Jump to content



Eizo 1931 vs Samsung 215


sansara

Recommended Posts

Ανοιγω νεο θεμα γιατι στα εξειδικευμενα θα αποπροσανατολισω τελειως τη συζητηση...

Ψαχνω αρκετο καιρο για μια καλη οθονη και με εχει κουρασει το θεμα. Δεν περιμενα να ειναι τοσο πολυπλοκη η αποφαση! Ευτυχως βλεπω οτι εχετε καλη τεχνικη γνωση σε αυτο το φορουμ οποτε κανω μια τελευταια προσπαθεια να διαφωτιστω πριν αποφασισω. Παμε λοιπον: :...:

Βγαζω τα ματια μου με surfing (εκει παιζει αυξηση γραμματοσειρας) αλλα περνω και πολλες ωρες με συγκεκριμενο προγραμμα (χρηματιστηριακο) που δεν δεχεται παραμετροποιηση γραμματοσειρας (αρα θελω pixel size της προκοπης!) Επισης βλεπω καμια ταινια και παιζω αραια κανενα παιχνιδι (αρα μια ΤΝ δε θα ηταν αψογη λυση).

Εχω γραφειο με βαθος 70 ποντους. Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω laptop με 15ρα οθονη σε 1024. Βασικα θελω να παρω οτι καλυτερο γινεται για τα ματια μου γιατι εχω μεγαλη μυωπια και ανεβαινει ακομα (αν και 30 ετων). Θα μου αρεσε μια non-TN οθονη λογω γωνιων θεασης, αλλα πρωτα απολα θελω να εξασφαλισω οτι θα ειναι ξεκουραστη στα ματια. :nerd:

Αυτο που εχω καταλαβει απο αλλες συζητησεις ειναι πως το θεμα ειναι να βρισκεσαι οσο πιο μακρυα γινεται απο την οθονη και παραλληλα το μεγεθος χαρακτηρα να ειναι τετοιο ωστε να σου επιτρεπει να διαβαζεις ανετα. Συμφωνα με αυτα καλυτερη θα ηταν μια 24ρα αλλα με φοβιζει να παω σε τοσο μεγαλη οθονη καθως δεν εχω αρκετο βαθος στο γραφειο και θα αναγκαστω να βλεπω τεραστια οθονη απο λιγοτερη του 1 μετρου αποσταση. :nuke:

Τι θα προτεινατε με τα παραπανω δεδομενα? :help:

Να παρω ενα καλο 19ρι ΕΙΖΟ (1931) ?

Να βαλω την 20ρα Dell στους 70-80 ποντους? Θα ειναι αραγε ευδιακριτοι οι χαρακτηρες σε προγραμματα χωρις δυνατοτητα αυξησης γραμματοσειρας?

Να παρω την Samsung 215 ως μεση λυση?

Να παω στις 22 σε ΤΝ (πχ samsung 226)?

Να παω σε 24 (πχ Dell) και να παρω ενα βαθυτερο γραφειο?

Ξερω τα pixel sizes για καθε ιντσα αλλα δεν εχω αισθηση του πως ειναι πρακτικα στην πολυωρη χρηση μπροστα σε κειμενο που σκρολαρει και σε αριθμους που αλλαζουν συνεχεια...

Ποια θα ηταν η αριστη λυση για τα ματια?

Μπορω να ξοδεψω μεχρι καπου 600 ευρω. Αν και δε θα με χαλουσε μια φθηνοτερη λυση στα 400 περιπου, αφου σε 1-2 χρονια θα εχει αλλαξει ριζικα η τεχνολογια στις οθονες. Σκοπευω να παρω την οθονη (και νεο pc) σε μερικες μερες...

Παρακαλω απαντηστε με υπευθυνοτητα καθως προκειται για θεμα υγειας πρωτιστως.

Link to comment
Share on other sites

εχοντας την samsung 226 νομιζω πως δεν ειναι οτι καλυτερο για πολυωρη χρηση...ειδικα με το calibration πουχει απτο εργοστασιο ειναι κυριολεκτικα λαμπα ανακριτη.και με κατεβασμενη φωτεινοτητα ακομα,νιωθω τα ματια μου καπως...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την EIZO L768, δεν έχει και την πιο δυνατή φωτεινότητα, αλλά έχει πραγματικό κοντράστ, εξαιρετικά χρώματα και την έχω δουλέψει 12ωρα συνεχόμενα απροβλημάτιστα. Αξίζει να δεις λίγο και μια ΕΙΖΟ. Όποια και να πάρεις πάντως, την βάζεις σε text mode ή κάτι ανάλογο και τελείωσε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την EIZO 1931SH-BK, μπορω να σου πω οτι εχει πολυ καθαρη εικονα και οτι ακομα και στο 0% να βαλεις την φωτεινοτητα, τα παντα φαινονται στην οθονη τελεια.

Ειδικα αν μιλαμε για πρωινο surfing, με 10-15% φωτεινοτητα ειναι σαν να διαβαζεις χαρτι:D

Εγω θα στην προτεινα.

Αν θες πες μου πρωτα σε τι αποσταση κοιτας στην οθονη, γιατι εγω στα 50cm που την εχω αποσταση, δεν εχω προβλημα αλλα σε περιπτωση που κοιτας απο 1 μετρο μακρια μαλλον δεν θα βλεπεις και πολλα πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις ως τωρα απαντησεις σας! Φιλε Tsakonas η ειλικρινεια σου με απομακρυνει απο την 226. Μπραβο που εχεις το θαρρος να κριτικαρεις κατι που εχεις αγορασει.

Οι οθονες της ΕΙΖΟ ηταν η πρωτη μου σκεψη και συγκεκριμενα η 1931. Απλως καπου δελεαζομαι απο τις wide και τις περισσοτερες ιντσες και κοιταζω καιρο τωρα για αλλες εναλλακτικες. Αλλα αν δω οτι το καλυτερο για τα ματια μου ειναι να επιλεξω την "συντηρητικη" λυση της ΕΙΖΟ δε θα κολλησω σε μοδες.

Αυτη τη στιγμη κοιταζω ενα 15ρι (1024*768) laptop απο περιπου 60 εκατοστα. Δεν ειναι και οτι καλυτερο οπτικα γιατι οι χαρακτηρες δεν ειναι ευδιακριτοι και πλησιαζω συνεχως στα 40 εκατοστα.

Στοχος ειναι να εχω μια οθονη που θα μου επιτρεπει με το pixel size και το μεγεθος της να ειμαι καπου στα 70 εκατοστα και να δουλευω ανετα. Δεν ξερω αν το σκεπτικο μου ειναι απολυτα σωστο. Περναω τουλαχιστον 8 ωρες στο pc και θελω οτι πιο ξεκουραστο γινεται, αυτο ειναι το γενικο θεμα...

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι μεταξυ EIZO 1931 και Samsung 215. Η διαφορα στην τιμη ειναι 80 ευρω και δεν την βρισκω σημαντικη.

Μπορει καποιος να βοηθησει για το ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη για τα ματια και γενικα ως οθονη?

Ή να το θεσω αλλιως: Θα ανταλλασατε την δεδομενη ανωτερη ποιοτητα της ΕΙΖΟ με τα πλεονεκτηματα μιας 21'' wide?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

την eizo την εχω δει την αλλη οχι ,με κλειστα ματια eizo πραγματικα πολυ γρηγορη και ξεκουραστη.απλα η αλλη επειδη ειναι wide ξεγελαει το ανθρωπινο ματι που μπορει να δει 180 μοιρες δεξια αριστερα και μονο 30πανω κατω και σου φαινεται γυγαντας.αν δεν εισαι πιτσιρικας και δεν εντυπωσιαζεσαι ευκολα παρε την eizo

Link to comment
Share on other sites

Samsung 215..την έχω πάρει εδώ και 15 μέρες.Πάρα πολυ ποιοτικη οθόνη. Δεν μπορώ να την χορτάσω και σε surfing και σε ταινίες και games.’ριστη επιλογή.Ιδανικό μέγεθος. Μήν πάρεις 19αρα παρε μεγαλύτερη wide οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.