Jump to content



X-FI Xtreme Music


eViL_BoNo

Recommended Posts

Καλημέρα! :)

Βρήκα αυτή την προσφορά του e-shop: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.540177

και ήθελα να ρωτήσω απόψεις για την ποιότητα της κάρτας όσον αφορά multimedia χρήση περισσότερο,και λιγότερο gaming.

Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων για όποιες απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Στην wikipedia γράφει το εξής:

"October 2006 saw a minor rebranding: the X-Fi XtremeMusic edition, which was in fact a highly capable gaming card, as it offers hardware decoding and EAX support, was replaced with the XtremeGamer model. The revised model featured half-width PCB, non-gold-plated connectors, and lacked the connector for users wishing to purchase a separate X-Fi I/O box. Functionality is otherwise the same."

Link to comment
Share on other sites

α ρε evil_bono....μου βαλε διαολους το ποστ σου και λιγες ωρες πιο μετα πηγα και πηρα την Xtreme Gamer ....:D :D :D :D .........(σε παρακαλω,μην ποσταρεις για καρτες γραφικων το επομενο 6μηνο :p :p :p )

τελικα συμφωνα με τα πιο επισημα στοιχεια,η gamer ειναι το ιδιο με την music,απλα εχει λιγοτερες εισοδους (εχει την digital out στο ιδιο βυσμα με mic in line in πραγμα που δεν πολυβολευει...ωστοσο εμφανισιακα ειναι η ιδια με την xtreme audio η οποια τρωει πολυ θαψιμο στο νετ και πολλοι υποψιαζονται πως ειναι μια xtreme audio αλλα με το xfi chip.(υπενθυμιζω η xtreme audio δεν εχει το xfi chip και συμφωνα και με τα επισημα στοιχεια εχει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ και στα παιχνιδια)......αποτι ειδα χθες,xtreme music(κ μαλιστα χυμα εκδοση) υπαρχει μονον στα μουλτιραμα και στο εσοπ ...επισης στο site της creative η music αναφερει καποια χαρακτηριστικα ηχου (πχ THD) ενω η gamer οχι...μεχρι στιγμης εγω με την gamer,εχω καποια ψιλοπροβληματακια (ισως να φταιω κι εγω)...πχ ut3 δεν ξεκιναει καν,alpha prime demo αρνειται να βαλει την ποιοτητα ηχου στο high,power dvd 5 ,οταν επιλεγω την καρτελα "ηχοι" με πεταει εκτος και κατι αλλα τετοια χαριτωμενα...υποψιαζομαι διαφορα...δεν εχω προσπαθησει βεβαια ακομη πολυ να τα λυσω αλλα κοντολογις σου προτεινω να παρεις την music,νασαι 100% σιγουρος οτι ειναι xfi...

παντως,εαν δεν ειναι ιδεα μου,σε ταινιουλα με το media player classic με ψιλοεντυπωσιασε σε μερικες στιγμες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eViL_BoNo [Σήμερα, στις 09:52]

:innocent: Εχμ... πάνω πού ήθελα να ξεκινήσω κουβέντα για τις 8800 ultra :p

Καλορίζικη αδερφέ. Απο πού την πήρες και πόσο?

πλαισιο 75,55 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FREY REACTOR [Χθες, στις 21:50]

φιλε tsakona απο οτι φαινεται πας για rma,εκτος και αν ειναι παιδικες ασθενειες για το συστημα σου

γιατι το λες αυτο?αμαν αμαν με τρομοκρατησες τωρα....ut3 το επεισα να τρεξει....ωστοσο power dvd τα ιδια παντελακη μου...οπως και το alpha prime...δεν δεχεται με τιποτα high quality+7.1 .......εν τω μεταξυ λενε στη συσκευασια "free download power dvd" ,πηγα να το κανω και λεει "the maximum amount of download requests has been reached"...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση η καρτουλα...βεβαια το power dvd δεν θελει να το κατεβασει με τιποτα...χρησιμοποιω φτηνα ηχεια και δεν κανω ρυθμισεις οποτε δεν περιμενα να δω θαυματα...στο crysis νομιζεις οτι πετανε πουλια στο δωματιο σου:eek: :eek: ...οταν ειχα πλησιασει την παραλια μαζεψα τα ποδια μου στην καρεκλα μη βραχω:p :p και σε μια ταινιουλα,παρολο που την εβλεπα σε 2.1+cmss-crystalizer (και να θελα,ας εκανα κι αλλιως:( ) σε μια σκηνη με σπηλια,νομιζα πως ετρεχαν νερα μες στο δωματιο....

btw...το creative live update ειναι για σφαλιαρες...του λες να σου αναβαθμισει τον driver,δειχνει να τον κατεβαζει,τον "κατεβαζει"(ειναι 50ΜΒ,εχω συνδεση 768 και δειχνει να το κατεβασει σε 10 δευτερολεπτα....οτι πρεπει για διαφημιση της οτενετ:p :p :p )δειχνει να τον εγκαθιστα ,μετα τον δειχνει εγκατεστημενο χωρις ναχει εγκατασταθει:mad: :mad: :mad: επισης εχω παρατηρησει οτι ειναι λιγο πεισματαρικος ο τροπος λειτουργιας του sound panel...πχ σε καποια παιχνιδια,αν εχεις ενεργοποιησει απτο sound panel 7.1 το παιχνιδι δεν δεχεται να ενεργοποιησει 5.1 ....πρεπει να βαλεις στο πανελ 5.1 .....κατα τα αλλα...βαζω master volume της καρτας+wave στο φουλ και δεν ακουω παραμορφωσεις (ηχεια στο 50%+χορευτικη μουσικη...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ [Σήμερα, στις 02:27]

υποστηριζει eax 4?καλα για eax 5 μονο η fatality ε?

Ολες οι x-fi υποστηριζουν hardware acceleration σε οποιαδηποτε εκδοση του EAX υπαρχει σημερα εκτος τις xtreme audio

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.