Jump to content



Aπορια για (δυσ)λειτουργια webcam


Mama Africa

Recommended Posts

καταρχην καλημερα (η καληνυχτα) σε ολους...

κατα δευτερον μια απορια..παρατηρησα οτι οταν βγαζω με την webcam μια φωτογραφια

την οθονη του υπολογιστη μου εμφανιζονται πανω στην φωτογραφια κατι μαυρες χοντρες

γραμμες (οταν ειναι ασπρο το φοντο ειναι πιο εντονες)..

Γιατι γινεται αυτο?εχει καπιο προβλημα η καμερα η ειναι απλως θεμα ακτινοβολιας απο

την οθονη..?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάς για το refresh rate φίλε μου :)

Απλά η κάμερα δεν προλαβαίνει να κάνει τόσο γρήγορα ανανέωση όσο η οθόνη και βλέπεις τις γραμμές.

Αν παρατηρήσεις και στις ειδήσεις πχ στην τηλεόραση, όταν το ρεπορτάζ δείχνει οθόνες pc φαίνονται αυτές οι γραμμές ;)

Edit: moves like a cat :hehe:

Link to comment
Share on other sites

η ταχυτητα που ''πιανει'' την εικονα της οθονης η καμερα σου ειναι τετοια που αγγιζει τον ρυθμο ανανέωσης της οθονης.

γιατι η εικονα στο πισι σου δεν ειναι σταθερη.....αλλα ανανεωνεται με ταχυτητα 60Hz για παραδειγμα.

αυτη η ανανεωση ειναι η γραμμες που με γυμνο ματι δεν φαινονται.......δες το και στα δελτια ειδησεων ή σε ταινιες που κοιτανε οι καμερες οθονες υπολογιστων

Υ.Γ.moderator>newsposter........haxorrrrr:p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια.. :) δλδ αν μειωσω τον ρυθμο ανανεωσης (η αυτοσ ειναι ο κατωτερος???) θα βλεπω κανονικα?

πρεπει να εξαρταται και απο την καμερα που εχω ε?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι προγραμα για να κανεις screenshot.

Πατα το κουμπι του printscreen (PrtScr) καπου πανω δεξια στο πληκτρολογιο σου

μετα ανοιξε το paint (start/programs/accesories/paint)

edit-paste και ετοιμος.Αν θελεις ολο το desktop απλα αποθηκευεις αλλιως κοβεις το συγκεκριμενο κοματι που θες και το αντιγταφεις σε νεο αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.