Jump to content



Samsung 2232BW


Κωστάκης

Recommended Posts

Γειά! :D

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την οθόνη να μου πεί καμιά γνώμη? είμαι στο ψάξιμο για 22'' και μόλις την είδα είπαθα πλάκα, εμφανησιακά μου αρέσει πάρα πολύ αλλα απο οθόνες δέν έχω την παραμικρή ιδέα..

Είδα και κάτι thread με ελλατωματικές samsung και θορυβήθηκα...

Ταβάνι είναι 300-350 για 22'' πάντα... καμιά άλλη στα ίδια λ7???

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχω μπερδευτει απο την πληθωρα οθονων που βγαζει η samsung ...

η 2232 ειναι μια 226 με το S πανελ σε αλλο εξωτερικο περιβλημα.

Αν δεν θες να αποφυγεις τα TN πανελ ...ειναι μια χαρα οθονιτσα.

Και αν σου αρεσει και εμφανισιακα ..ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πολύ χοντρικά, το TN πάνελ δεν έχει καλές γωνίες και δεν έχει πιστότητα χρωμάτων.

Ουσιαστικά πάντως, μην ψαρώνεις, εκτός κι αν είσαι γραφίστας και θέλεις κορυφαία πιστότητα χρώματος, μια χαρά είναι και οι TN οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης

Γειά! :D

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την οθόνη να μου πεί καμιά γνώμη? είμαι στο ψάξιμο για 22'' και μόλις την είδα είπαθα πλάκα, εμφανησιακά μου αρέσει πάρα πολύ αλλα απο οθόνες δέν έχω την παραμικρή ιδέα..

Είδα και κάτι thread με ελλατωματικές samsung και θορυβήθηκα...

Ταβάνι είναι 300-350 για 22'' πάντα... καμιά άλλη στα ίδια λ7???

Ευχαριστώ :D

O οθουνουνα αγοραστηκε και δοκιμαστηκε εχθες. Απλα τελεια. Χαλαρα πηγαινε να την παρεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι dynamic και παλι θα απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Eγω παντως την παρηγγειλα απο εδω. Στα 300ε πιστευω οτι ειναι αξιολογη αγορα. Ισως αν εβρισκα την hp να το σκεφτομουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kafrilakos [10-12-2007 22:43]

Το contrast 5000:1 είναι πολύ εντυπωσιακό (αν είναι αληθινο) και έχει και θύρα HDMI!

hmm να ρωτησω ο ασχετος,...τι πλεονεκτηματα εναντι της κλασσικιησ dsub θυρας,θα εχει η hdmi??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Samsung 2232BW, θα ήθελα να ρωτήσω......

Σκοπεύω να την αποκτήσω, αλλά προς το παρόν θα τοποθετηθει στον παλιό υπολογιστή, ο οποίος είναι Pentium4, 2,66Ghz με κάρτα γραφικών nvidia 4200Ti ..... !!!!!

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ανταπεξέλθει η κάρτα ώστε να υποστηρίξει την οθόνη και τι γίνεται με την σύνδεσή τους........Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι νομίζω πως θα έχεις, ισως να μην σου ανεβάσει την native ανάλυση και να χρησιμοποιήσει μια widescreen μεν αλλά χαμηλότερη.Γενικά θα σου δείχνει ετσι και αλλιώς.

αλλά καλύτερα ριξε μια ματιά στο internet για max resolution της κάρτας.;)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που κοίταξα βρήκα αυτό http://www10.dealtime.com/xPF-Evga-e-GeForce4-Ti4200-20258631

δηλαδή υποστηρίζει ώς 2048 x 1536 (αν είναι ακριβή τα στοιχεία)....

Στον υπολογιστή στις ρυθμίσεις οθόνης μου βγάζει επιλογή ανάλυσης εώς 1920 x 1080....

Μου φαίνεται πάντως πως δεν θα έχω πρόβλημα......

Όσο αφορά περι native ανάλυση που αναφέρεις SirDiman, δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται,μπορείς να μου εξηγήσεις παρακαλώ??????

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα θα παιζει η καρτα. Ακομα και οι μχ440 σηκωνουν 1680 αναλυση. Μαλιστα η δικη σου πρεπει να εχει και dvi για ψηφιακη συνδεση (η chaintech που εχω εγω ειναι με dvi).

xrispunky με τον ορο native αναλυση εννοουμε την αναλυση αυτη στην οποια αποδιδει καλυτερα μια οθονη. Για παραδειγμα η 2232 εχει native αναλυση 1680*1050. Σε περιπτωση που βαλεις 1440*900 τοτε υπαρχει μειωμενη αποδοση (αναλογα με την οθονη μπορει να ειναι ελαχιστα κατωτερη ποιοτητα απεικονισης εως πολυ κατωτερη). Γι' αυτο αν δεις σε σοβαρα reviews τεσταρουν και την ποιοτητα εικονας σε μη native αναλυση. Οι native αναλυσεις ειναι αναλογες του μεγεθους του πανελ. Ετσι στις 17αρες εχουμε 1280*1024, στις 19αρες 1280*1024 και 1440*900, στις 20αρες 1680*1050 και 1440*1050, στις 21αρες 1680*1050 και 1600*1200, στις 22αρες 1680*1050 και στις 24αρες 1920*1200.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά βρήκα το manual και υποστηρίζει ώς 2048 x 1536 και έχει κ DVI-I σύνδεση...

Κατάλαβα και για την native ανάλυση, κατατοπιστικότατη!! ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Οπότε όλα καλά....φύγαμε για 2232BW

:jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Ισως αν εβρισκα την hp να το σκεφτομουν.

Την HP την βρήκα μόνο στον Κωτσόβολο, την 22άρα στα 339 ευρώ και την τσιμπάω τη δευτέρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.