγμιαια κολληματα.........οταν πεφτει η συχνοτητα για προστασια πεφτουν και οι επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 00:06]

το 2 μπορει να ειναι throttling της καρτας λογω στιγμιαιας υπερθερμανσης.

εξηγω εκτενεστερα.........οταν εισαι σε σημειο με ''μπολικο'' πραγμα η καρτα παροτι δουλευει σε φουλ στροφες στην ψυξη της δεν ψυχεται οσο γρηγορα χρειαζεται.....ετσι χαμηλωνει τη συχνοτητα λειτουργιας του πυρηνα για να τον προστατεψει απο υπερθερμανση και γι αυτο παρατηρεις στιγμιαια κολληματα.........οταν πεφτει η συχνοτητα για προστασια πεφτουν και οι επιδοσεις.

αν θυμάμαι καλά παρόμοιο πράγμα μου είχε συμβεί με μια 5900fx πριν κατι χρονάκια...λες να'ναι αυτο? -

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη ίδια κάρτα (Sparkle 8600gt) κανά 2 εβδομάδες από πλαίσιο και εγώ και μπορώ να πω ότι μου κάνει το πρώτο που λέει o loverman.

Για το δεύτερο δεν έχω παρατηρήσει μιας και έχω παίξει μόνο το tomb raider και μου βάραγε πάνω από 80 fps.

Τώρα που θα βάλω το S.T.A.L.K.E.R θα δούμε τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο νέοτερο? - τι έκανε τελικά η καρτα στο STALKER? - εγω διαπιστωσα οτι οι θερμοκρασιες της ειναι γυρω στους 72-73 βαθμους και σκεφτομαι να αγορασω aftermarket zalman μηπως λυθεί το πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από loverman210 [Σήμερα, στις 13:21]

Κάποιο νέοτερο? - τι έκανε τελικά η καρτα στο STALKER? - εγω διαπιστωσα οτι οι θερμοκρασιες της ειναι γυρω στους 72-73 βαθμους και σκεφτομαι να αγορασω aftermarket zalman μηπως λυθεί το πρόβλημα!!

Ίδιες θερμοκρασίες έχω φίλε. Μην πας για rma, μια χαρα δουλευόυν οι κάρτες μας :T:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα τι ακριβως ειναι το RMA??

Δεν ξερω και γω στα σιγουρα τι να κανω ρε γαμωτο...

Παρομοιο προβλημα με το 2 που αναφερω στο post ειχα αντιμετωπισει και παλιοτερα με μια MSI 5900FX αλλα τοτε νομιζα οτι εφταιγε ο επεξεργαστης η κατι αλλο...

Τωρα ολα σχεδον ειναι brand new κι αυτο με τρελαίνει!! - βεβαια μιλαμε για μικρες διακυμάνσεις...αλλα γενικα ειμαι ψυρρας!! -

Σκεφτηκα ακομα και να την πηγαινα πισω.. με καλυπτει η εγγυηση!! - όμως ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει κατι η καρτα και ΜΑΛΛΟΝ κατα τη γνώμη μου φταιει η υλοποίηση της...( - βεβαια οι περισσοτεροι κατασκευαστες χρησιμοποιουν το ανεμιστηρι της nvidia!! - ) - Βεβαια ακομα και να μου την αλλαξουνε...τοτε να παρω τι?? - 8600gt silent της asus??!?? για να δω θερμοκρασιες 80+??!??

Τι να πω ρε παιδια...να την αφήσω έτσι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από white_devil [Σήμερα, στις 17:12]

Εγώ προτείνω να την αφήσεις έτσι για την ώρα.Και να πάθει τίποτα (χτύπα ξύλο!) δεν υπάρχει πρόβλημα αφού είσαι μέσα στην εγγύηση.

Συμφωνώ. έτσι κι αλλιώς 3 χρονιά εγγύηση έχει ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βαλε μια zalman vf 900 να ησυχασης φιλε μου στην δικια μου sparkle 8600gts 20 βαθμους κατω

με αυτη την βρωμοζεστη εγω πραγματικα ησυχασα 44 σε ηρεμια και σε φουλ με το ζορι

παει 59 τωρα απο θορυβο ε... τι να πω πραγματικα αψογη ψυκτρα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.