Jump to content



Απιστευτο bug EasyBCD+Vista/XP=Μαυρισμα των Vista


Zarras

Recommended Posts

Ισως το πιο κουλο, bug που εχω ανακαλυψει ποτε,

ακουστε πως εγινε το σκηνικο.

Tα δεδομενα:

2 δισκοι με vista και xp αντιστοιχα, οι εγκαταστασεις τους εγιναν χωρις την παρουσια του αλλου

δισκου/os (πχ οταν μπηκαν τα vista ο δισκος με τα xp δεν ητανε παρων, και αντιστροφα)

Η ιδεα:

Ειχα βαρεθει να αλλαζω δισκο απο το bios για το bootαριμα, ετσι μπηκε το easybcd για να λυσει το προβλημα.

Οταν τον εβαλα/παραμετροποιησα στα Vista, τα καημενα τα xp δε μπουταρανε,

οποτε τον εβαλα/παραμετροποιησα στα xp, και ετσι μπουταρανε και τα 2 ΟS, χωρις προβλημα για καποιες μερες.

Η αρχη της πικρας:

Χθες παω να μπω vista, και τρωω στη μαπα το μυνημα οτι το serial δεν ειναι πλεον valid!

και πως χρειαζεται ξανα validation & activation (ακα νεο serial).

ΦΡΙΚΗ, δοκιμαζω 1-2 πραμαματα που μου παν τα παιδια εδω (thnx level1) ΤΠΤ

δοκιμαζω να κρακαρω (λολ αν ειναι δυνατον) τα ηδη αυθεντικα vista μπας και ισιωσει, ΤΠΤ

Μονη λυση, να τα ξαναβαλω.

Η παρανοια:

Βαζω ξανα vista, περναω τα προγραμμα, κανω τα updates απο την Μ$ (ολη εκεινη την ωρα ο δισκος με τα xp ηταν εξω, και εμπαινε κατευθειαν απο το δισκο vista).

Σκεφτομαι οτι ολα οκ, και βαζω πανω το δισκο xp, με δισκο εκκινησης φυσικα τον ιδιο, αφου αυτος ειχε το easybcd που διαχειριζοτανε τις εκκινησεις των os (και λειτουργουσε κανονικα)

Μπαινω vista, και ολος τυχαιος παταω στο computer properties, για να τρεξω το χαζοbench που εχει η M$ που σου κανει μια χαζοαξιολογηση του συστηματος. Εκεινη τη στιγμη πεφτει το ματι μου κατω κατω, και βλεπω "YOU HAVE 30days TO ACTIVATE VISTA" και διπλα τις επιλογες που μου εδινε οταν εφαγα το κλειδωμα. Παθαινω κοκομπλοκ, λεω μλκ κατι εγινε μου την επεσε η M$, με φαγανε οι hacker, με εσκισαν τα updates των win...

Αρχιζω να ξανασκεφτομαι το φορματ, και την παρακολουθηση βημα βημα των εγκαταστασεων μπας και δω ποιος διαολος μου κλειδωνει τα vista.

H λυτρωση:

Αφου εχω ριξει απιστευτα καντιλια, εχω κλωτσησει οτι βρισκεται γυρω μου, και εχω καταναλωσει μεγαλη ποσοτητα ηρεμιστικων, βγαζω το δισκο xp για να ξεκινησω την εγκατασταση των vista απο την αρχη. Μπαινω μια τελευταια φορα vista να παρω κατι αρχεια

και ξαναπαταω στο properties για να δω παλι αυτο το "YOU HAVE 30days...." και να γαμοσταυρισω για τελευταια φορα. Παταω και τι να δω?

Τα vista ηταν και παλι valitaded και activated κανονικα !!!!!!! wtf !?!??!

Ωπ λεω, εδω ημαστε κατι παιζει με τον αλλο δισκο(xp). Τον ξαναβαζω πανω και ξεκιναω με boot disk τον vista δισκο, μπαινει κανονικα και τα win ητανε ok. Βαζω παλι boot disk τον xp, μπαινω vista και βλεπω οτι παλι ξεκιναει η διαδικασια των 30 ημερων ! :wassat:

Το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω ειναι οτι φταιει το easybcd, πριν απο αυτο, οταν οι αλλαγες γινοτουσαν απο το bios ηταν ολα οκ. Μολις μπει το easybcd (στα xp) και μπαινω vista, τα vista αρχιζουν να κλειδωνουν....

Ακομα ομως δε μπορω να καταλαβω το λογο για τον οποιο τα vista αντιδρανε ετσι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 19:07]

μμ γιατι τι θα κερδιζα? :look:

Κατα 90% η λύση στο πρόβλημα σου,χωρίς να βάλεις καν το ΕasyBCD.

Εγω όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

:T:

Link to comment
Share on other sites

να το βαλω να κανει repair στο bootloader των vista, και μετα να το ξεκινησω απο xp και easybcd ?

μα οταν ξανακανα την εγκατασταση των vista, ο bootloader δεν ξαναγραφτηκε απο την αρχη? και αρα ειναι καθαρος, εννοω οτι το repair δεν θα βρει τπτ να διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 20:32]

Πηγα να το κανω και μου πε

There is nothing to repair :rofl:

(Σημερα μου λεει 28 days left, βεβαια αν κανω αυτα που

ειπα παραπανω, ειναι και παλι activated) :slap:

:D:p

Να βάλεις και τα 2 λειτουργικά σε ένα δίσκο δεν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.