Jump to content



υδροψυξη μεχρι 200ευρω


god

Recommended Posts

μπορει καποιος να μου προτεινει μια υδροψυξη με 180-200 που να ψυχει cpu και αν φτανουν τα λεφτα και για καρτα γραφικων αλλα αν δεν φτανουν τα λεφτα για να ψυχονται και τα δυο καλα τοτε μονο για cpu.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μία υδρόψυξη που μελλοντικά να μπορεί να δεχτεί και vga block. Δηλαδή να βάλεις μια Laing D5 , ένα τέτοιο ψυγείο και από block ή eleven ή d-tek fusion . Βέβαια αν δεν αποσκοπείς μελλοντικά να βάλεις και σε vga τότε να πάρεις μικρότερο ψυγείο. Μην προτιμήσεις φτηνά πράγματα ώστε να βγάλεις και vga block με 200Ε γιατί ειδικά αν πάρεις 2900 θα βράζει ο τόπος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect [Σήμερα, στις 21:34]

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μία υδρόψυξη που μελλοντικά να μπορεί να δεχτεί και vga block. Δηλαδή να βάλεις μια Laing D5 , ένα τέτοιο ψυγείο και από block ή eleven ή d-tek fusion . Βέβαια αν δεν αποσκοπείς μελλοντικά να βάλεις και σε vga τότε να πάρεις μικρότερο ψυγείο. Μην προτιμήσεις φτηνά πράγματα ώστε να βγάλεις και vga block με 200Ε γιατί ειδικά αν πάρεις 2900 θα βράζει ο τόπος

Όχι η φθηνότερη (όπως κι ο ίδιος παραδέχεται) αλλά αξιοπρεπέστατη η πρόταση του effect. Αν έχεις χώρο και διαθέτεις τα χρήματα, υλοποίησέ την. Αν θέλεις λίγο να "κόψεις", βάλε την MCP655.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Όχι η φθηνότερη (όπως κι ο ίδιος παραδέχεται) αλλά αξιοπρεπέστατη η πρόταση του effect. Αν έχεις χώρο και διαθέτεις τα χρήματα, υλοποίησέ την. Αν θέλεις λίγο να "κόψεις", βάλε την MCP655.

να ρωτησω ... με τa ιδια πραγματα πχ cpu , αλλα σε 8800 gts τι πρεπει να βαλω-προστεσω???και επιπλεον απο την η πρόταση του effect λειπει κατι που χρειαζωμαστε ωστε να ειναι ολακληρομενη η υδροψηξη???

Link to comment
Share on other sites

Ναι λείπει, ξέχασα να το βάλω. Είναι το tank το οποίο είναι μεν προαιρετικό αλλά από ότι βλέπω το χρησιμοποιούν όλοι πια. Και μετα εννοείται σωλήνες, και ανεμιστήρες για το ψυγείο. Το ψυγείο που πρότεινα σηκώνει άνετα και επεξεργαστή και 8800 gts. Απλά πρέπει να βάλεις και ένα block vga, ότι θες, ή μόνο πυρήνα ή και μνήμες. Η διαφορά στην τιμή βέβαια είναι αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georarg [Σήμερα, στις 22:30]

να ρωτησω ... με τa ιδια πραγματα πχ cpu , αλλα σε 8800 gts τι πρεπει να βαλω-προστεσω???και επιπλεον απο την η πρόταση του effect λειπει κατι που χρειαζωμαστε ωστε να ειναι ολακληρομενη η υδροψηξη???

Ξεκίνα με cpu block, ψυγείο τριπλό (+ 3 fans), αντλία, τανκ, μέτριους σε τιμή σωλήνες (όχι τους πιο φθηνούς), ρακόρ ½ ίντσας και σπειρώματος ¼ , 10 σφικτήρες μεταλλικούς (8 χρειάζεσαι) και ταινία τεφλόν (λιγώτερο από 0.5 ευρώ κοστίζει) και υγρό. Με το κύκλωμα αυτό θα σου ελευθερωθεί χώρος στη μητρική (εφόσον δεν θα έχει πια τον cpu fan) οπότε μπορείς να σκεφτείς για καλύτερη ψύξη (αέρα) στην gpu (πιθανώς με mod να μπαίνει και η ενεργητική ψύκτρα της cpu !). Αν από το κύκλωμα της υδρόψυξης μείνεις ευχαριστημένος, μετά την άνοιξη προσθέτεις και block για gpu. Όχι όλα μαζί.

Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις υγρό στην 8800, για το gpu block του eleven έχω ακούσει τα καλύτερα. Αλλά δεν το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το block του eleven σε 8800 GTS μέ μία αντλία L20 και μονό απλό Black ice το οποίο κρατάει το νερό περίπου 5 βαθμούς πάνω από το περιβάλλον και με GPU στα 700MHz με 10% επιπλέον ρεύμα και με δωμάτιο στους 29C έχω idle45 load 50-51. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.