Jump to content



Μια μικρη βοηθεια στη C ?


cxmgp

Recommended Posts

Καλησπερα, μπορειτε να με βοηθησετε στο ακολουθο προβληματακι, γιατι εχω κολλησει;

εχω ενα μονοδιαστατο πινακα 10 θεσεων, πχ τον tbl[10]=

100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

πως πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο βρογχο ωστε να κανω ελεγχο αν:

το πρωτο μειον το δευτερο στοιχειο ισουται με -1

το δεύτερο μειον το τριτο στοιχειο ισουται με -1

το τριτο μειον το τεταρτο στοιχειο ισουται με -1

κτλ κτλ ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Βηματα:

1) Φτιαχνεις τον πινακα (fixed size υποθετω)

2) Βαζεις τα στοιχεια μεσα

3) Γραφεις ενα βρόγχο επανάληψης for (επειδη ξέρεις το size του πίνακα) όπου αν αρχίζεις με i=0 (θέση που βρίσκεσαι)

4) Για καλύτερη κατανόηση (αν και περιτό) φτιάχνεις μια μεταβλητή έξω από το βρόχγχο πχ elegxos όπου μετα μεσα στον βρογχο τις περνας τις τιμες που θες να τσεκαρεις

πχ elegxos = pinakas - pinakas[i-1] για την εκχωρηση, και στην συνεχεια κανεις ελεγχος if elegxos == 1 then μπλα μπλα

5) Προσεξε ότι την πρώτη φορά δεν υπάρχει στοιχείο pinakas[-1] οποτε πετα ενα if pinakas[i-1] < 0 then elegxos = 0 (για να σου κανει αφαιρεση).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω mpekatsoula, αλλα νομιζω οτι δεν δουλευει ετσι.

Εγω ουσιαστικα εχω εναν πινακα tbl με n στοιχεια, πχ tbl[4]{103,102,101,100} , και εχω θελω να ελεγχο αν τα στοιχεια του πινακα ειναι ταξινομημενα με τη μορφη tbl[4]={100,101,102,103}, ...δηλαδή το πρώτο στοιχείο - το δευτερο = -1 και το δευτερο-τριτο = -1 και το τριτο-τεταρτο = -1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.