Jump to content



Αγορα Οθονης 19'' - 20''


fusion

Recommended Posts

Λοιπον φιλοι μου, ψαχνω 19 - 20 ιντσες οθονη μεχρι 200 ευρω.

Για 19 σκεφτομαι:

LG L1953S-SF

Για 20 σκεφτομαι:

Samsung SM205BW

Πειτε γνωμες 4:3 ή 16:9 τι λετε?

Προοριζεται για ταινιες surfing και λιγο gaming.

Και γι' αυτο θελω να σας πω, λετε να τα φτησει μια 7600GS με bf2 σε resolution 1680x1050?

Link to comment
Share on other sites

ακομα και η 19αρα θα σε δυσκολεψει με 1280χ1024 τωρα η wide σε βαθος χρονου

ειναι πιο καλη επενδυση περνοντας και μια καρτα γραφικων δυνατη

ΥΓ εννοειται οτι η δυσκολια εναι στα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα έπαιρνα μια 20αρα dell wide και θα ήμουν άρχοντας.

όμως όπως λέει και ο ultraex2005, η 7600 θα τα φτύσει και με τις 2 οθόνες. Καλύτερα παρε

wide, θα την ευχαριστηθείς περισσότερο!

ΥΓ μην ξεχνάς το 1:1 pixel scaling(κάπως έτσι λεγεται) που κάνουν οι wide...;) ( μπορείς να παίξεις σε αναλύσεις κάτω τis native ανάλυσης της οθόνης , χωρίς παραμορφώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα μετεπειτα αναβαθμισης, το pc ειναι της αδερφης μου και το κοβω να αραχνιασει με την ιδια καρτα.

Το θεμα ειναι ειναι να μην κολλαει στους sims και να χαιρομαστε τις ταινιες, το bf2 πηγαινε για την δικη μου ευχαριστηση:devil: :devil:

Και αυτα ειναι τα λεφτα που διαθετει και δεν παει παραπανω δυστηχως...

Οποτε τι λετε 20αρα? Αυτη στο λινκ καλη ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman

με αυτή την κάρτα δεν ξέρω με φουλ ρυθμίσεις τι λέει...

Αν εννοεις για bf2, δεν θα την παιζω με φουλ ρυθμισεις μπορω να κανω καποιες παραχωρισεις, λογικο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε αρκετα θεματα γινεται λογος περι καρτας γραφικων και 20' wide οθονων,γιατι οι ενδιαφερομενοι δεν κανετε το εξης..ανατρεξτε σε προσφατα review της καρτας γραφικων και παρτε μια γευση απο τα fps που βγαζει η καρτα σε μερικα συγχρονα games, σε υψηλες αναλυσεις..

νομιζω θα αποκτησετε μια εικονα του κατα ποσο η καρτα μπορει να ανταπεξελθει ή οχι και με τι ρυθμισεις...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix

επειδη σε αρκετα θεματα γινεται λογος περι καρτας γραφικων και 20' wide οθονων,γιατι οι ενδιαφερομενοι δεν κανετε το εξης..ανατρεξτε σε προσφατα review της καρτας γραφικων και παρτε μια γευση απο τα fps που βγαζει η καρτα σε μερικα συγχρονα games, σε υψηλες αναλυσεις..

νομιζω θα αποκτησετε μια εικονα του κατα ποσο η καρτα μπορει να ανταπεξελθει ή οχι και με τι ρυθμισεις...

:T:

Το θεμα δεν ειναι αν θα παιζει bf2, το θεμα ειναι αν ειναι καλη η οθονη και αν οχι, ποια αλλη?

...επειδη βλεπω οτι το θεμα ξεφευγει προς αλλη κατευθυνση

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ακριβως το λογο ποσταρα το παραπανω...για να μην ξεφυγει παλι η κουβεντα στο αν θα σηκωνει ή οχι το Χ,Ψ παιχνιδι..το εχω δει σε αρκετα threads να ξεφευγει.. :)

οσο για την οθονη,μιας και τη θες περισσοτερο για ταινιες-σερφαρισμα,ειμαι και εγω της γνωμης να παρεις μια 20αρα wide..αν σε παιρνει οικονομικα κοιτα για 26 ευρω παραπανω την LG 20'' L206WTQ .για τα λεφτα αυτα μια χαρα οθονουλα..οπως επισης ακομα καλυτερα η samsung 206bw στα 250ευρω..αλλα μαλλον αυτη ξεφευγει απο το budget σου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γι' αυτην εδω τι λετε?

LG L222WS-BN

Και μαμω τις τιμες για 22αρα...

Και καλα specs...

Δηλαδη ολα οκ.:)

Μονο μια ερωτηση, εχει d-sub. Τι διαφορες θα εχω απο dvi-d?????

Μηπως στα χρωματα ή κατι τετοιο?:hmm: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Hmmm....

Καλύτερα είναι να έχει DVI. Διαφορά θεωρητικά έχει και αυτό για τον παρακάτω απλό λόγω:

Το DVI (Digital Visual Interface) κάνει τη μεταφορά του σήματος ψηφιακά από τη κάρτα γραφικών στην οθόνη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν απώλειες (θόρυβος). Καλό θα ήταν να κοιτάς οθόνες με DVI.

Όσο για τα specs που είπες ότι τα βρίσκεις καλά... Δικαίως τα βρίσκεις καλά, γιατί με αυτά που ακούς - διαβάζεις τα έχεις μάθει λάθος.

Θα ξεκινήσω με τα τον χρόνο απόκρισης:

5ms... Δηλαδή αν ήταν 8 ή και παραπάνω θα πείραζε? Θα βλέπαμε νομίζεις είδωλο? Αν σου πω ότι μπορεί να είναι και 10ms αντί για 5ms? Δυστυχώς οι μετρήσεις που κάνουν πολλές φορές είναι από άσπρο σε γκρι και όχι σε μαύρο, οπότε μειώνεται στο μισό ο χρόνο απόκρισης στα χαρτιά. Δεν έχει σημασία να το αναλύσουμε αυτό καθώς στις μέρες μας καινούρια οθόνη που να κάνει είδωλο δεν υπάρχει, οπότε πάει ο χρόνος απόκρισης, είναι κάτι που δεν κοιτάμε.

Θα συνεχίσω με τη Δυναμική Αντίθεση:

Ποιος είπε ότι η μεγάλη αντίθεση είναι καλό? Ξέρω τι θα μου πεις... "Οι υπάλληλοι και μερικοί σε κάποια forums". Όπως ξέρεις ένα "πρόβλημα" των TFT οθονών είναι η απεικόνιση του σωστού μαύρου. Φυσικά κάποιες το δείχνουν καλύτερα και κάποιες χειρότερα. Αυτές που δεν μπορούν να το δείξουν πολύ καλά δείχνουν πολύ καλά το άσπρο (μεγάλη αντίθεση δηλαδή), ώστε να κερδίσουν εκεί που χάνουν, Δηλαδή πολύ απλά κάνουν ένα πολύ φωτεινό άσπρο ώστε να μην σου φαίνεται και τόσο πολύ το πολύ κακό μαύρο που έχουν (φαίνεται γκρι). Ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι ένα καλό κόλπο και εμείς δεν δίνουμε τόση σημασία στο κακό μαύρο... Τα μάτια μας όμως ξέρεις τι παθαίνουν? Για κάτσε δούλεψε σε μια οθόνη με αντίθεση 2000:1 και άνω... Δούλεψε και σε μία με 1000:1 και κάτω και έλα να μου πεις... Θα καταλάβω από το πόσο κοκκινισμένα είναι να μάτια σου σε ποια καθόσουν. Νομίζεις ότι η καλύτερη κατασκευάστρια οθονών είναι χαζή? Δεν μιλάω για κάποια άλλη πέρα από την ΕΙΖΟ. Αν δείς σχεδόν πάντα μέχρι 1000:1 αντίθεση χρησιμοποιεί και λιγότερο.

Καλά για τις γωνίες θέασης δεν κάνω κουβέντα... Νομίζω ότι κάποιος νοήμον άνθρωπος, την οθόνη τη κοιτάει από μπροστά και όχι από 170 μοίρες πλάγια.

Εμένα δεν με νοιάζει τι οθόνη θα αγοράσεις, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τον κόσμο να πέφτει θύμα του marketing και μερικοί λόγω άγνοιάς τους να παρασέρνουν και τους άλλους.

Αυτά από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Hmmm....

Καλύτερα είναι να έχει DVI. Διαφορά θεωρητικά έχει και αυτό για τον παρακάτω απλό λόγω:

Το DVI (Digital Visual Interface) κάνει τη μεταφορά του σήματος ψηφιακά από τη κάρτα γραφικών στην οθόνη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν απώλειες (θόρυβος). Καλό θα ήταν να κοιτάς οθόνες με DVI.

Όσο για τα specs που είπες ότι τα βρίσκεις καλά... Δικαίως τα βρίσκεις καλά, γιατί με αυτά που ακούς - διαβάζεις τα έχεις μάθει λάθος.

......

Αυτά από εμένα :)

Φιλε Lafas1987,

Ευχαριστω που διευκρινισες καποια πραγματα για τα specs που δηλωνουν οι εταιρειες, αλλα θελω να σου πω οτι τα specs τα θεωρησα καλα για την συγκεκριμενη οθονη και για τα λεφτα που εχει.

Δεν μπορω να γνωριζω αν τα specs που εχει δηλωσει η εταιρεια ειναι αληθη και κατα ποσο, γι' αυτο και αν εχεις δει καποιο review στο web (εγω δυστηχως δεν βρηκα) ποσταρε το link;)

Εγω πιστευω οτι για τα λεφτα της και για τις ιντσες της αυτη η οθονη ειναι εξαιρετικη, εκτος και αν εχεις να προτεινεις/ετε καποια αλλη...

Τωρα το θεμα που με καιει, επειδη δεν το διευκρινιζεις καλα, θα εχω θορυβο σε αναλυσεις 1680 x 1050??

Καπου διαβασα οτι σε αναλυσεις πανω απο 1280 x 1024 εχουμε εμφανη θορυβο και αυτο με ανησυχει.

Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?????

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ακούγονται, αλλά δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία σε ανάλυση, άνω των 1280x1024, χωρίς DVI. Σε ανάλυση πάντως 1280x1024 στην LG1980Q που την είχα δουλέψει και σε DVI και σε D-sub ήταν ακριβώς το ίδιο. Αν θες μπορώ να βάλω τη δική μου στην αναλογική να σου πω αν υπάρχει πρόβλημα. Απλά από βδομάδα θα μπορώ να το κάνω αυτό. Πρόβλημα πρόβλημα δεν υπάρχει σίγουρα... Μη φανταστείς ότι θα κάνει "χιονάκια" η οθόνη...

Η οθόνη που λες δεν έχει άσχημα spects, απλά σε μια οθόνη δεν κοιτάμε τα spects μόνο. Κοιτάμε αν μας αρέσει στο μάτι. Δεν είναι κάρτα γραφικών... ;)

Για τα λεφτά της καλή είναι... Αν και νομίζω, μία φορά τα αγοράζεις αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να το δοκιμασεις απο Δευτερα, θα το εκτιμουσα...

Θα δοκιμασω και στην δικια μου την 19αρα να το επαληθευσω.

Οτι λες για τα λεφτα ναι συμφωνω, αλλα τα λεφτα ειναι της αδερφης μου, αλλες προτεραιοτητες εχει αυτη, αλλες εγω.

Εγω πηρα eizo γιατι πρωτον την εμπιστευομαι απο την προηγουμενη οθονη μου crt και δευτερον ημουν διατεθημενος να δωσω κατι παραπανω για κατι ποιοτικα ανωτερο.

Οπως εγω δεν εχω XXX ευρω σε ρουχα ετσι αυτη δεν χωνει XXX ευρω σε hardware, αν με ποιανεις.

Link to comment
Share on other sites

:D

Ναι ακριβώς σε πιάνω... ;)

Νομίζω ότι για την αδελφή σου είναι μια χαρά η LG η συγκεκριμένη.

Όσο για την ΕΙΖΟ που πήρες, δεν χρειάζεται να μας πεις γιατί... Το λέει το όνομα τής...

ΕΙΖΟ = ποιότητα!

Αν και εγώ δεν νομίζω να έπαιρνα ποτέ... Και να τα είχα τα λεφτά θα τα έδινα σε Hardware όπως ΜΟΒΟ, VGA... και τέτοια...

Φίλε μου θα το δοκιμάσω, πάω για ύπνο, καλή μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.