Jump to content



Microsoft remote desktop -απομακρυσμενη συνδεση


minus

Recommended Posts

Εχω σεταρει το pc, να δεχεται remote connections μεσω microsoft remote desktop. Ισως βεβαια να εχω κανει καποιο λαθος.

Μεσω τοπικου δικτυου, απο αλλο pc, συνδεομαι κανονικα. Βεβαια, δεν βγαινω στο internet, ολα γινονται τοπικα στο lan.

Θελω ομως να συνδεθω remotely, απο αλλο pc, μεσω microsoft remote desktop.

Στο pc, που θελω να συνδεθω, εχω αφησει κενο το password, γιατι το εχω χωρις οθονη και αν κανει restart δεν θελω να περιμενει εμενα να δωσω password, ουτε να μην μπορω να το δωσω γιατι δεν εχει οθονη. Για να δουλεψεις remotely, πρεπει να μπει στα windows, αν δεν μπει πως θα πληκτρολογησεις κωδικο? Ετσι, το εχω χωρις κωδικο.

Δεν ειχα ποτε προβλημα, 2 χρονια τωρα που το εχω ετσι.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω, εκτος τοπικου δικτυου, μεσω internet, με το remote desktop connection, στο pc που θελω.

Εκει που λεει computer, δινω την ip του pc που θελω να συνδεθω.

Στο username, το username.

Password κενο.

Domain? Τι να βαλω? Δοκιμασα με κενο.

Δεν συνδεεται.

Γραφει:

the client could not connect to the remote computer. μπλα μπλα κλπ.

Τι κανω λαθος?

Πως να κανω τη συνδεση να λειτουργησει?

Link to comment
Share on other sites

Με κενό password τα windows δε θα σε αφήσουν να συνδεθείς. Η πιο εύκολη λύση είναι να ανοίξεις έναν νέο χρήστη με admin rights και να τον χρησιμοποιείς μόνο για αυτή τη δουλειά με κάποιο περίεργο username και password.

Link to comment
Share on other sites

jpavly την ip τη δινω σκετο νουμερο.

Με πορτες γιατι να ασχοληθω? Αν ηθελαν ρυθμιση, θα με αφηνε να συνδεθω μεσω τοπικου δικτυου?

DJD, δηλαδη, μεσω lan, ειναι δυνατο να συνδεομαι χωρις password, αλλα απομακρυσμενα, δεν ειναι? Το λεω επειδη αρκετοι νομιζουν οτι και για το lan θελει password αλλα τελικα δεν χρειαζεται.

Να εξαλειφουμε ενδεχομενα για να βρουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

φταιει το οτι δεν εχεις password..(μπορει να φταινε και αλλα στην πορεια....αλλα για αρχη ειναι το pass.

Ο μονος τροπος για να εξαλειφεις ενδεχομενα ειναι να τα δοκιμαζεις ...οχι να τα αποριπτεις κατευθειαν.

By the way..δεν ξερω ποιος ειναι ο τελικος σκοπος της ολης κινησης..αλλα με το που θα συνδεθεις απο αλλο pc, το session στο ιδιο το pc θα σε πεταξει εξω.

Πιο αναλυτικα δλδ αν συνδεθεις με απομακρυσμενη συνδεση αυτος που θα καθεται στο pc (εστω οτι εχει οθονη) 8α βρεθει στο σημειο οπου πρεπει να βαλει το pass για να μπει στα win.Δεν θα βλεπει δλδ τι θα κανεις..

Στο σημειο εκεινο 8α παραμεινει ακομα και οταν βγεις εσυ απο την απομακρυσμενη συνδεση.

Σε περιπτωση που το θες για κατεβαστηρι ...το torrents 8α συνεχισουν και απο εκεινο το σημειο..

Link to comment
Share on other sites

ok, θα δοκιμασω και με pass.

Εκει που λεει domain, τι να γραψω?

Απομακρυσμενη προσβαση θελω, τυπικες δουλειες, τιποτε ιδιαιτερο. Υπαρχει καποιο προβλημα στην ολη ιστορια? κατι που πρεπει να ξερω?

Link to comment
Share on other sites

Στο domain δεν γραφεις κατι..

(φανταζομαι δεν ανηκει σε domain..?)

θα πρεπει να δεις αν σε κοβει software/hardware firewall

Kανε forward την ip σου που λεει ο jpavly πιο πανω.

Οταν γραφεις στο remote desktop connection δεν(νομιζω να) θελει http μπροστα ..ουτε 3389 πισω.

Την "πορτα" την βαζεις πισω οταν εχεις καμποσα pc πισω απο ενα router και 8ες να συνδε8εις σε καποιο συγκεκριμενο απο αυτα.

θα εχoυν προηγηθει αντιστοιχα port forward στα αντιστοιχα pc ...με διαφορετικες πορτες προφανως.

Και για να αλλαξεις την default port του rem.desk μπαινεις registry..

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\connection

και βρισκεις δεξια το "portnumber" .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.