Jump to content



ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ADMIN ΣΤΟ PC ΜΟΥ ? #SOLVED#


drikoudis

Recommended Posts

Πώς έγινε αυτό??? Ακούστε το στόρυ. Είχα ένα Trojan το tel.xls.exe μαζί με κάτι άλλα. Αυτό δημιούργησε διάφορα προβλήματα π.χ. δεν μπορούσα να ανοίξω του σκληρούς πολλά process και άλλα Όμως το μεγαλύτερο είναι ότι αν και ο λογαριασμός μου στα win XP είναι Admin δεν έχω δικαιώματα όπως

1. να κάνω shutdown, μόνο Log off μπορώ και μετά επιλέγω shutdown

2. να τρέξω το msconfig και συντομεύσεις σαν κουμπί windows+R, +F4

3. δεν μπορώ να ανοίξω το regedit

κάθε φορά βγάζει το μήνυμα ότι αυτή η ενέργεια έχει απενεργοποιηθεί από τον admin και να επικοινωνήσω μαζί του..

Επίσης και ο task manager απενεργοποιήθηκε

Έφτιαξα ένα άλλο account (admin) και έκανα τον δικό μου απλό users και μετά ξανά admin αλλά τίποτα!!!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ δεν θέλω να σβήσω το account μου??

Αν έχετε καμιά ιδέα παρακαλώ πείτε την !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργήσει, αλλά δοκίμασε το:

Έστω ότι το τωρινό σου user account είναι Useracc.

Κάνε ένα νέο λογαριασμό "Tmp Admin" από το Control Panel και όρισε τον administrator.

Κάνε login με αυτό το λογαριασμό. Μπες στο Document & Settings και κάνε copy το φάκελο Useracc και μετά κάνε τον rename σε Useracc2.

Μπες στο Control Panel και κάνε ένα νέο πάλι χρήστη και ονόμασε τον Useracc2 και κάνε login με αυτόν.

Εναλλακτικά, κάνε απλά ένα νέο χρήστη και κάνε copy Desktop, My Documents, Local Settings και Application Data :T:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να λύσεις το πρόβλημα σου.Το φορματ είναι η έσχατη λύση.

Πρωτα απ'ολα αυτα τα restrictions που εχεις δεν σημαινει οτι το παλιο σου account δεν ειναι admin. Το gpedit.msc μπορεις να το τρεξεις? Λογικα θα μπορεις οποτε απο εκει

πας User Configuration -> Admninistrative templates -> System διαβασετα και ρυθμισετα

π.χ για το regedit ειναι εκει που λεει 'Prevent access to registry editing tools' το κανεις disable και εισαι οκ.

Για το task manager ειναι ειναι στο system -> ctrl+alt+del options -> Remove task manager καντο disable. κ.τ.λ..

Αν παλι δεν μπορεις να τρεξεις το gpedit.msc υπαρχει κιαλλος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε τι έγινε εχθές το βράδυ!!!

Έτοιμος για να κάνω την πατέντα του jpavly είδα την απάντηση του defiant και την δοκίμασα. Τελικά ΝΑΙ ΝΑΙ εγώ είχα κάνει μάλλον πολύ μεγάλη βλακεία :o :o ! Πρώτα απ όλα δεν ήξερα ότι από gpedit.msc μπορώ να κάνω όλα αυτά τα καλούδια. :D Όταν σκάναρα για το Trojan (tel.xls.exe :mad: ) είχα ένα Process mms.exe το οποίο μου φαινόταν ύποπτο. Έτσι το καθάρισα αλλά μαζί με αυτό έκανα και rename το mmc.exe (System32) σε _mmc.exe (αυτό είναι Microsoft Management Console). Οπότε τα windows ξανά δημιούργησαν το mmc.exe αλλά χωρίς να είναι σεταρισμένω με το ότι εγώ είμαι admin ή γενικά κάτι χάθηκε στην πορεία (έτσι υποθέτω, κανένα δεν ήταν σεταρισμένω). Τελικά για να μη κουράζω το πλήθος έκατσα τα διάβασα και τα ρύθμισα!!! Ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα μου!

:flower: :worship: :jump::T: :clap: και άλλα λουλούδια :daisy: :daisy:

:rip: παλιό format :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.