Jump to content



Ερώτηση για σύνδεση pc - home cinema


HotPeanut

Recommended Posts

Έχω αυτό και το έχω συνδέσει με το pc μέσω του aux με απλό καλώδιο(δεν θυμάμαι πως το λένε) από την έξοδο για τα ακουστικά του pc (πράσινο χρώμα είναι, μητρική GA-P35_ds4), με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω ήχο Dolby.

Δηλαδή το home cinema το χρησιμοποιώ σαν ενισχυτή.

Αυτό το home cinema έχει οπτική είσοδο για (ήχο) υποθέτω...και σκέφτηκα για να πάρω Dolby ήχο από το pc να τα συνδέσω με οπτική ίνα.

Θα ήθελα να μου πει κάποιος που έχει ασχοληθεί αν θα δουλέψει αυτό που σκέπτομαι. Θα έχω ήχο Dolby Surround?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα. Μπορεις να παρεις και DD αλλα και DTS σημα. Μπορεις να το συνδεσεις στην οπτικη εξοδο ή στην coaxial της μητρικης, με τα αντιστοιχα καλωδια για καθε περιπτωση. Μετα ρυθμιζεις απο τον driver να παιζει το digital out, και να κανει spdif passthrough (στο τελευταιο ριξε μια ματια, αν υποστηριζεται απο τον driver).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.