Jump to content



Πρόβλημα κατά την ανάκτηση αρχείων... (CLOSED / NOT SOLVED)


nickstamat

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά έχουμε το εξής πρόβλημα...

Ένας δίσκος ενός υπολογιστή στη δουλειά της μάνας μου ξαφνικά χάλασε... Δηλαδή, ένα πρωινό το pc δεν έκανε boot (έβγαζε boot failure, insert bootable disk κ.λπ.)...

Ένας τεχνικός που δουλεύει εκεί έβαλε άλλο δίσκο, έκανε setup τα Windows και μετά προσπάθησε μέσα από τα Windows να δει τα αρχεία του παλιού, που εμφάνισε πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσε (δεν ξέρω ακριβώς τι του έβγαζε)...

Έχω τον δίσκο στα χέρια μου, είναι ένας WD 20άρης και προσπαθώ να ανακτήσω τα πολύτιμα δεδομένα με διάφορα προγραμματάκια...

1ο πρόβλημα: Δεν ξέρουμε τι file system είχε ο δίσκος... (NTFS ή FAT32)

2ο πρόβλημα: Τα πιο δημοφιλή προγράμματα ανάκτησης που δοκίμασα, είτε εμφανίζουν λάθη σε ΌΛΑ τα sectors (!), είτε δεν αναγνωρίζουν το file system (το αναφέρουν ως unidentified)... Δείτε και τα screenshots παρακάτω...

3ο πρόβλημα: Τα Windows αναγνωρίζουν τον δίσκο στη Διαχείριση Συσκευών, αλλά δεν τον βλέπουν στη Διαχείριση Δίσκων (Δεξί κλικ στο Ο Υπολογιστής μου --> Διαχείριση --> Διαχείριση Δίσκων), πράγμα που μου φαίνεται περίεργο, γιατί πίστευα ότι αν και δε θα φαίνεται στην εξερεύνηση των Windows, θα τον έβρισκα εκεί... Κι όμως, δεν... :(

Τεκμήρια:

Easy Recovery Pro 6.1: Αν επιλέξω και πατήσω Next ζητάει να κάνω rebuild το partition από τα Advanced options, αλλά δεν το κάνω γιατί δε θέλω να γραφτεί ή να σβηστεί τίποτα από το δίσκο, ούτως ώστε αν δεν τα καταφέρω να φύγει για εταιρεία ανάκτησης δεδομένων...

recover1kl2.jpg

R-Studio 4.0: Αλλεπάλληλα λάθη, όπως βλέπετε στο κάτω μέρος...

recover2xv2.jpg

Δοκίμασα επίσης το GetDataBack (και τις δύο εκδόσεις, μιας και δεν ξέρω τι σύστημα είχε πριν ο δίσκος), αλλά έβγαζε κι αυτό εσφαλμένα sectors και στο Step 2 δεν έδειχνε κανένα File System... και το File Scavenger δεν έβρισκε επίσης τίποτα...

Ακούω ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα πραγματα δεν φαινονται καλα.Μαλλον την εχει ακουσει ο σκληρος σου και δυσκολα θα γλιτωσεις την εταιρεία ανάκτησης δεδομένων.Δοκιμασε ενα προγραμμα που να υποστηριζει RAW file system σαν το zero accumption recovery.Μπορεις επισης να δοκιμασεις το HDD regenerator μηπως καταφερει να επιδιορθωσει τα bad sectors του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

1) για αρχη βρες πιο ειναι το προβλημα στη βαση.τρεξε ενα hd tune (full scan) και δες αν εχει bad sectors.επισης στο health section τσεκαρε αν ολες οι τιμες ειναι οκ.

2) ξεκινα το κλασσικο windows setup και επελεξε να πας στο repair console.εκει διαλεξε την εγκατασταση του προβληματικου δισκου και γραψε fixboot + fixmbr μπας και καταφερει να κανει επανεγγραφη του filesystem στο mbr.

3)τριτο..και πιο κουλο απ'ολα.Βαλε το σκληρο δισκο σε pc με vista.κανε του ενα error-checking με τις δυο επιλογες -για fixing- ενεργοποιημενες...δεν ξερω πως και γιατι αλλα αυτο το ρημαδι -σε αντιθεση με τα xp- δουλευει παρα πολυ καλα.

4)μετα απο τα παραπανω ξαναδοκιμασε το r-studio

hope it works

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν μπορώ να δοκιμάσω οτιδήποτε μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα στο δίσκο, καθώς είπα ότι δε θέλω να γραφτεί ή να σβηστεί τίποτα από το δίσκο, ούτως ώστε αν δεν τα καταφέρω να φύγει για εταιρεία ανάκτησης δεδομένων...

Απ' ό,τι ξέρω σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιείται καθόλου ο δίσκος για να μη γράψει τίποτα πάνω σε αυτά που θες να ανακτήσεις... Για read-only, δεν υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.