Jump to content



1900xt stock cooler προβλημα !!


GruntGR

Recommended Posts

  • 1 month later...

update : τωρα με την 8800gt το ati tool αντεχει και 4ωρα χωρις artifacts ενω η 1900 μετα απο 2-3 λεπτα αντε γεια, το θεμα ειναι πως οι μπλε οθονες τα hardlocks και τα reboot συνεχιζουν ακαθεκτα, λετε να φταιει που βαριομουνα να ξαναπερασω τα windows ( αν και οτι εμεινε απτους catalyst πιστευω αφαιρεθηκε με το driver cleaner ) να φταιει το τροφοδοτικο ή η μητρικη που ειναι budget ( asrock dual sata2 ) και 2 χρονων ?

Αυτο που πουλανε το thermaltake psu tester ειναι αξιοπιστο ? οι μνημες η cpu και η καρτα περνανε memtest orthos και ati tool αντιστοιχα κανονικα για μπολικες ωρες, εδω περα μου εχει συμβει μετα απο 10 λεπτα uptime να φαω blue screen, συντομα παω σε c2d και θα εχω default για λιγο καιρο να δω αν συνεχιστει το προβλημα αν ναι με βλεπω να κανω rma το καταραμμενο silverstone ST60F

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τρως BSODs εξαιτίας των drivers. Εγώ κάτι τέτοια άσχετα reboots που τρώω γενικά με χαμηλά ρολόγια στον CPU...(εκεί που παλιά με το ίδιο σύστημα έτρεχε νεράκι και με περισσότερο o/c ), υποπτεύομαι PSU. Δοκίμασε κάποιο άλλο τροφοδοτικό από κάποιον γνωστό...είναι κρίμα να πάρεις το tester μόνο και μόνο για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 21:56]

Δεν νομιζω να τρως BSODs εξαιτίας των drivers. Εγώ κάτι τέτοια άσχετα reboots που τρώω γενικά με χαμηλά ρολόγια στον CPU...(εκεί που παλιά με το ίδιο σύστημα έτρεχε νεράκι και με περισσότερο o/c ), υποπτεύομαι PSU. Δοκίμασε κάποιο άλλο τροφοδοτικό από κάποιον γνωστό...είναι κρίμα να πάρεις το tester μόνο και μόνο για αυτό...

11 ευρω εχει αμα κανει δουλεια χαλαλι του, δανεικο τροφοδοτικο δεν παιζει ειναι και ολοκληρη διαδικασια να τα αποσυνδεω ολα γμτ, εννοειται πως στην αποτυχια συστηματος η επιλογη "αυτοματη επανεκιννηση" ειναι απενεργοποιημενη btw το συστημα τον τελευταιο καιρο πανω απο 20-24 ωρες uptime δεν τις βγαζει, θα δοκιμασω μια με το SMART στους δισκους απενεργοποιημενο μπας και φταιει αυτο

Τωρα σε περιπτωση που οντως φταιει το psu, το συγκεκριμενο το εχω παρει απτο hacshop και λογικα ειναι μεσα στην τριετη εγγυηση, εχει κανεις εμπειρια να μου πει αν θα δεχθουν να μου εκδωσουν πιστωτικο ? και αν ναι πιο απο αυτα αξιζει να παρω στα 150-180 ευρω ? http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=subcategory&item=26

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.