Jump to content



Απορια για Vista και καινουργια οθονη


apalagmenos

Recommended Posts

Καλημερα σας παιδια.Πριν 1 εβδομαδα αγορασα μια καινουργια οθονη(Samsung 206bw).Την συνδεσα με dvi με τον υπολογιστη μου(C2D 6400 στα 2,63Ghz,2*1024 OCZ 6400,EVGA 7900GT,Αsus P5N-E SLI)και W Vista Ultimate.Το αποτελεσμα ηταν οποτε προσπαθουσα να ανεβοκατεβασω αναλυση η να παιξω καποιο παιχνιδι να μου βγαζει κατι μπλε,πρασινες οθονες με ακανονιστες γραμμες και να ξεκολαει μονο με reset.Νομιζα οτι ηταν προβλημα της οθονης και πηγα την αντικατεστησα.Αλλα τα ιδια.Η επομενη κινηση format και W XP.Ως δια μαγειας και η αναλυση ανεβοκατεβαινε πλεον και παιχνιδια μπορουσα να παιξω.Λογικα η αιτια,για μενα ηταν τα Vista.Το θεμα ειναι που κολλαγε η δουλεια;Μηπως δε σηκωνε η εχει καποιο προβλημα(πριν 1 μηνα αλλαξα τροφοδοτικο,καμμενο απο ταση)η καρτα γραφικων;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικαιο φιλε.Ειχα περασμενο τον 158.24 η κατι τετοιο τελος παντων.Μετα το fortmat εβαλα τον 94.24 και εγινε οτι εγινε.Το συμπερασμα ειναι οτι για τον συνδιασμο Vista και wide οθονης θελει καρτα γραφικων dx10 η κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι απαραιτητο το dx10, εχει να κανει καθαρα με ενα hardware acceleration που εφαρμοζεται σε καποια συγχρονα παιχνιδια. Ολες οι καρτες γραφικων, υποστηριζουν ολες τις οθονες. Ο μονος περιορισμος που μποερι να υπαρξει ειναι σε καποιες αναλυσεις σε μεγαλα monitor, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την δικια σου περιπτωση. Ισως να μην ειχε κατσει καλα ο driver ή κατι αλλο που εχει να κανει καθαρα με software.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη κάρτα γραφικών χρειαζονται οι wides οθόνες λογω της ανάλυσης που ανεβάζουν και για να παιζεις αξιοπρεπώς τα παιχνίδια σου στις native αναλυσης της οθόνης σου... Το προβλημα και εγω συμφωνω με τον astacus εντοπιζεται στους drivers.... Υποθέτω οτι εχεις περάσει και το CD της οθόνης στο λειτουργικό σου....

Link to comment
Share on other sites

Nαι φιλε,ειχα περασει τους drivers της οθονης,οταν ειχα τα Vista.Tωρα,στα XP δεν τους εχω περασει και ολα δουλευουν ρολοι.Και μιας και λεμε για καρτες,ποια καρτα γραφικων υποστηριζει hardware acceleration για HD γιατι ψηνωμαι να παρω μια Skystar HD για ληψη DVB-S2 στο pc;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apalagmenos [Σήμερα, στις 00:44]

Απορια.Τι σημαινει "7.8 CCC";Kαι αν μπορει καποιος να απαντησει στην ερωτηση περι Skystar HD;

7.8 CCC = η εκδοση 7.8 του Catalyst Control Center για ΑΤΙ κάρτες γραφικών..

Οσον αφορά το Skystar HD, δεν γνωρίζω ρε μαν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apalagmenos

Nαι φιλε,ειχα περασει τους drivers της οθονης,οταν ειχα τα Vista.Tωρα,στα XP δεν τους εχω περασει και ολα δουλευουν ρολοι.Και μιας και λεμε για καρτες,ποια καρτα γραφικων υποστηριζει hardware acceleration για HD γιατι ψηνωμαι να παρω μια Skystar HD για ληψη DVB-S2 στο pc;

Δεν γνωριζω τι κανει η skystar σε οτι εχει να κανει με το hd υλικο, αλλα η αποκωδικοποιηση θα γινεται μεσα της, οποτε οτι καρτα γραφικων και να εχεις δεν εχει σημασια. Απλα θα παραλαμβανει την εικονα και οπως ειναι θα την στελνει στο μονιτορ. Βεβαια σε οτι εχει να κανει με την απεικονιση μια καλη vga, ισως σου δωσει καλυτερη εικονα απο μια φθηνη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.