Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

ειναι ίδιος τύπος ρυζιού αλλα άλλη μάρκα :p

Η LIDL είναι εταιρία private label, που σημαίνει ότι τα προιόντα τους τα παράγουν τρίτες εταιρίες και αυτή απλά βάζει την μάρκα τής πάνω (φασόν). Μπορεί να είναι και το ίδιο προϊόν κυριολεκτικά. Σύγκριση συσκευασιών μπορεί να δώσει απάντηση.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συνταγη ρε συ...σνιτσελ με γαρνιτουρα ειναι

το αλατοπιπερωνεις, το αλευρωνεις, το βουτας στο αυγο και μετα στη τριμμενη φρυγανια/παξιμαδι/corn flakes

οτι σ'αρεσει τελοσπαντων

και βουρ στο τηγανι με το καυτο λαδι για να μην προλαβει να διαλυσει το παναρισμα

5-7 λεπτα απο την καθε μερια και ετοιμος

(ο χρονος ποικιλει αναλογα τη φωτια και το παχος του κομματιου)

παραλληλα εχεις ηδη βρασει 2,5 φλυτζανια νερο κι εχεις ριξει ενα κυβο Κnorr στο δευτερο σκευος

κατοπιν ριχνεις ενα φλυτζανι ρυζι για πιλαφι, χαμηλωνεις φωτια

κι αφηνεις να σιγοβρασει μισοσκεπασμενο εως οτου πιει το νερο του

οποτε και αποσυρεις απο τη φωτια και ριχνεις μια κουταλια βουτυρακι και λιγο αλατοπιπερο αναλογα τα γουστα.

παραλληλα εχεις καθαρισει το τηγανι των σνιτσελ το οποιο εχει ξανακαψει

και πετας μεσα τα λαχανικα σου* με λιγο βραστο νερακι απο τον βραστηρα για οικονομια χρονου

μολις το πιουν και μαλακωσουν, προσθετεις λιγο βουτυρο τυπου lurpak, χωριο κτλ

τριβεις μπολικο αλατοπιπερο και μια πρεζα ζαχαριτσα, αφηνεις ακομα ενα 2λεπτο ανακατευοντας καλα να τσιγαριστουν ελαφρως και σερβιρεις στα πιατα μαζι με τα σνιτσελ και το ρυζι

Στο ιδιο τηγανι σωταρεις σε ελαιολαδο 1/4 σκορδο ξυσμενο, προσθετεις τα λεπτοκομμενα μανιταρια

(5 φετες ανα μανιταρι περιπου) αλατοπιπερωνεις και προαιρετικα προσθετεις ειτε θυμαρι ειτε εστραγκον

μολις στεγνωσει το τηγανι σβηνεις με ενα μικρο ποτηρι κρασι κι αφηνεις μεχρι να παρουν μια βραση και δεσουν τα υγρα οποτε τα πετας κι αυτα στο πιατο,

πουλας απαραιτητως μουρη στο εταιρο ημισυ,

ανοιγεις τις μπυριτσες σας κι απολαμβανετε...

*εαν εχεις μεγαλη ποσοτητα τα αποψυχεις ελαφρως στα μικροκυματα για οικονομια χρονου

Μήπως δουλεύεις σε πρωινάδικο?:D. Ωραίος :worship:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα τιγκαρισμένη σε κρεμμύδι και σκόρδο με φέτα και σαρδέλα (για πρωτεΐνες) + σκέτο αγγουράκι/ντομάτα.

dsc0238fs.th.jpg

Όχι κάτι τούμπανο, αλλά με ανέβασε 1,2Kg :o

Link to comment
Share on other sites

Aφου αρρωστησα ρε Μαριε ,πυρετος κτλπ...δεν μπορουσα να φαω τιποτα.Με κρουασανακια βουτηρου την εβγαλα και κατι γραβιερες Μυτιληνης-Κρητης...

picture.php?albumid=261&pictureid=4650

Μεχρι σημερα ηταν,αλλα εχω χασει ανετα 3-4 κιλα...και η χαζομαρα ειναι που δεν παιρνω ευκολα μετα...

Αυριο ομως εχει ταψαρα με μπιφτεκια.Φυσικα και θα τα σκοτωσω!!!:jump:

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με ποιά τα μαθηματικά; ;p

οταν κάνεις δίαιτα τρώς όσες λιγότερες θερμίδες μπορείς (σε λογικά πλαίσια μην το παρακάνουμε ) καταναλόνωντας τροφές απο όλες τις τροφικές αλυσίδες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήττα, μεγάλη ήττα σήμερα.

Άλλαξε ο αδελφός μου πληκτρολόγιο σε λαπτοπ φίλου μου (τσάμπα, το ανταλλακτικό δικό του-επειδή είχε συζητηθεί αλλού) και αυτός για να μας ευχαριστήσει μας κέρασε σουβλάκια-πατάτες τυροκαυτερή-αναψυκτικά. 3 πίτα-κοτομπέικον ο καθένας φάγαμε. Και δεν ήταν μικρά....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν μιλάμε εδώ για φαγητό επιβάλλεται και φώτο...:whip:

@Hydra: Για να πάρεις, κάνεις διατροφή; Φάε πρωτεϊνούχες τροφές, όχι λίπια/υδατάνθρακες. Εκτός αν θες να πάρεις στην κοιλιά μόνο :p

EDIT: Τελικά εσύ θα πάρεις τον 70-200? :p

Link to comment
Share on other sites

l2phile Λογω μεταβολισμου δεν παιρνω ευκολα. 58 κιλα / 1.75 υψος.

Ο κολλητος μου στα ιδια stats με μενα εκανε διατροφη απο τον Σεπτεμβρη,μεχρι τωρα και δεν ειδε προκοπη.Γι αυτο δεν ξεκινησα...

Ισως δεν ηταν σωστη η διατροφη που του δωσαν...

Την εχω ομως και αμα την βρω,θα την ποσταρω και εδω για γνωμες και ενδιαφερομενους...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διαιτα :shutup:

Τι με κανες βραδυατικα!

1.75 - 57Kg

Αλλα κιλα δεν παιρνω ουτε χανω ευκολα,λογω μεταβολισμου :dance3:

Υ.Γ: Τελευταια φορα που μετρησα βαρος ηταν περσυ το Πασχα,για υψος μετρηθηκα πριν 3 μηνες περιπου...

Για πιο λόγο κάνεις δίαιτα μανάριμ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις πιο πανω ,θα βρεις την απαντηση σου...

Ημουν αρρωστος με πυρετο και αλλα πολλα.Δεν επρεπε να φαω σχεδον τιποτα εκτος απο λιγα πραγματα,τα οποια ηταν φρυγανιες,κασερια,κρουασανακια βουτυρου,κουλουρια Σαλονικιοτικα :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.