Jump to content



Κομμένος ακροδέκτης σε WD SATA! Γίνεται τίποτα?


junior-21-

Recommended Posts

Είχα δανείσει έναν WD 250 Sata2 16cache σε ένα ξαδερφάκι και μου γύρισε έτσι. Χωρίς να το ψάχνω πως έγινε, μπορεί να σωθεί? Δεν τον βλέπουν ούτε τα windows ούτε το bios...

:(

post-5811-1416073169,7243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που θα πώ, αλλά μάλλον σε βλέπω να κόβεις ένα sata καλώδιο και να το κολλάς κατευθείαν στο pcb γιατί απ' οτι βλέπω στη φωτογραφία έχει φύγει τελείως το συρματάκι εκεί. Πρόσεξε, εαν τεσπα καταλήξεις σε αυτή τη μέθοδο, να μην χρησιμοποιήσεις κoλλητήρι >25w γιατί είναι SMD η πλακέτα και θα γίνουν όλα @@@@@@.Εαν θυμάμαι υπάρχει ένα της JΒC στα 11w το οποίο έρχεται με τη πολύ λεπτή μύτη και πιστεύω ότι θα κάνει για αυτή τη δουλειά. Διαφορετικά μπορείς χρησιμοποιήσεις και το κλασσικό ΑΝΤΕΧ στα 25w (με προσοχή όμως) αλλά θα πρέπει να πάρεις και τη λεπτή μύτη επιπλέον. Προς θεού μην πας και πάρεις κανένα Weller για μία φορά που το θες. Μπορεί τα Weller να θεωρούνται κορυφή αλλά είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

@ SiliconMan:

Η φώτο δεν είναι πολύ καλή επειδή είναι από κινητό (αυτά τα μικρά αδέρφια στις διακοπές τα παίρνουν όλα :fist: ). Αύριο με το καλό που θα επισυνάψω πιο καθαρή φώτο,θα δείς ότι μια αμυχή του ακροδέκτη είναι ορατή,έστω και απειροελάχιστα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σου έλεγα http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=38983

Δες αυτό που κάνει ο futz στο παραπάνω link.Κάτι τέτοιο σου έλεγα...

Επίσης βρήκα μία εταιρία που έχει sata connectors www.mouser.com. Δες εδώ συγκεκριμένα http://www.mouser.com/search/Refine.aspx?Ne=1447464+254016&Ntt=*sata*&Ntx=mode%2bmatchall&Mkw=sata&N=1323038&Ntk=Mouser_Wildcards

Μήπως σε βολέψει καλύτερα να αλλάξεις τον connector

Είναι μανίκι πάντως όπως και να το κάνεις. Και γω καμμένος είμαι με τους sata connectors, εαν δεις σε παλιότερο thread...

Περιμένω να ανεβάσεις φωτο

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια τετοια περιπτωση η οποια ομως δεν κοπηκε ακροδεκτης αλλα εμεινε το πλαστικο στο φυσακι τοσ σατα στην ουσια φενονται οι ακροδεκτες χωρις το πλαστικο και μολις κουμπουσςι το φυσακι δουλευει κανονικα! και οχι τιποτα αλλα γιατι παντα τυχαινει στους δισκους που εχουμε τα περισοτερα data!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.