Jump to content



1950 GE CUBE AGP αλλαγή ψήκτρας (ειδική περίπτωση)


VIL

Recommended Posts

Έχω την 1950 προ της σε κιούμπ AGP και επειδή δέν έχει σένσορα θερμοκρασιών λέω να της βγάλω την μαμά Ψήκτρα και να βάλω καμία της προκοπής. Από ότι βλέπω η ψήκτρα accelero x2 έχει την δυνατότητα για αυτό με Voltage Regulator Heat Spreader Module?.

Αυτό το πουλάνε έξτρα ή συνοδεύει την ψήκτρα? εάν όχι που μπορώ να το βρώ και από που μου προτείνεται να το παραγγείλω αυτό αλλά και την ψήκτρα.

ΕΔΙΤ.Μόνο από Ελληνικά μαγαζιά (εντός Ελλάδος) :worship: :magic:

http://www.arctic-cooling.com/vga2.php?idx=90&data=7&disc= μήπως αυτό σας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Με την υπάρχουσα ψήκτρα δέν μπορώ να (σηκώσω) σε επιδώσεις την κάρτα δέν είναι το πρόβλημα τα ψυχτράκια για ram στα VR αλλά ότι ο ανεμιστήρας περιστρέφεται στις ίδιες στροφές συνέχεια λόγω του ότι δέν υπάρχει Voltage Regulator Heat Spreader Module για αυτή την κάρτα- (μοντέλο) από την GE CUBE. Ευχαριστώ πάντως

Καμία καλύτερη γνώμη για την accelero x2?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι η κάρτα δέν έχει σένσορα θερμοκρασιών για να ανεβοκατεβάζει αναλόγως τις στροφές του ανεμιστήρα αυτό είναι και τό σύστημα Voltage Regulator Heat Spreader Module ( που (μάλλον) έχει η accelero x2

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο...

Το Voltage Regulator είναι το σύστημα που τροφοδοτεί την κάρτα με ρεύμα, σαν μετασχηματιστές ένα πράμα...

Το Voltage Regulator Heat Spreader Module είναι ένα ψυχτράκι που πρέπει να βάλεις αν βάλεις την X2 και κατά συνέπεια χάσουν την εργοστασιακή τους ψύξη...

Αισθητήρα μπορείς να βάλεις δίπλα στον πυρήνα και να ελέγχεις τις στροφές έτσι...αν και με την X2 δεν θα το χρειαστείς, αλλά και πάλι σε ένα πανελάκι μπορείς να βλέπεις την θερμοκρασία της κάρτας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο...

Το Voltage Regulator είναι το σύστημα που τροφοδοτεί την κάρτα με ρεύμα, σαν μετασχηματιστές ένα πράμα...

Το Voltage Regulator Heat Spreader Module είναι ένα ψυχτράκι που πρέπει να βάλεις αν βάλεις την X2 και κατά συνέπεια χάσουν την εργοστασιακή τους ψύξη...

Αισθητήρα μπορείς να βάλεις δίπλα στον πυρήνα και να ελέγχεις τις στροφές έτσι...αν και με την X2 δεν θα το χρειαστείς, αλλά και πάλι σε ένα πανελάκι μπορείς να βλέπεις την θερμοκρασία της κάρτας...

Ωραία δώσε καμία διεύθυνση καθώς επίσης και την μάρκα της χ2 γιατί δέν την ξέρω

εάν μπορείς και καμιά φωτό.

ευχαριστώ και πάλη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Artic Cooling είναι η μαρκα...

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=32885

Ευχαριστώ και συγνώμη για την αβλεψία μου Χ2=accelero

και δέν χρειάζεται λές τίποτα άλλο, την βάζω απάνω και μπορώ να τα (δώσω) λίγο στην κάρτα. :T: :magic:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις...θα θες και τα ψυχτράκια για τα VR...αλλιώς θα καούν...

Δες εδώ, για ψυχτράκια και άλλες ψύκτρες για χ1950: http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%D3%D5%D3%D4%C7%CC%C1+%D8%D5%CE%C7%D3&category2=VGA

Link to comment
Share on other sites

Τα χάλκινα θα προτιμήσω τελικά. Γιατι τα άλλα είναι αλουμίνιο.

Ευχαριστώ τους υπεύθυνους για την διόρθωση των ορθογραφικών λαθών μου

ΕΔΙΤ (Το καινούργιο βαταράκι σου ωραίο)

Link to comment
Share on other sites

:OT: Είσαι και εσύ στις φωτό? και εάν ναι είσαι αυτός με το κόκκινο μπουφάν? :hehe:

Μπράβο σε όλους πόσα κυβικά είναι ο κινητήρας?

μου αρέσει ο βεντουρή στην εισαγωγή του αέρα.

τελικά υδρόψυκτος ή αερόψυκτος? :clap: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.