Jump to content



Πρόβλημα με explorer.exe


HotPeanut

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Έχω win xp pro ελληνικά, ανοίγω σήμερα το pc και συνδέομαι κανονικά στο Internet. To Kaspersky αρχίζει να κάνει scan critical areas και βρίσκει τον explorer.exe σαν Worm. Χωρίς να το ψάξω εγώ (ο βλάκας) το θέμα, πατάω neutralize all. Ε αυτό ήταν...από εκεί και πέρα κάνει μια επανεκκίνηση και αφού έκανα log in με το κωδικό μου δεν εμφανίζεται τίποτα παρά μόνο το wallpaper που έχω στην επιφάνεια εργασίας. Ο Task Manager ανοίγει, αλλά δεν βλέπω πουθενα τον explorer.:cry:

Kαμιά ιδέα? :help:

Edit: Να προσθέσω ότι πατάω από τον task manager -> Run -> explorer.exe και μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτό το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις επιδιορθωση απο το recovery console γραφοντας chkdsk /p που σκαναρει και διορθωνει corrupted και missing files και αν δεν φτιαξει ετσι μαλλον δεν σου μενει τιποτα αλλο εκτος απο φορματ..

Μα καλα, δνε μπορουσες κι'εσυ να κοιταξεις τι σου γραφει η βλακεια; :D (τετοια ωρα τετοια λογια)...

Βασικα αν δεν εχεις τιποτα εξαιρετικα χρησιμο στο συγκεκριμενο partition κανε φορματ κατευθειαν για να τελειωνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 23:04]

Κάτι θα το πείραξε, rename ίσως και delete.

Try this:

Task Manager -> Run -> CMD -> sfc /scannow

Θα χρειαστείς το CD των Windows :)

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

Πάντως ούτε με safe mode καταφέρνω να μπω. Μάλλον το έχει σβήσει. Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 23:32]

ωραιο αυτο, δεν το ηξερα...:T:

Βασικά αυτό checkάρει τα αρχεία του συστήματος και αν κάτι δεν συμφωνεί με τα αρχικά το αντικαθιστά από το CD. Το chkdsk, γνωστό κάποτε και ως Scandisk, τσεκάρει invalid filesystem entries και corrupted σημεία.

Α, και άλλο ένα tip, όταν θέμε να προσθέσουμε κάτι στο post μας, υπάρχει και αυτό ;)

post-1347-1416073310,9812_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Δηλαδή αν πας από command στο

C:\Windows\ και δώσεις DIR *.exe δεν έχει το explorer καν μέσα;

Κάτι παρόμοιο ίσως; Ίσως σου το μπλοκάρει κάτι ;)

απο τη δικη μου εμπειρια με το kasperksy αν θυμαμαι καλα με την επιλογη neutralize (=εξοντωνω(?)) διαγραφει τελειως το εκαστοτε αρχειο οποτε μαλλον δεν θα υπαρχει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να bootareis σε recovery console...και εκει.. γραψε το παρακατω.

(μπορει να δουλεψει)

Expand d:\i386\explorer.ex_ c:\windows\explorer.exe

Οπου d βεβαια ειναι το γραμμα που αντιστοιχει στο dvd/cd που εχεις τα XP

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 20:49]

OK then... μέσα από τον Task Manager, δώσε nusrmgr.cpl και από εκεί δημιούργησε ένα νέο χρήστη και δοκίμασε να μπουτάρεις με αυτόν.

Μη κάνεις format, το'χουμε :p

Δυστηχώς, ο δίσκος φορμάρεται ήδη. Κατάφερα να πάρω κάτι σημαντικά αρχεία με usb flashaki μέσα από τον Task Manager.

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως :T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ηταν μαμουνι...απλα λαθος συναγερμος του Κασπερσκυ...πολλοι την πατησαν..κι εγω στο φορητο μου...με repair εφτιαξε...αυτο που χρειαζοτανε ηταν απλα update...που να το ξερει κανεις βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 00:09]

Τελικα δεν ηταν μαμουνι...απλα λαθος συναγερμος του Κασπερσκυ...πολλοι την πατησαν..κι εγω στο φορητο μου...με repair εφτιαξε...αυτο που χρειαζοτανε ηταν απλα update...που να το ξερει κανεις βεβαια..

Αλήθεια? Update το Kaspersky ήθελε? Έλεος. Και εγώ παραξενεύτικα πως κόλλησα σκουλίκι χωρίς να έχω μπει σε τίποτα πονηρά sites :(

Repair έκανες από Recovery Console?

Τεσπα, έφαγε το format του μέσα σε ~6μήνες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=55669&st=20&p=503423entry503423

Ναι οι ανατζουμπαλοι οι Ρωσοι...παρ'ολα αυτα το θεωρω το καλυτερο..

Repair απο το win cd (sp2 included) ..μετα την recovery console που πας για φορματ εχει επιλογη repair στην υπαρχουσα εγκατασταση..δεν αλλαζει τιποτα στα προγραμματα σου...αλλα μαλλον θελουν παλι ενεργοποιηση και ολα τα win updates ξανα...20' κανει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22

Πω ρε τι πάθαμε....είχα την έκδοση 6 του kaspersky και τώρα έβαλα την 7. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί στο μέλλον κάτι τέτοιο γιατί θα φάει 'Χ' μετά ο Ρώσος.

Από μένα το έφαγε το X τις προάλλες που έκανε ότι ήθελε στο δίκτυο μου :hehe:

Πολλά bugs μας τα μάζεψε, είναι και πανάκριβος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.