Jump to content


Μειζον Θεμα Ασφαλεια Wireless


BeetleJuice

Recommended Posts

ανοιγο αυτο το θεμα επειτα απο συζητηση με μερικα μελη

η ερωτηση που εχω να κανω ειναι απλη

καποιος με πολλες γνωσεις μπορει να καταφερει να ΣΠΑΣΕΙ οποια προστασια WEP,WAP,firewall,mac filtering, κτλ κ να παρει το κλειδι απο ενα ασυρματο δικτυο

μετα τι?

μπορει να μοιραζεται τη συνδεση ιντερνετ που εχω?

ποσο ευκολα μπορει να μπαινει στους shared φακελους?

μπορει να εχει προσβαση σε ΟΠΟΙΟ ΔΙΣΚΟ θελει?

γιατι οκ μπορει με τα κολπα που μαθαινουμε να προστατευομαστε απο απλους χρηστες αλλα με τους πολυ καλους τι γινεται?

ο πολυ καλος θα παρει το κλειδι σπαζοντας τις προστασιες μας και οκ μετα ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

αν ειναι να εχει προσβαση σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ πρεπει να κανουμε κατι γιαυτο..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω πως είναι όπως με τους συναγερμούς...

Αν θέλει κάποιος, μπορεί...

Το θέμα είναι πόσο θα δυσκολευτεί.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν απαραβίαστα συστήματα, πρωτόκολλα κτλ

My 2 cents :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει πρόσβαση μονάχα σε όσους δίσκους έχεις κάνει shared. Εκτός και αν έχεις δίσκο δικτόυ (ethernet). Αλλά και πάλι μπορείς να κλειδώσεις την πρόσβαση τους με μερικά προγράμματα και κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

αρα μειον ενας ποντος για τα δεδομενα που ειναι μοιρασμενα στο δικτυο

μειον ενας ποντος και για τους εξωτερικους σκληρους με συνδεση λαν

ομως το ερωτημα παραμενει

μπαινοντας με το κλειδι μπορει να δει ΟΛΟΥΣ τους δισκους?

θα μπει ποτε και στους ΜΗ μοιρασμενους?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλα ολα αυτα ...

..αλλα γιατι βλεπετε εφιαλτες..?

Ποιος δηλ τοοσο μαγκας θα προσπαθησει να μας σπασει το απορρητο...

.. το ασυρματο...να μπει στους δισκους ...και ολα τα υπολοιπα...να κλεψει τι..? τα αρχεια του κρατους...?

Προσωπικα μετα την adsl εποχη ..δεν δινω καμια σημασια ..ουτε εχει συμβει το παραμικρο..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορεί να παρακάμψει την πολιτική ασφαλείας από xp και πάνω. To μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάνει είσοδο μέσω remote control και να έχει access σε όσα αρχεια διαχειρίζεται εκείνο το τερματικό. Βέβαια, μπορεί να ρυθμίσεις να δέχεται συνδέσεις από συγκεκριμένη ip και αν κλειδώσεις και το router να μην δέχεται εξωτερικές σταθερές...τότε δεν κινδυνεύεις ούτε από αυτό. Όλα εξαρτώνται από το πως έχει ασφαλίσει τα μηχανήματα σου στο τοπικό δίκτυο...Η μεγαλύτερη ζημιά που πιστεύω θα κάτσει να κάνει κάποιος είναι να σου κλέβει τσάμπα dsl bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε καποτε δεν χωραγαν οι φωτο στο δισκο και τις καναμε cd

καποτε ηταν αργη η συνδεση και δεν μετεφερες μεγαλες φωτο μεσο ιντερνετ (ακομα θυμαμαι φωτο κατι δεκαδες MB που δεν τις εστελνα καν)

ΤΩΡΑ στελνεις οτι θες

εχεις ταχυτητα

εχεις προσβαση παντου

στο δρομο να βγει ενας μαγκας με ενα λαπτοπ ριμαζει οτι θελει

δεν ξερω τι εχεις εσυ στο δισκο σου παντως εγω δεν μιλαω για τραγουδια,βιντεο κλιπ της σακιρα , screenshots απο bench , προγραμματα , λη φωτο απο την αποφοιτηση μου

αυτα οντως τι να τα κανει...

υπαρχουν και αλλα ομως...

εμενα με νοιαζει και με κοφτει και πολυ μαλιστα

σκεφτομαι μηπως ολα τα ευπαθη να τα εχω σε ενα δισκο εξωτερικο που να τον κλεινω κ να τον ανοιγω μονο οταν θελω να δω ή να κανω κατι

καλη ιδεα ειναι

Link to comment
Share on other sites

dsl ας κλεβει

θα το βρω αργα ή γρηγορα γιατι το ελεγχω

ασε που και να κλεψει σιγα τη γραμμη που εχω :p

στα shared ας μπει , δεν εχω τπτ το ιδιαιτερο

παρακατω με νοιαζει ομως

και δεν ειναι μονο να παρει κατι , ειναι κ να σβησει που μπορει να σε πειραξει

αυτα τα κλειδωματα που λες δεν τα ξερω ολα

το remote control τι ειναι?

"μπορεί να ρυθμίσεις να δέχεται συνδέσεις από συγκεκριμένη ip και αν κλειδώσεις και το router να μην δέχεται εξωτερικές σταθερές"

αυτο πως γινεται

εγω βασικα στο speedtouch αποτι ξερω δεν εχω δει καν mac filtering να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 01:33]

..οπως νομιζεις καλυτερα σκαθαρι...αν νοιωθεις οτι σε παρακολουθουν..λαβε μετρα...παρε backup ...και χαλαρωσε...αν και μεταξυ μας ειναι διαχυτη η υπερβολη...:)

ξερω ακουστηκα λες και εχω κυβερνητικα εγγραφα στο πισι μου

οχι δεν εχω

χαχα

απλα σκεψου ποσο ευκολο ειναι καποιος να μπει

παιρνει το λαπτοπ του και κανει μια βολτα και ξηλωνει οτι βρει

και εμεις λεμε "εμενα θα βρει μωρε"

με αυτο το σκεπτικο δεν θα εβαζε ασφαλεια κανενας

καλο ειναι μωρε το backup αλλα απο ενα σημειο και μετα ειναι πολλα που θες backup και οκ ειναι χρονοβορο

εγω σχεδον εχω ενα σκληρο μονο για backup και δεν μιλαμε για μουσικη

τη μουσικη οποτε θες την ξαναβρισκεις...

καλα θα ηταν να ειχαμε μερικες ιδεες κλειδωματος και να ξερουμε τι μπορει να κανει καποιος αν μπει

εγω για ολους το ποσταρω αυτο οχι για μενα μονο

Link to comment
Share on other sites

..προσωπικα το ασυρματο το εχω καταργησει εξ'αρχης...μετα που το εστησα...το απενεργοποιησα κιολας...Δεν μου χρειαζεται...το πισι οταν κοιμαμαι κλεινει κι αυτο...εχω αλλους 2 δισκους με images & backups + ενα λαπτοπ...και ασε τους μαγκες να κυκλοφορουν ελευθερα...αν γινει μαμακια ,εγω θα την κανω ...κι οχι ο καθε περαστικος...:(

Link to comment
Share on other sites

Remote Control--> Μπορείς και ελέγχεις ένα δεύτερο pc μέσω lan. Αν έχεις πχ ένα κατεβαστήρι και δεν θες 2 οθόνες/πληκτρολόγια/ποντίκια μπορείς να το κάνεις μέσω δικτύου.

Αν πας Control Panel-->System-->Remote (Tab) θα δεις την επιλογή. Εκεί επιλέγεις ποιοί έχουν πρόσβαση στο μηχάνημα σου.

Τώρα για το άλλο είναι το mac filtering, firewall. Σε μένα στο d-link έχει και άλλα φίλτρα που μπορώ να επιβάλλω με έλεγχο των εισερχόμενων και εξερχόμενων συνδέσεων. Από την άλλη υπάρχει και το DMZ (Demilitarized Zone) που αφήνει μόνο μια ip να φαίνεται προς τα έξω, και κάνει mask όλο το υπόλοιπο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να το έχω ενεργοποιημένο μιας και εχω 2 pc που το χρησιμοποιούν σχεδόν όλο το 24ωρο. Από την άλλη δεν υφίσταται το pc shut down, μιας και εκτελούν συγκεκριμένα task και παίρουν αρχεία από ολόκληρο το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Χθες, στις 17:07]

Μπορεί να έχει πρόσβαση μονάχα σε όσους δίσκους έχεις κάνει shared. Εκτός και αν έχεις δίσκο δικτόυ (ethernet). Αλλά και πάλι μπορείς να κλειδώσεις την πρόσβαση τους με μερικά προγράμματα και κωδικούς.

"Αλλά και πάλι μπορείς να κλειδώσεις την πρόσβαση τους με μερικά προγράμματα και κωδικούς."

Πως? Με ποια προγραματα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις το Folder Lock από εδώ. Το κάνεις εγκατάσταση (όταν είσαι login ως administrator και του θέτεις έναν κωδικό. Από εκεί και πέρα, κάθε φορά που πατάς δεξί κλικ σου βγάζει ένα μήνυμα αν θέλετε να κλειδώσετε αυτόν τον φάκελο. Μόλις κλειδώσει ο φάκελος μπορεί να ανοίξει μονάχα με κωδικό. Ακόμα και αν κάνεις uninstall το πρόγραμμα. Κανείς και από κανέναν λογαριασμό δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία των κλειδωμένων φακέλων.

Πέρα από φακέλους μπορείς να κλειδώσεις δίσκους, usb keys και άλλα διάφορα. Μπορείς να κάνεις και ένα χώρο ειδικό πάνω στο δίσκο που θα βρίσκονται όλα σου τα ασφαλισμένα στοιχεία. Έχει ένα πλήθος επιλογών.

Τώρα για το windows encryption, αν πατήσεις δεξί κλικ και ιδιότητες πάνω σε έναν φάκελο έχει μια επιλογή Advanced (General Tab). Μέσα έχει μια επιλογή για encryption των δεδομένων. Μόλις το ενεργοποιήσεις θα σε ρωτήσει αν θέλεις να γίνουν και τα αρχεία που περιέχει ο φάκελος encrypted. Πατάς ok και περιμένεις μέχρι να τελειώσει μια εργασία. Τα αρχεία είναι κανονικά φανερά για σένα, αλλά δεν εμφανίζονται από κανέναν άλλον υπολογιστή ή χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και τι άλλο μπορείς να κάνεις με βάση τα windows xp.

Click here

Και γενικότερα μπορείς να βρείς και άλλα εργαλεία να κάνεις τα αρχεία σου ανύπαρκτα για τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.