Jump to content



Vista και αναγκες απο RAM


nick_p

Recommended Posts

ακουσα καποιον φιλο να λεει πως με 2 gb μνημη και vista 64bit ειχε προβλημα...:(

κολημματα και προβληματα σε διαφορες εφαρμογες...

και επειδη τωρα τελευταια μου κανει κατι σχεδια το dvd recorder μου μου εβαλε ιδεες

εψαξα λιγακι αλλα δεν βρηκα κατι που να το λεει αυτο στο google...

ενταξει καταννοω το σκηνικα με τα 4 γιγα και τα 32βιτα λειτουργικα και το πως το εκμεταλευονται και το κατανεμουν πληρως..

εχετε ακουσει τιποτα ρε παιδια εσεις??

αν καποιος ξερει κατι ας το πει γιατι αμα ειναι ετσι οσο εχω 2gb ram θα πρεπει να βαλω vista 32bit...

αν και πολυ αμφιβαλλω να παιζει προβλημα...:p

απο την αλλη αντιμετοπιζω ενα προβλημα μερικες φορες....

παρατηρω στο ξεκαρφωτο να μου χρησιμοποιει ολη την ram:jump:

κανω end proccess τον explorer και τον ξανα ανοιγω και περνει τα ισια του....

τι ειναι αυτο ρε παιδες?? ξερει κανενας τιποτα?? οχι τιποτα αλο αλλα αμα το παθει ενδιαμεσα σε κανα παιχνιδι τρωει σκαλωματα το game.:...:

Link to comment
Share on other sites

Vista 64-bit με 2GB προς το παρών, φρέσκια εγκατάσταση και ενημερωμένη, ίδιο mem utilization με τα 32-bit που είχα για 1 χρόνο.

Κανένα πρόβλημα με εφαρμογές, καθόλου κολλήματα, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με 2Gb εχω 38-40% mem usage στα windows σε idle φαση.

Στα παιχνιδια ανεβαινει στα 90-95%, ομοιως και σε διαφορα προγραμματα που δουλευω.

Τωρα για σκαλωματα και τα προβληματα που εχει ο φιλος σου, αν ενοει οτι

οταν εχει τοσο υψηλο mem usage του κολλαει ή σκαλωνει, ειναι λογικο γιατι ολα τα υπολοιπα

data θα πηγαινουν στο pagefile των win ή στο ορισμενο scratch disk της εφαρμογης, οποτε λογικο το σκαλωμα. Εν ολιγης κανεις δουλεια και με 2gb, αν και τα 4 σιγουρα θα δωσουν αλλο αερα οταν θα χρειαστει.

Για το dvd που λες παντως δε βλεπω καποιο συσχετισμο με τη ραμ.

Για το τελευταιο προβλημα που λες οτι σου τρωει ολη τη ραμ σε ασχετο σημειο, ειχα παρομοιο προβλημα και εκανα αυτο που λες και εσυ, kill explorer process, απλα εμενα μου το εκανε στα xp 32bit, και μετα απο προβολη καποιου βιντεο. Mηπως δε στο κανει σε ξεκαρφωτο σημειο αλλα μετα απο κατι που κανεις και απλα δε το εχεις παρατηρησει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε να απενεργοποιήτε και και οτιδήποτε προσωπικά δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ.

Εγώ με 2GB, Eset Smart Security, Ad Muncher, Threatfire και πλευρική εργαλειοθήκη με δυο μικροεφαρμογές ενεργές, βρίσκομαι μόνο στο 21-22% εκμεταλλευόμενης μνήμης σε κατάσταση αδράνειας και 50-80% με φορτωμένο παιχνίδι ( αναλόγως ποιο ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 12:11]

Κοιτάτε να απενεργοποιήτε και και οτιδήποτε προσωπικά δεν θα χρησιμοποιήσετε ποτέ.

Εγώ με 2GB, Eset Smart Security, Ad Muncher, Threatfire και πλευρική εργαλειοθήκη με δυο μικροεφαρμογές ενεργές, βρίσκομαι μόνο στο 21-22% εκμεταλλευόμενης μνήμης σε κατάσταση αδράνειας και 50-80% με φορτωμένο παιχνίδι ( αναλόγως ποιο ).

χμμμ δηλαδη NikMark ποια εχεις απενεργοποιηση εσυ και εχεις τοσο κατω μνημη...?

τα εχεις κανει σαν millenium??

Link to comment
Share on other sites

Από εμφάνιση, Aero κτλ, δεν πείραξα τίποτα. Να σημειώσω πως μιας που ο τιτλος μιλάει γενικά για Vista και ο RootX μίλησε για ίδιο mem util 32/64bit, εγώ χρησιμοποιώ vista premium 32bit.

post-7238-1416073277,4655_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.