Jump to content



Νεα αστυνομικη ταυτοτητα


minus

Recommended Posts

Θελησα να βγαλω νεα αστυνομικη ταυτοτητα.

Το πρωτο γραμμα απο το επιθετο μου ειναι Χ.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οι ΄εγκεφαλοι' της ελληνικης αστυνομιας, το ελληνικο χ το γραφουν ως ch στα αγγλικα?

Εγω ξερω οτι λεμε ch οτι ειναι στα ελληνικα τσ.

Σκεφτειτε πως λεμε chocolate? Πως ειναι ιδιο με το ελληνικο χ?

Δηλαδη αν καποιος στο εξωτερικο θελει να με λεει με το επιθετο μου θα με λεει τσ... αντι για χ...?

Εγω ολα τα χρονια στα αγγλικα εγραφα το επιθετο μου με πρωτο γραμμα το h.

Οπως λεμε horse.

To θεωρω πιο λογικο.

Και στο google που εψαξα, πχ ο μανος χατζιδακης(χ το πρωτο γραμμα) η πιο πολλες απαντησεις (νομιζω και ενα official site) ειναι με το h.

Εσεις τι λετε για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η ελληνικη αστυνομια. Οι πιο πολλες μεταφρασεις γινονται με τυποποιημενα συστηματα ISO. πχ το δικο μου επωνυμο που ειναι Δεινοπουλος γινεται Dinopoulos. Με αποτελεσμα στην δουλεια μου να με φωναζουν οι ξενοι Νταϊνοπουλο. Εντελος γελοιο, αλλα τι να κανεις. Ετσι εχει συμφωνηθει !;)

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ξερω οτι δεν εξαρταται απο τον καθε μπατσαραιο που δεν ξερει που πανε τα πεντε, το πως θα με φωναζουν οι ξενοι

ρωτησα χτες που την παρελαβα:

εσεις αποφασιζετε το πως θα γραφτει το ονομα στα λατινικα?

απαντηση: γιατι, θα εχεις προβλημα οπως εχει γραφτει? !!!!

Οχι, τους λεω, απλα θελω να ξερω ποιος αποφασιζει για το πως θα με φωναζουν οι ξενοι.

Μια μου ειπε εμεις καταχωρουμε, μια μου ειπε κεντρικα απο υπουργειο, αναθεμα και καταλαβε τι του ειπα! Κι εγω δεν πηρα απαντηση.

Το θεμα ειναι οτι πλεον 'υποχρεουμαι' κι εγω να αναγραφω το επιθετο μου με ch?

Διοτι αν εγω το γραφω με H και μετα δειξω ταυτοτητα ch, πως θα αποδειξω (εξωτερικο) οτι ειμαι ο ιδιος ανθρωπος?

Αλλα υπαρχει κι αλλο θεμα:

το proficiency που εχω ας πουμε, με εχει με H στο επιθετο.

Τωρα που εγω για τον υπολοιπο κοσμο ειμαι ch, ποιος μου λεει οτι δεν θα υπαρξει προβλημα καποια στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε...με εστειλες τωρα.

Η' ισχυει αυτο που ειπε ο YDinopoulos πιο πανω, οτι ειναι στανταρντ ο τροπος που γραφεται το καθε ονομα(αντιστοιχια ελληνικων-λατινικων) ή εξαρτάται απο τον κάθε χειριστή του συστήματος, τοπικα στο αστυνομικο τμημα που πας?

Δηλαδη πχ. αλλος που αρχιζει το επιθετο του απο χ το γραφουν ch, και αλλος h?

Μου ρχεται να τρελαθω!

Link to comment
Share on other sites

και ο dinopoulos εχει δικιο...δηλ υπαρχει στανταρ συστημα μετατροπης αλλα εμενα με ρωτησε ο αστυνομικος εαν το εγκρινω...νομιζω ειναι δικαιωμα σου να γραφεται το ονομα σου οπως θες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.