Jump to content



Ερωτηση για oc σε Ε6400 με Gigabyte P965-DS4


Recommended Posts

Λοιπον παιδες να τονισω αρχικως πως ειμαι εντελως αρχαριος. Εδω ειδα καποια πραματα πρωτη φορα και ειπα να ασχοληθω λιγακι.

Στο ψητο τωρα γιατι εχω πολλα να μαθω.

Εχω Ε6400 @2.13Ghz με μητρικη Gigabyte P965-DS4 ( Award bios v.F10). Βρηκα γενικοτερα στο διαδικτυο μερικα αναλυτικα βηματα ομως οχι επακριβως για το συστημα μου.

Τι εκανα εγω τωρα και που κολλαω...

Εφτασα τον επεξαργαστη μου στα 8x375 ( 3Ghz ) και ηταν απολυτα σταθερο το συστημα ελεγχοντας το με τα διαφορα προγραμματακια. Ομως το παραδειγμα που ειδα ελεγε για τον πολλαπλασιαστη της μνημης να τον παω στο x2 αλλα μιλουσε για 667Mhz και οτι σωστα θα πηγαινε στα 700+. Εγω που εχω 800 να παω τον πολλαπλασιαστη στο 2,5 που φαινεται το πιο λογικο; Γιατι αν το αφησω στο Νορμαλ (x3), παει 1000+Mhz και κολλαει. Αν ομως τον παω x2 πεφτει κατω απο 800 . Τα timings τα αφηνω ως εχουν 4-5-4-15. Συνεπως με 2,5 πολλαπλασιαστη παει λιγο πανω απο 800 αλλα μηπως χανω τιποτα αλλο; Το Ratio παει 4:5 ενω ολοι μιλουν για 1:1. Θα μου εξηγησει καποιος τι να κανω και τι ειναι το καλυτερο για μενα; Με το Ratio τι παιζει;

Αυτη τη στιγμη τον κατεβασα στα 2.66 ( 8x333 ) ισα ισα να ξυπνησει λιγο διοτι δε παιζω κανα σοβαρο παιχνιδι. Θερμοκρασιες απο 45-53c φορτωμενο με Zalman 9500 και ανοιχτο το κουτι, ειδαλλως πιανει 60-62. Γενικοτερα το κουτι gtp ειναι. Το πηρα με κριτηριο την ομορφια.

Μνημη: 4x512 kit OCZ Dual Platinum XTC 4-5-4-15 PC2 6400

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 08:28]

Λοιπον παιδες να τονισω αρχικως πως ειμαι εντελως αρχαριος. Εδω ειδα καποια πραματα πρωτη φορα και ειπα να ασχοληθω λιγακι.

Στο ψητο τωρα γιατι εχω πολλα να μαθω.

Εχω Ε6400 @2.13Ghz με μητρικη Gigabyte P965-DS4 (F10). Βρηκα γενικοτερα στο διαδικτυο μερικα αναλυτικα βηματα ομως οχι επακριβως για το συστημα μου.

Τι εκανα εγω τωρα και που κολλαω...

Εφτασα τον επεξαργαστη μου στα 3Ghz και ηταν απολυτα σταθερο το συστημα ελεγχοντας το με τα διαφορα προγραμματακια. Ομως το παραδειγμα που ειδα ελεγε για τον πολλαπλασιαστη της μνημης να τον παω στο x2 αλλα μιλουσε για 667Mhz και οτι σωστα θα πηγαινε στα 700+. Εγω που εχω 800 να παω τον πολλαπλασιαστη στο 2,5 που φαινεται το πιο λογικο; Γιατι αν το αφησω στο Νορμαλ (x3), παει 1000+Mhz και κολλαει. Αν ομως τον παω x2 πεφτει κατω απο 800 . Τα timings τα αφηνω ως εχουν 4-5-4-15. Συνεπως με 2,5 πολλαπλασιαστη παει λιγο πανω απο 800 αλλα μηπως χανω τιποτα αλλο; Το Ratio παει 4:5 ενω ολοι μιλουν για 1:1. Θα μου εξηγησει καποιος τι να κανω και τι ειναι το καλυτερο για μενα; Με το Ratio τι παιζει;

Αυτη τη στιγμη τον κατεβασα στα 2.66 ( 333 FSB ) ισα ισα να ξυπνησει λιγο διοτι δε παιζω κανα σοβαρο παιχνιδι. Θερμοκρασιες απο 45-53c φορτωμενο με Zalman 9500 και ανοιχτο το κουτι, ειδαλλως πιανει 60-62. Γενικοτερα το κουτι gtp ειναι. Το πηρα με κριτηριο την ομορφια.

Γεια σου NikMark. Καλωσήρθες στο Forum !

Έφτασες τον Η/Υ στο 41% overclocking (oc) και είναι η πρώτη σου φορά, όπως λες. Προτείνω να μείνεις εκεί (είναι πολύ καλά) για κάποιο διάστημα (μέχρι να δροσίσει ο καιρός και να συνηθίσουν τα εξαρτήματα τις νέες συχνότητες) και να χρησιμοποιήσεις το διάστημα αυτό για να μάθεις το μηχάνημά σου και ορισμένα βασικά πράγματα. Όταν κάνουμε oc οι μνήμες (ο τύπος τους και η ποιότητα τους) παίζουν κυρίαρχο ρόλο σε αυτό και στη σταθερότητα του συστήματός μας. Η αλλαγή του διαιρέτη των μνημών στα καινούρια motherboard (που είναι πιο «ευαίσθητα» από τα παλαιότερα) είναι υπεύθυνη για αρκετά πράγματα, μεταξύ των οποίων η σταθερότητα, η ταχύτητα και γενικά η απόδοση του Η/Υ). Ένας γενικός κανόνας μέχρι να διαβάσεις μερικά πράγματα και να αποφασίζεις ακριβώς τι θέλεις και πώς να επεμβαίνεις, είναι να μένεις σε 1 / 1 διαιρέτη όπου πολλά πράγματα γίνονται αρκετά καλά !

Πρέπει να ρίξεις μια ματιά στα εξής (με αυτή τη σειρά ) :

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=127

http://forums.pcper.com/showthread.php?t=320351

Και συ και όλοι μας, πρέπει από καιρό σε καιρό να διαβάζουμε πάλι ορισμένα πράγματα, γιατί τα κατανοούμε καλύτερα.

Σημείωση : Όταν ζητάς παραμέτρους για το σύστημά σου, πρέπει όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά να γράφεις τι παραμέτρους έχεις τώρα. Για παράδειγμα το 3 GHz δεν λέει πολλά πράγματα, πρέπει να αναφέρεις πάντα πολ/στή x fsb (πχ 10 x 300 MHz), ποιες μνήμες ακριβώς έχεις πχ Mushkin Ram 4GB Kit DDR2 800MHz 5-4-4-12, πόση τάση δίνεις πχ Vcore = 1.2500 V, απαραίτητα ποια έκδοση bios έχεις και γενικά όσο περισσότερες λεπτομέρειες δίνεις, τόσο περισσότερη ουσιαστική βοήθεια θα δεχτείς. Δεν είναι υπερβολή να γράψεις όλες τις κύριες ρυθμίσεις του bios που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Διορθωθηκαν.

Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι ο διαιρετης αλλαζει οταν αλλαζω τον πολλαπλασιαστη. Εσυ λες να μεινω στο 1:1 και για να γινει αυτο πρεπει να βαλω x2 πολλαπλασιαστη. Στη περιπτωση αυτη ομως η συχνοτητα της μνημης μου απο 800 που ειναι νορμαλ, πεφτει... συνεπως ανεβαζω τον πολλαπλασιαστη στο x2,5 και αυτη τη στιγμη για παραδειγμα εχω 8x333 FSB και x2,5 memory multiplier = 831 συχνοτητα μνημης με Ratio 4:5. Αλλωστε παραπανω συχνοτητα μνημης δε με ενδιαφερει λογω το οτι η μητρικη δεν υποστηριζει.

Θελω να καταληξω στο οτι και εσυ μου προτεινεις 1:1 διαιρετη και δε ξερω το γιατι. Η σελιδα που με παραπεμπεις φαινεται πολυ καλη ομως πολυ αγγλικη ωρολογια, δυσκολη για αρχαριο. Εν παση περιπτωσει.

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και επισημανσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πηρα γραμμη οτι παιζει ρολο και ο πολλαπλασιαστης του FSB.

Τωρα εβαλα αυτον το συνδυασμο

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=227811

και τρεχοντας Orthos βλεπω μεχρι στιγμης οτι εχουν πιασει οι πυρηνες εως και 59 βαθμους κελσιου ( αφου σκεφτομαι να ανεβασω ακομα λιγο συχνοτητα να ψηνω και κανα αβγο ). Ειναι νορμαλ; Γιατι οτι να'ναι διαβαζω. Καποιοι μιλουν για OCed κατω απο 50c και καποιοι λενε δυσκολα OCed κατω απο 50c.

Εχω Vcore1 1.35 και Vcore2 1.95

Μπορω να ριξω το ρευμα στον επεξεργαστη για χαμηλοτερες θερμοκρασιες;

Τα Timings μπορω να τα κατεβασω κι αλλο; Στη σελιδα του κατασκευαστη δε βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 12:22]

Τωρα πηρα γραμμη οτι παιζει ρολο και ο πολλαπλασιαστης του FSB.

Τωρα εβαλα αυτον το συνδυασμο

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=227811

και τρεχοντας Orthos βλεπω μεχρι στιγμης οτι εχουν πιασει οι πυρηνες εως και 59 βαθμους κελσιου ( αφου σκεφτομαι να ανεβασω ακομα λιγο συχνοτητα να ψηνω και κανα αβγο ). Ειναι νορμαλ; Γιατι οτι να'ναι διαβαζω. Καποιοι μιλουν για OCed κατω απο 50c και καποιοι λενε δυσκολα OCed κατω απο 50c.

Εχω Vcore1 1.35 και Vcore2 1.95

Μπορω να ριξω το ρευμα στον επεξεργαστη για χαμηλοτερες θερμοκρασιες;

Τα Timings μπορω να τα κατεβασω κι αλλο; Στη σελιδα του κατασκευαστη δε βρηκα τιποτα.

Όπως γράφω και σε άλλο thread, σχετικά με τη θερμοκρασία, πες με τι πρόγραμμα τη μετράς. Κατέβασε το Core Temp 0.94 από εδώ

εγκατέστησέ το και πες τις θερμοκρασίες που σου βγάζει στους δύο πυρήνες. Αυτό να χρησιμοποιείς και να εμπιστεύεσαι.

Γενικά φαίνεται νάναι νορμάλ οι θερμοκρασίες που έχεις γι΄αυτήν την εποχή στο 30+% oc που είσαι !

Link to comment
Share on other sites

Με τ ο SpeedFan 4.32 μετρουσα, ενταξει ομως σχεδον καθολου αποκλιση μεταξυ τους.

Γιατι ομως το CoreTemp, SpeedFan και το Orthos μου βγαζουν οτι εχω 457x7=3200Ghz;

Μονο το Cpu-z μου δινει κανονικες μετρησεις... 400x7!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 19:52]

Με τ ο SpeedFan 4.32 μετρουσα, ενταξει ομως σχεδον καθολου αποκλιση μεταξυ τους.

Γιατι ομως το CoreTemp, SpeedFan και το Orthos μου βγαζουν οτι εχω 457x7=3200Ghz;

Μονο το Cpu-z μου δινει κανονικες μετρησεις... 400x7!

Η απάντηση είναι στο ...διπλανό thread

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.