Jump to content



Πρόβλημα με Asus P4R800-V Deluxe


tomtb

Recommended Posts

(Δεν ξέρω αν είναι στην σωστή θέση το post αλλά δεν ήξερα που αλλού να το "έβαζα")

Γεια σας,

μέχρι τώρα είχα ένα pc που αποτελούταν απο τα εξής:

Mobo: Asus P4R800-V Deluxe

Cpu: Intel P4 3.0 Prescott HT

Graphics: MSI 7600 GS 512mb

Ram: 2 x DDR 512mb Kingston 400mhz

Τροφοδοτικό: Hyper type-r 600W

πρίν λίγες μέρες κόλησε και μόλις τον έκανα restart ενώ δεν έδειχνε τίποτα η οθόνη, μια γυναικεία φωνή άρχισε να λέει: System failure Cpu test!!!

To PC απο τότε δεν ανοίγει και έχω δοκιμάσει τα εξής:

--άλλαξα τις Ram

--άλλαξα τον επεξέργαστή και τελικά ο 3.0 Prescott που έχει δουλεύει (δοκίμασα σε άλλο PC)

--έλεγξα τα καλώδια

--έκανα Clear CMOS

Αυτά!!

Έχει κάποιος ιδέα ΤΙ μπορεί να είναι??

επίσης φαντάζομαι οτι είναι θέμα Mobo!!

Αν χρειαστεί άλλαγη που θα βρώ μια αντίστοιχη (με υποστήριξη για AGP,socket 478,dual channel, 4 slots για Ram) ?? (αν έχει επιπλέον πράματα δεν με πειράζει!!):twisted:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomtb

Αν χρειαστεί άλλαγη που θα βρώ μια αντίστοιχη (με υποστήριξη για AGP,socket 478,dual channel, 4 slots για Ram) ?? (αν έχει επιπλέον πράματα δεν με πειράζει!!):twisted:

Νομιζω αν χρειαστείς αλλη μητρική κοιτα στις υλοποιήσεις της Asrock

Αυτο με την φωνή πρώτη φορα το ακούω!

Πάντως δεν μπορω να σκεφτώ κατι αλλο να σε βοηθήσω :( ελπιζω να το λύσεις το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ανεμιστήρι της CPU δουλεύει κανονικά... άσε που και να μην δούλευε για κάποια δευτερόλεπτα θα άνοιγε το PC το δοκιμάσαμε βασικά και χωρίς ψήκτρα για μερικά sec!! Ενα άλλο PC που έχω άναβε κανονικά και μετά σφύραγε λόγω απουσίας του fan!!

Οπότε κατι άλλο πρέπει να είναι...

Θα τρελαθώωωωω:jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.