Jump to content



Αλλαγή Περιγραφής Boot σκληρού δίσκου


notios_n

Recommended Posts

Έχω 2 partition στο δίσκο μου στα οποία έχω εγκατεστημένα τα windows (και στα δύο)

όταν ξεκινά ο υπολογιστής μου βγάζει ενα μενου σε ποιό θέλω να μπω . Το Μενού αυτό έχει 2 επιλογές οι οποίες έιναι όμως ακριβώς οι ίδιες. (Windows XP κλπ)

Ερώτηση ;;;; Πώς μπορώ να αλλάξω τις δύο αυτές περιγραφές και το μενού να γράφει αυτό που θέλω εγώ;

Ευχαριστώ!!1

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε control panel -> folder options , και στο view ξεκλικαρε το hide protected system files ( η καπως ετσι) .μολις θα πατησεις ok θα δεις μερικα ακομη αρχεια στο "C" (στο partition της 1ης εγκαταστασης) ,το αρχειο που ψαχνεις ειναι το boot.ini , ανοιξε το και θα δεις κατι σαν αυτο :

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

τροποποιησε το κειμενο μεσα στα "" και ΜΟΝΟ αυτο , ωστε να εχεις καποιο αναγνωριστικο για το ποια επιλογη ειναι ποια ,αποθηκευσε το και κανε την αναποδη διαδικασια που εκανες πριν ωστε να "ξανακρυψεις" τα αρχεια του σστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.